Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu alternatif tıpın son günlerde önerdiği yüksek oranda protein ve lif içermesiyle popüler olan, kadınların da zayıflamak için tükettiği bir çeşit bitkidir. Yani zayıflamak isteyen bayanlar için chia tohumu odak noktası haline gelmiştir. Güney Amerika yerlileri bu bitkiyi sağlıklı beslenmek ve genç görünmek için tüketmektedir. Chia tohumu Arjantin, Bolivya, Meksika’da yetişmektedir. Mutfakta da çok çeşitli şekilde kullanılabilmektedir. Chia tohumlarının çok güçlü bir tadı olmadığı için, orijinal tatlara zarar vermeden çeşitli tariflerde rahatça kullanılabilir. Chia tohumunun içerdiği besinler; Karbonhidrat, yağ, protein, diyet lifi, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, magnezyum, manganez, kolestrol, omega 3 yağ asitleri ve omega 6 yağ asitleri, sular, küldür. Mineral olarak çok zengin chia tohumu, günlük magnezyum ihtiyacının %24 ünü, kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, manganez ihtiyacının %50 sini karşılar. Chia tohumu et tüketmeyenler yani vejeteryanlar için veya çok az et tüketenler için iyi bir protein kaynağıdır.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumları vücutta enerji üretimini artırarak, fiziksel olarak aktif bir yaşam sağlar. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Chia tohumları yüksek tansiyonu düşürerek, kalp-damar sağlığına iyi gelir. Kan şekeri seviyesini dengeler. İçinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler ile birlikte antioksidanlar sayesinde kişilerin daha genç görünmesi ve daha dinç bünyeye sahip olmasını sağlar. Ayrıca saç ve cilt için de çok faydalıdır. Chia tohumları anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu etkisi sayesinde romatizmalı hastalar için tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ağrı ve enflamasyon, azaltmada da etkilidir. chia ile zayıflama yöntemleri ve tariflerinde de sıkça kullanılan bir tohumdur.

Chia nasıl zayıflatır?

Chia tohumları metabolizma hızını ve yağsız kas kütlesini artırır. Düşük kalorili bir besindir. Bu özelliği sayesinde kilo kaybı ve kilo bakım programları için uygundur. Sindirim sisteminde de toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Aynı zamanda fiber içeriği sayesinde kolayca sindirilebilir. Chia tohumları omega-3 yağ asitleri içermesiyle de hem vücudun hem de kalbin korunmasında çok önemlidir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri ile A,D,E,K vitaminlerinin, hem yağda çözünen vitaminlerin, daha iyi emilmesini sağlar. Chia tohumlarının en önemli faydalarından biri de beynin işlevini iyileştirmektir. Bunun yanı sıra sinir iletimini de desteklemektedir. Chia tohumları yüksek multi-besin dolu sağlıklı gıdalar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Chia tohumu kişilerin tok durmasına yardımcı olmaktadır.

Chia kullanımı

Chia tohumunun kolay tüketilme şekli olarak bilinen, kahvaltıdan sonra 1 bardak suda yarım saat bekleterek içmektir. Ayrıca meyve-sebze sularına, çeşitli yemeklere, süt veya yoğurta ekleyerek de Chia tohumunu kullanabilirsiniz. Daha başka birçok kullanım şekli bulunan Chia tohumunun günlük önerilen miktarı 1 ya da 2 yemek kaşığıdır. 28 gram chia tohumunda 11 gram diyet lifi bulunduğundan zayıflamak için ideal bir bitki olduğu da kanıtlanmaktadır. chia fiyat listesi gramaj olarak değişkenlik göstermektedir. Chia tohumunun glutensiz olduğu için de çölyak hastaları için sağlıklı bir alternatif tıpta önemli bir yeri bulunmaktadır.