Çağrı Merkezi Mobilyaları Nasıl Üretilir?

cagri_merkeziÇağrı merkezi çalışanları devamlı olarak masa başında telefon görüşmeleri yapan kişilerdir. Bu yüzden çalışanların kullanacağı mobilyaların kullanışlı olması, kaliteli, rahat olması ve çalışma alanlarının kullanışlı olması verimliliği de olumlu yönde etkileyecektir.

Çağrı merkezi mobilyaları çalışanların sağlık problemleri ile karşılaşmaması, rahat ve huzurlu bir ortam yaratılması için, çalışma yerine göre planlanmalı ve buna göre üretilmelidir. Çağrı merkezleri sürekli telefon görüşmelerinin gerçekleştiği kapalı alanlardır. Gürültü oldukça fazladır. Bir de mobilyaların kullanışsız ve rahatsız olması, çalışanların performanslarının düşmesine neden olacaktır. Hizmet kalitesinin düşmesi, müşteri kayıplarına da neden olur.

Çağrı merkezlerinde sürekli telefon görüşmeleri yapıldığı için gürültü kirliliğinin önüne geçebilmek için çalışma masalarında ses izolasyonu ve kablo kanalları olmalı, üretim bu problemler düşünülerek yapılmalıdır. Çalışma masalarının yükseklikleri kişiye göre ayarlanabilmelidir.  Masalarda seperasyon sistemi bulunmalıdır. Masalar paneller ile birbirinden ayrılmalı ve kişisel çalışma alanları oluşturulmalıdır. Panellerin üzerleri ses yalıtımı özelliği olan kumaşlar ile kaplanmalı gürültü kirliliği engellenmelidir. Masa üstlerinde ya da altlarında prizler yer almalıdır. Bilgisayar ve telefon kablolarını ortadan kaldıran, masa altlarında yer alan kablo yuvaları bulunmalıdır. Böylece kablolar çalışanlara engel olmayacak ve görüntü kirliliğinin de önüne geçilmiş olacaktır. Sayılan özelliklere sahip olarak üretilen çalışma masalarında ses yalıtımının olması ve kişisel çalışma alanları yaratılması çalışanların verimliliğini de artıracaktır.

Çalışma saatleri içerisinde çalışanların bilgisayar başında sürekli oturarak telefon görüşmeleri yapmaları, sırt, boyun ve bel ağrılarına neden olmakta ve sağlık problemleri oluşmaktadır. Çalışma koltuk ya da sandalyelerinin de rahat ve konforlu olması gerekir. Koltukların dik, kol ve sırt destekli olması sağlık problemlerini azaltacaktır. Çağrı merkezleri için üretilen fileli koltuklar tercih edilmelidir. Çünkü bu koltuklar özel olarak tasarlanmış koltuklardır. Koltuklarda kullanılan sünger ergonomik ve yumuşak olmalıdır. Ayrıca koltukların yüksekliği kişiye göre ayarlanabilmeli ve kendi ekseni etrafında dönebilir özelliği olmalıdır. Özel olarak çağrı merkezleri için üretilen bu koltukların rahatlığı sağlık problemlerini en aza indirecek, rahat ve konforlu olması da çalışanların performanslarını arttıracaktır.

cagri_merkezi1Bilindiği gibi, çağrı merkezleri kapalı alanlardır. Burada havalandırma problemlerinin de çözülmesi gerekir. Çalışma alanlarının kalabalık olması, havalandırmanın en iyi şekilde yapılmasını gerektirir. Bu problemin önüne geçilmesi, filtreleme, havalandırma, ısıtma ve soğutma sorunu için tekstil hava dağıtım sistemleri en iyi çözüm olacaktır. Tekstil hava dağıtım sistemleri ile mekanın belirli noktalarına spesifik dağılımın yapılması çağrı merkezlerindeki havalandırma sorunun ortadan kaldırmaktadır. Kullanılan ürünler yangına dayanıklıdır ve montajı da çok kolaydır. Üzerleri kumaş ile kaplandığı içinde görüntü kirliliğini ortadan kaldırmaktadır. Hatta değişik renk seçenekleri ile mekana uygun dekorasyon yapılabilir. Böylece çalışanlar içinde güzel ve rahat bir çalışma ortamı yaratılabilir.

Çağrı merkezlerinde bulunan toplantı odalarının da rahat, konforlu, kaliteli ve ergonomik mobilyalar seçilerek alınması gerekir. Toplantı odalarında önemli kararların alındığı toplantılar uzun saatler sürebilmektedir. Bu odalarda çalışmaların daha iyi yürütülebilmesi ve çalışanların işlerine daha iyi odaklanabilmeleri için buradaki koltuk ve toplantı masalarının da kullanışlı ve rahat olması gerekmektedir. Eğitim salonlarında da çalışanlara eğitimlerin verildiği düşünüldüğünde, çağrı merkezi mobilyası rahat olmasının eğitim alan kişilerin konulara odaklanmasını sağlayacağını söylemek zor değildir.. Bunun için toplantı odalarında ve eğitim alanlarında bulunan mobilyalar, çağrı merkezleri ortamına uygun, rahat, konforlu ve ergonomik olarak üretilmeliş olmalıdır.

Çağrı merkezlerinde kullanılan elektrik ve su tesisatı, kablolar ve havalandırma kanalları, yüksek döşemeler ile gizlenmelidir. Böylece görüntü kirliliği ortadan kalkar. Herhangi bir tadilat durumunda tesisata kolayca ulaşmak mümkündür. Döşeme farklı renk seçenekleri ile mekana uygun bir dekorasyon olarak döşenebilir. Çalışanın fazla olması ve kapalı alan olması, çağrı merkezlerinde fazla toz artışına neden olur. Zeminde kullanılan özel halılar ile bu sorunu da ortadan kaldırmak mümkündür. Zeminde kullanılacak olan halılar toz toplamamalı, yanmaz özelliği bulunmalı, tüy dökmemeli ve en önemlisi ses yalıtımı olmalıdır. Temizlenmesi de kolay olmalıdır. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak, çağrı merkezleri için üretilen yükseltilmiş döşeme sistemleri sayesinde, çalışma alanları daha estetik ve kullanışlı olacaktır. Böylece modern bir yapıya kavuşan mekanda çalışanlar daha verimli çalışacaktır.

cagri_merkezi2Çağrı merkezi mobilyaları üretim aşamaları

Öncelikle çağrı merkezi mobilyaları verilen siparişlere göre planlama ve ölçümlerle yapılır. Malzemenin hangi renkte olacağı ve hangi malzeme kullanılacağı ayarlanır. Tüm bunlar tespit edildikten sonra eksik malzemeler temin edilir. Masa tablası ve ayakları melamin yonga levhalardan oluşur. Belirlenen ölçülere göre çift bıçaklı kesim makinesinde melamin plaka kesilir. Levha kesildikten sonra kenarlarında çapak kalmaması için, bıçakların oldukça keskin olması gerekir. Kesim işlemi bittikten sonra levha kenarları içinde ham sunta görülür. Yani bunların kapatılması gerekir. Bu görünen bölümleri kapatmak için, PVC kenar bantlama makinesi istenilen renkte PVC ile kaplanır. PVC kalınlığı 2mm olmadır. Böylece gelecek darbelere karşı dayanıklı olur ve kenarlardaki keskinlik kalmaması sağlanır. Kesilen levhalara PVC çekildikten sonra masanın montajına başlanır. Masanın montajı için minifix delikleri açmak için CNC makinesine gidilir. Burada masa tablalarının ölçülerine göre delikler açılır. Bu delikler yatay ve dikey olarak birbirini karşılayacak şekilde olmalıdır. Delik delme işleminden sonra minifix bağlantıların montajı yapılmaya başlanır. Minifix bağlantılar dişi ve erkek somunlardan oluşmuş ve mobilya için üretilen özel parçalardır. Bağlantılar matkap yardımı ile yapılır. Bağlantılar yapıldıktan sonra masayı zeminden ayıran pingoların montajının yapımına geçilir. Pingolar zemin ayarlı olup plastik tabanlı içinde dişli bulunan parçalardır. Böylece son bağlantıların tamamlanmasının ardından masanın üretimi sağlanmış olur. Monifix bağlantılar tornavida ile sökülebilir. Masalar parçalara ayrılır vve asetonla tutkallar silinir. Bu işlem bittikten sonra masa ambalajlanarak sevkiyata hazır duruma getirilir.