Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğuştan Radyoaktif Besinler Nelerdir?

0 593

5131_radiation-and-food (1)Potasyum ve radyumun belirli izotopları son derece radyoaktiftir ve bunların bazı gıdalardaki varlığı bu besinleri de radyoaktif yapar. Bu yazıda doğal olarak radyoaktif olan bu besinler neler olduğunu öğrenelim.

Muzun, nükleer malzemelerin yasa dışı kaçakçılığını tespit etmek için kullanılan radyasyon sensörlerini yanlış alarm verecek kadar tetiklemek için,yeterli derecede radyoaktif olduğunu biliyor muydunuz?

Radyoaktif maddeler hep zararlı kabul edilmiştir ve biz radyoaktif maddeler kategorisine dahil olan her şeyden kaçınmaya çalışırız. Bu durumda, günlük kullandığımız birçok maddenin radyoaktif nitelikleri olduğunu bilmek sizin için sürpriz olacaktır. Yiyecekleri örnek verelim. Hemen hemen tüm yenilebilir ürünlerde radyoaktif maddelerin izleri vardır. Bazı besinler ise yüksek radyoaktif içerikleri nedeniyle toplu haldeyken bir radyasyon alarmını tetikleme yeteneğine sahiptir.

Bu durum, bu besin maddelerinin sağlıksız ya da zararlı olduğu anlamına gelmez. Zararlı olabilecek miktar ile karşılaştırıldığında, yüksek seviyelerde radyoaktif içeriği olan besinler bile göz ardı edilebilir olarak kabul edilir. Bu besinlerin tüketimi tamamen güvenli sayılır. Bu kategoriye giren besinlerin neler olduğunu öğrenelim.

Doğal Radyoaktif Gıdalar:

Yaygın olarak bulunan radyoaktif elementler, potasyum 40 (40K) ve radyum 226 (226 Ra)’ dur. Bu maddelerin radyasyon miktarı potasyum ve radyum içeriği bazında ölçülür. Radyasyonun birimi “picocurie” anlamındaki “pCi” dir.

Brezilya Kestanesi:

40K: 5,600 pCi / kg
226Ra: 1000-7000 pCi / kg

Brezilya kestanesinin Idaho State Üniversitesi’ne göre, radyoaktif içeriği yüksektir. Ağacın kökleri çok yüksek miktarda radyum ve potasyum içerir. Ancak vücut tüketilen radyasyonu kaybettiği için brezilya kestaneleri insan vücudu için zararlı değildir. Hatta bazı kişiler bu kestanelerin meme ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olduğuna inanmaktadır.

-Muz:5131_muzz

40K: 3.520 pCi / kg
226Ra: 1 PCI / kg

Muz, doğal olarak radyoaktif olan gıdaların listesindeki en yaygın isimler biridir. Bir çok sağlık faydaları vardır. Kan basıncını düzenleyen potasyum bakımından zengindir. Muz, muz eşdeğer dozu bakımından radyoaktif maruziyet düzeyini karşılaştırmak için kullanılır.

-Beyaz Patates:

40K: 3.400 pCi / kg
226Ra: 1-2.5 pCi / kg

Patates, önemli bir miktarda radyoaktif madde içerir. Aynı zamanda C vitamini, folik asit, flavonoidler gibi besin ögelerinden zengin olduğu için patatesin bir çok sağlık yararları vardır.

-Havuç:

40K: 3.400 pCi / kg
226Ra: 0.6-2 pCi / kg

Havuç da yüksek potasyum içeriği nedeniyle, sağlıklı besinlerden biri olarak bilinmektedir. Havuç da patates gibi benzer miktarda potasyum içerir.

-Bira:

40K: 390 pCi / kg
226Ra: –

Bira farklı standartlara göre mayalandırılır; ancak mayalanma radyasyonu doğal olarak yükseltir. Bira radyum içermez, sadece yüksek miktarda potasyum içerir.

-Kırmızı Et:

40K: 3,000 pCi / kg
226Ra: 0.5 uCi / kg

Kırmızı et de, küçük bir miktarda radyoaktif element içerir. Kırmızı ette radyumdan daha fazla potasyum bulunmaktadır. Ancak miktarı çok azdır ve hiç zararlı kabul edilmez.

-Lima Fasülyesi:

40K: 4.640 pCi / kg
226Ra: 2-5 pCi / kg

Ham lima fasülyesi, yüksek radyasyon ile bilinir. Bu fasülye bir çok tıbbi faydası ile bilinir ve bu nedenle bir çok hastalığı önlemek için kullanılır. Demir eksikliğini tedavi etmek için, anemi gibi koşullarda önerilmektedir. Demir açısından zengin diyetlere dahil edilmelidir.

-İçme Suyu:5131_radyoaktf (1)

40K: —
226Ra: 0-0,17 pCi / kg

Bu radyoaktif elementleri bulundurduğu için içme suyu da listeye dahil edilmiştir. Su, bu maddeleri toprak, bitkilerin kökleri ve hatta doğrudan yağmurdan alır.

Doğal radyoaktif besinler listesinde, bu makalede verilen gıda maddelerinin haricinde süt ve deniz ürünleri gibi bazı besinler daha vardır. Süt bu maddeleri radyasyon miktarı yüksek olan alanlarda otlatmaya giden ineklerden alır. Aynı durum radyoaktif bölgelerdeki sularda bulunan balıklar içinde geçerlidir. Radyasyon her yerdedir ancak maruz kaldığımız radyasyon düzeyi zararlı değildir. İçerdiği bir çok faydalı madde sebebiyle sağlık için bir çok yararı olan bu besinleri sadece çok az miktarda radyoaktif madde içerdiği için tüketmekten vazgeçmeyin.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/foods-that-are-naturally-radioactive.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.