Halı, ibadet amacıyla üretilmesi çok uzun bir tarihi olmamakla birlikte cemaatin rahatlığı ve taş zemini kapatması düşünülerek üretilen bir üründür. 7 gün 24 saat halka açık bir ibadet alanı olan camilerimizin hem estetik görünmesi hem de konforu bakımından cami için büyük önem teşkil eder. Bu noktada cami halısı üzerinde ki desenler sade olmalı, kişilerin ibadetini engelleyecek şekilde dikkat çekmemelidir. Hem renk hem de desen açısından cami tarihi ile uyumlu bir seçim yapılması gerekir ki hem uzun ömürlü olması hem de yün tercih edilmesi gereken halı türüdür. Uzun yıllar dayanması gerektiğinden cami halısı diğer halı türlerine göre daha özenle seçilmeli ve teknik unsurlara dikkat edilmelidir.

Yün halı; uzun ömürlü olmakla birlikte birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları;

1- Alev almaz özelliği ile güvenlidir.

2- Ortamdaki nemi emer, kokuyu azaltır ve ses akustiği sağlar.

3- Antistatik özelliği ile elektriklenmeyi engelleyerek, konforlu bir ibadet sağlar.

4- Polyamid, akrilik gibi kimyevi değildir. Ham maddesi yündür.

5- Kullanıldıkça renkleri parlar ve uzun süreli bir kullanım avantajı sunar.

6- Yün, aşınmaya karşı dirençli bir ham madde olduğu için uzun yıllar kullanılabilir. O yüzden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelmiş yün halılar mevcuttur.

Makine Üretimi Halı İmalatı

El yapımı halılara göre daha seri bir üretim hacmi vardır. Makine halısında ilmekler düğüm şeklinde değildir. Atkı iplikleri arasına sıkıştırılmış “U” ya da “V” biçimindeki iplik parçalarıdır. Makine halıları kumaş yapısı ve dokuma ediliş şekline göre farklı gruplara ayrılmakla beraber en yaygıun olarak kullanılanı Wilton Tipi halılardır. Aksminster sistemi çok sayıda renkli desenin üretilmesinde yardımcıdır. Bu sistem parça halı da dahil olmak üzere örnek vermek gerekirse “cami halıları” için de eni boyu geniş şekilde üretilmek için kullanılabilmektedir. Sınırsız renk ve desen seçimine olanak tanıyan bu teknik ile sağlam örgü sistemi ve çok çeşitli halıların üretilebilmesi açısından günümüz teknolojisinde kullanılır.

Alıntı: “Spool-gripper tezgâhlar ise belli renk ve desenlerin uzun dönüşümlü üretimleri için uygundur. Spolları hazırlama maliyeti yüksek olmasına rağmen modern spool-gripper tezgâhların üretim hızları gripper tezgâhlardan daha yüksektir. Spool sisteminin desen imkânı sınırsızdır, bu da tercih edilme nedenleridir (Berkalp,1997).”

Dünya Makine Halısı İhracatı Ülke Sıralaması (M$)

  1. Çin 2 milyon 300 bin dolar ile birinci sırada
  2. Türkiye ise 2. milyon 55 bimn dolar ile toplam dünya pazarında ikinci sıradadır. Pazarında %15,2’lik bölümüne halim olan Türkiye’de halı üretimi için belirlenen merkez Manisa’nın ilçesi Demirci’dir. Bu başarının temelini oluşturan unsur kalite’dir. Halı üretimi ülkemizde 1900’lü yılların başından bu yana yapılmaktadır. Üretimin büyük bir kısmını temsil eden makine halıları wilton türü halılardır. Wilton halı dokuması, hav ipliklerinin halı içinde dokumanın bir parçası olarak giren ve istendiği zaman yüzeye havı oluşturacak hav ipliğinin çıkmasıyla oluşmaktadır. Kesik havlı (velur), ilmek halkası (bukle) veya ikisinin karışımından oluşan halılar üretilebilmektedir. Bu yöntemle çok ağır hav ağırlıklarında ve hav yoğunluğu yüksek halılar üretilebilmektedir. Hav ipliklerinin her sırada renk kullanımı altı ile sınırlıdır. Yüz yüze wilton sisteminde halılara desenler jakar ile yapılmaktadır. İnce yün iplikler kullanılarak karışık ve değişik desenler yapılabilmektedir. Özellikle duvardan duvara olarak yapılan halılarda kalın sthraygam iplikler kullanarak düz olarak ya da desenli halı üretimi gerçekleştirilmektedir.

Halı Kalite Sertifikaları

Başarılı bir cami halısı üreticisi, uluslar arası düzeyde halı üretimi yaparken bazı kalite belgelerine ihtiyaç duyacaktır. Bu kalite belgelerine sahip olması halıyı daha kaliteli ve daha güvenli hale getirir.

  • Woolmark: Dünyanın en çok tanınan tekstik sembolü olmakla birlikte güven ve kaliteyi temsil eder. Yalnızca yüksek standartlarda üretim yapan fabrikaların alabildiği bu lisans türü için kullanım yeri ne olursa olsun sizi memnun edecektir.
  • Tübitak Sertifikaları: Alev almazlık derecesinin ölçüldüğü bu türde TÜBİTAK kuruluşu tarafından araştırma yapılır. Aynı zamanda renk, ısı ve haslık derecesi ölçülmektedir.
  • TFI Lisansları: Textiles & Flooring Institute HmbH tarafından yapılan bu araştırmada EN13501 sınıfı için yangına tepki ölçülmektedir. Başarılı bir şekilde lisans almaya hak kazanan üreticiler yangına yüksek derecede tepki verdiğini yani güvenli olduğunu beyan ederler.

Konu hakkında detaylı bilgi için: http://tfi-aachen.de/

Cami Halısı Fiyatları

Fiyat unsuru, beraberinde kaliteyi yatay olarak getirmelidir. Yün cami halısı başta saydığımız avantajları ve doğası gereği diğer türlere göre fiyatı daha yüksektir. Akrilik Halı petrolden üretilen sentetik karışımı olduğundan dolayı kolayca alev alır ve sıcak havalarda kokuya sebep olur. Fiyatlar metrakare başı verilir ve fabrikadan montaj yapılacak yerin uzaklığına göre değişiklik gösterir. Piyasada genellikle her bütçeye göre cami halıları satılır m2 başı 20 TL’den 150 TL’ye kadar geniş yelpazede fiyat bulmak mümkün. Halı satın alacak kişiler ücretsiz montaj ve nakliye hizmetlerini kesinlikle talep etmeli bu sayede bütçelerinde bir kısım tasarruf edebilirler.

Cami Halı fiyatları, desene göre de çeşitlilik gösterebilir örnek vermek gerekirse naturel desende bir halı satın almak isterseniz fiyat olarak daha uygun olabilir. Buna karşın seccadeli ya da göbekli desende üretilen halıların fiyatı üretim maliyetlerinden dolayı daha yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here