Çek Cumhuriyetinin Bilinmeyenleri

Orta Avrupa’da bulunan Çek Cumhuriyeti, Polonya, Almanya, Avusturya ve Slovakya ile komşudur. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag kenti, aynı zamanda ülkenin de en büyük kentidir. Turizm potansiyeli oldukça yüksek olan Prag şehri, gezi tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir destinasyondur. Bu bölgeye yapılan turlar tek bir kenti içerebileceği gibi, Prag, Viyana ve Budapeşte’yi de içerisine alan Orta Avrupa turları oldukça popülerdir.

cek-cumhuriyeti-1690522634Çek Cumhuriyeti, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur. Çek nüfusu büyük oranda Slavlardan oluşur. Tarihi 5. yüzyıla kadar dayanan bu ülke geçmişi boyunca Roma Cermen İmparatorluğu, Hamburglar, Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun himayesine girmiştir. 1. Dünya Savaşından sonra ülkenin kaderi şekillenmeye başlamış, Slovakya, Bohemya, Moravya, Silezya, ve Karpat Rutenya birleşerek Çekoslavakya adında bir ülke ortaya çıkmıştır. Bunu takiben 2. Dünya Savaşı ve son olarak Kadife Devrimin yaşandığı 1989 yılı ile birlikte günümüzdeki Çek Cumhuriyeti kurulmuştur. Ülke 2004 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesidir.

Sayısız kültüre ev sahipliği yapmış olan ülkede turizm açısından bakıldığında görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunur. Prag’da bulunan ve UNESCO tarafından Tarih Kültür Mirası listesine dâhil edilen Eski şehir meydanı, şehri ikiye bölen Vltava nehri ve üzerindeki şehir köprüleri bu güzelliklerden bazılarıdır. Eski şehir meydanı 10. Yüzyılda kurulmuş olup sayısız tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Prag Kalesi, Karl Köprüsü, Astronomik saat, Wenceslas Meydanı, Belediye Binası, St. Nikolas Church, St. George’s Basilica özellikle görmenizi tavsiye edeceğimiz noktalardandır. Size tavsiyemiz bu şehir için birkaç gününüzü ayırmanız ve kendinizi tarihi büyüye kaptırmanız olacaktır. Şehir meydanında yapacağınız keyifli yürüyüş sırasında kafelerde mola vererek içeceğinizi eşsiz Prag manzarası ile yudumlamak tarifsiz bir zevktir.

Vaktiniz varsa kaplıcalarıyla ünlü olan Karlova Vary’i de mutlaka görmenizi öneriyoruz. Prag’da her keseye uygun konaklama alternatifleri bulunur. Ulaşımda ise yaygın olarak havayolu tercih edilir. Ayrıca çek cumhuriyeti için prontotour‘un düzenlediği yurtdışı turlarına bakabilirsiniz. Çok uygun tur seçenekleri ile kesinlikle kendinize uygun bir tur bulup çek cumhuriyetini görme firsatı yakalyacaksınız.