Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Amerikan Simgesi: “Hollywood Yazısı”

0 19

”Hollywood Yazısı”, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı eyaletlerinden Kaliforniya’ya bağlı Los Angeles şehrinin en önemli simgesi konumundadır. Hatta öyle ki bu simge kimi zaman Amerika Birleşik Devletleri’nin de simgesi olarak kullanılmaktadır. Bu yazının ayrıca bölgede bulunan Universal Stüdyoları’nın da simgesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü bölge Amerikan sinema endüstrisinin en gözde platolarını bünyesinde barındırmaktadır. Kaliforniya’da bulunan Los Angeles şehrinin Lee Dağı’nda bulunan bu yazı, tam olarak Santa Monica Dağları’nda bulunur. İlk olarak 1923 yılında inşa edilmiş olan Hollywood Yazısı, ilk haliyle günümüzdeki halinden farklı bir yapıdaydı. 1923 yılında bölgeye yerleştirilen bu yapı, ”Hollywoodland” şeklindeydi. Sonrasında sonda bulunan ”land” eki kaldırılmıştır. Bu işlem 1949 yılında gerçekleştirilmiştir ve yazı halen günümüze dek ”Hollywood” şeklinde kalmıştır.

1923 yılında yapımına başlanılan Hollywood Yazısı’nın aynı yıl tamamlandığını ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sadece ama sadece o dönemin ücreti olarak 21,000$ dolarına mal olmuştur. Yapı malzemesi olarak 1923 yılında tahta ve metal kullanılmıştır. Ancak zaman içersinde yapılan yenilik çalışmaları sonucunda yapının çelikten olmasının daha uzun ömürlü olacağı anlaşılmıştır. Bu dönemde 1949 yılında yapı boyanmış 1978 yılında ise çelik kullanılarak tekrardan inşa edilmiştir. Çelik kullanılarak yenilenen son yapı günümüze dek başarılı bir şekilde ayakta kalmayı başarmıştır. Bu dönemde yapı sadece 2005 yılında yazıların boyasının silikleşmesi sonucu tekrar boyanmıştır. Hollywood Yazısı’nın uzunluğu; 106,7m iken yüksekliği; 13,7m’dir. Gerek Los Angeles’ın gerekse de Kaliforniya’nın en önemli simgesi olarak kabul edilen Hollywood Yazısı, mimar Thomas Fisk Goff tarafından dizayn edilmiştir. Son dizayn; 7 Şubat 1973 tarihinde gerçekleştirilmiştir ve günümüzde gördüğümüz şekil o dönemde kararlaştırılan haliyle birebir aynıdır.

Amerikan sinemasının en önemli figürü olduğu konusunda şüphe barındırmayan Hollywood Yazısı, birçok Amerikan filminde de kullanılarak dünya prömiyeri de böylece yıllarca yapılmış oldu. 1978 yılında bir ulusal kampanya çerçevesinde yapıya finansal bağış yapan kişilerin isimleri her biri harf ile özdeşleştirildi. Bu bağlamda H: Terrence Donnelly, O: Giovanni Mazza, L: Les Kelley, L: Gene Autry, Y: Hugh Hefner, W: Andy Williams, O: Warner Bros, O: Alice Cooper, D: Dennis Lidtke olarak kodlanmıştır. Bu kişiler Hollywood Yazısı adına ciddi bir yardım kampanyası çerçevesinde bağışta bulunmuş ve her bir harf için kendilerine sertifika verilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli turistik destinasyonları arasında kabul edilen Hollywood Yazısı; her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ancak bölgenin aşırı turist ağırlaması bölgenin tekrar dizayn edilmesini de zorunlu kılmaktadır. Ancak bu yönde herhangi bir girişim henüz yapılmamıştır. Bunda bölgenin tarihi dokusunun zedelenme ihtimalinin ağır bastığı düşünülmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.