Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diksiyon Nedir? İyi Bir Diksiyon Nasıl Olmalıdır?

0 660

Diksiyon Nedir?5514_diksiyon

Diksiyon kelimesi Latince’den gelmektedir. Kelimeleri, duyguları ve düşünceleri en iyi şekilde anlatma olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle sözü söyleme sanatıdır diksiyon. Duygu ve düşüncelerimizi en iyi, en anlaşılır biçimde ortaya koyabilmek için sözcüklerin seçiminden, sesimizi ayarlamaktan, vurguları doğru yerlere koymaktan, heceleri ayırmadan konuşmaktan vücut dilini katmaya kadar bir bütün oluşturabiliriz. Ortaya çıkan diksiyonumuzdur. Diksiyon bütün bu parçalardan oluşan bir bütündür.

5514_pix_diksiyonİyi Bir Diksiyon Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle duygu ve düşünceleri en iyi şekilde ifade edebilmek için vücudumuzu araç olarak kullanabilmemiz gerekir. Dolayısıyla ağız, dil ve vücudumuzu en iyi şekilde kullanabilmeliyiz. İyi bir diksiyon oluşturabilmek için önemli faktörlerden biri de, zengin bir kelime dağarcığına sahip olmaktır. Duygularımızı, düşüncelerimizi kısacası kendimizi en iyi şekilde anlatabilmek için doğru kelimeleri seçmek, doğru kelimeleri seçtikten sonra yanyana getirebilmek çok önemlidir. Bunları doğru bir ses tonuyla pekiştirmek ve gerekli yerlere vurgu yapmak bir o kadar önemlidir. Cümlelerin uzunluğu ve kısalığı da, diksiyon kapsamına girmektedir.

Bazen anlatmak istediklerimizi çok uzun şekilde ifade ederiz. Ama bu her zaman çok iyi bir söz sanatı kullandığımız anlamına gelmez. Önemli olan jest ve mimikleri düzgün kullanarak, doğru bir diksiyonla konuşmaktır.

Yazar:utkucan kılıç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku