Berlin Gezi Rehberi

berlinAlmanya’nın başkenti olan Berlin yine buranın en büyük şehirleri arasında yer almakla birlikte bir eyalet kenti olarak da bilinmektedir. Berlin modern ve çarpıcı şehir olmanın yanı sıra birçok tarihi binaları ile geçmişin izlerini de gözler önüne sergilemektedir. Turistik açıdan gezilip görülebilecek birçok yer olduğu gibi kendine farklı olan yapıtları ile hayran bıraktırmayı başarmıştır. Berlin şehrini simgeleyen en önemli yapıtlardan biri Paris sokaklarında bulunan Brandenburg Kapısı’dır. Yapım aşaması oldukça zahmetli ve uzun süren bu eser Berlin ziyaretçileri için görülmeye değer. Fakat burayı ziyaret edeceklerin mutlaka önceden bir kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Yine Almanya’nın en yüksek binası olan Televizyon Kule’si Alexander Meydanı’ndan şehrin her yanını görmeniz mümkündür. Hackeschen Markt meydanında yer alan çok geniş kapsamlı bir şekilde dizayn edilmiş yepyeni avluları ve sakin olan sokaklar turistik açıdan gezip de hayran kalacağınız yerlerden sadece biridir.

Avrupa’nın en güzel yapıtlarından biri olan Alman Katedrali’nden ve Fransız Katedralinden ve çeşitli konser salonlarından oluşmakta olan armonik kompozisyonuna ait bir Gendarmenmarkt Meydanı bulunmakta olup, yine gezilmeye değer yerlerden biri olarak hafızalarda uzun süre kalıcılık sağlamaktadır. Yine burayı gezip görmeye gelen herkesin hayran kalacağı yerlerden diğeri de doğu ile Batı Almanya’nın birleşmesi sonucunda tekrar yapılmış olan Potsdamer Platz Meydanı’nda yer alan cam ve çelik yapılardır. Bu eserler tamamen günümüzü yansıtan örneklerden oluşmaktadır. Sayısız dükkân ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu Kurfürstendamm alışveriş tutkunlarının vazgeçemediği bir bölge olarak bilinir. Almanya’da çok fazla şatoların yer aldığı bölge yine Berlin’dir ve en gösterişli şatolardan biri olan Charlottenburg Sarayı bu bölge sınırları içerisindedir. Oldukça kaliteli sanat eserlerini içinde bulundurduğu bu şato birçok turisti ağırlamaktadır.

Bütün bu sanat eserlerini daha yakından görmek ve o heyecanı tatmak için mutlaka en yakın süre içerisinde Almanya’nın başkenti olan Berlin şehrini ziyaret edin. Berlin’e gitmeyi düşünenler kesinlikle pronto tur’un facebook sayfasınıpronto tur linkedin sayfasını ve pronto tur instagram sayfasını takip etmeliler. Pronto tur bu konuda sık sık kampanyalar yaparak sosyal medya hesapları üzerinden duyuruyorlar. Burada daha bahsedemediğimiz birçok sayısız eseri kendi gözlerinizle görerek hayran kalacaksınız. Sadece tarihi yapıtları ile ünlü olmayan Berlin şehri alışveriş merkezleri ile de sizleri daha fazla cezbetmektedir.