Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

DLNA Nedir? (Digital Living Network Alliance)

1 1.951

DLNA Nedir? (Digital Living Network Alliance)Dijital yaşam günlük hayatımızda çok önemli bir hal almaya başladı. Herkezin evinde zaten bir televizyon büyük ihtimalle vardır. Bunun haricinde cep telefonu, mp3 çalar, video oynatıcılar, bilgisayarlar vs. gündelik yaşamımızın birer parçası haline geldiler. Bu yukarda saydığımız cihazların hepsi kendi başlarına bizlere hizmet vermek için tasarlanmışlar. Örneğin televizyon sadece televizyon yayınlarını izlememize imkan sağlar. Video göstermesi için ayrıca video oynatıcı cihaz takmamız gerekir. Aynı şekilde mp3 oynatıcı cihazlar da büyük bir kısmı kendi hafızalarında olan şarkıları çalarlar. Başka şarkılar dinlemek istediğimizde bilgisayardan yüklememiz gerekir. Bilgisayarlarda birçok işimizi halledebiliyoruz ancak televizyon yayını alabilmek için ayrıca bir tv kartı satın almamız lazım. Cep telefonları da kendi halince cihazlar. Hafızaları düşük olduğundan yapabilecekleriniz sınırlı.

DLNA Nedir? (Digital Living Network Alliance)

DLNA (Digital Living Network Alliance) ise hayatımızın bir parçası olan bu dijital cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir teknoloji. Bu sayede odamızda cep telefonuyla bilgisayarımızdaki müzikleri dinleyebilir videoları izleyebiliriz. Aynı şekilde televizyon yayının bilgisayarımızdan rahatça izleyebilir tam tersi olarak da bilgisayarımızdaki bir filmi televizyondan izleyebiliyoruz. Kulağa oldukça hoş gelen bir teknoloji. Cihazların birbirleri ile iletişmde olması gerçekten çok güzel olacak.

DLNA.org sitesinde teknik ayrıtılara yer verilmediği için henüz tam olarak nasıl bir altyapı kulladığı konusunda kafamızda soru işaretleri mevcut. Ama bilgisayarlarımızı biribrine bağlayan ve hali hazırda internete çıkmak için kullandığımız ağ yapısına benzer bir sistemin olduğunu tahmin ediyorum. Sitede yer alan açıklamalarda videolarınızı bilgisayar üzerinden yayınlamak için Digital Media Server (DMS) sertifikalı bir program ve bilgisayara, bu yayını izleyebilmek için Digital Media Player (DMP) sertifikalı bir ekrana yada televizyona sahip olmalısınız. Bir başka senaryoda fotoğraf makinesiyle çektiğiniz fotoğrafları televizyonda izlemek için fotoğraf makinasının Digital Media Controller (DMC) sertifikasına, televizyonun da Digital Media Renderer (DMR) sertifikasına sahip olması gerekiyor. Bu saydığımız sertifikalar ürünün eğer DLNA sertifikası varsa otomatik olarak gerekli teknolojiyi barındırıyor demektir.

DLNA Nedir? (Digital Living Network Alliance)

DLNA sertfikalı ürünler televizyon, video kaydediciler, cep telefonları, bilgisayarlar, ses sistemleri, dizüstü bilgisayarlar, PDA (el bilgisayarları) ve yazıcılar. Günlük hayatımızda kullandığımız mülti medya cihazlar için geçerli diyebiliriz.

İlerki yıllarda belki evimizdeki diğer elektronik eşyalar için de geçerli olabilir. Bu sayede evimizdeki tüm elektronik aletleri uzaktan kontrol edebilme şansımız olur. Zaten bildiğim kadarıyla gelişmiş dijital evlerde merkezi bir sistemle evin ısıtma sistemi, perdeler, buzdolabı, kapı ve pencere kilitleri , alarm sistemleri vs. hepsi birbiriyle bağlantılı. Hatta şöyle bir olay hatırlıyorum. Buzdolabınız internete bağlı ve içinden siz ihtiyacınız olan yiyecekleri alıyorsunuz. Daha sonra buzdolabınız nelerin eksik olduğunu belirleyip internetten gerekli siparişleri sizin adınıza otomatik olarak verebiliyor :) Muhtemelen dijital ev tekolojisinin nerelere gidebileceğinin bir örneği olarak bahsedilmşti. Gerçekte uygulanmış bir örneğini henüz görmedim.

DLNA teknolojisini destekleyen firmalar da oldukça fazla. Bunlarda bazıları Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Vestel olarak sıralanıyor. Vestel’in de bu teknolojiye yatırım yapıyor olması Türkiye teknolojisi açısından gurur verici.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. İbrahim diyor

    Android telefonlar için X-plore programında bu özellik var. Ama nasıl kullanılacak bilmiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku