Yatırım yapmak veiş kurmak isteyenleriçin döviz bürosu açmak tercih edilen alternatiflerdendir. Para kazanmaya başlamadan önce para yatırmanız gereken bir iştir. Yeterli sermayesi olmayanlar için uygun iş hedefi değildir.

Döviz nedir?

Ülkelerin parası kendi sınırlarında yapılan işlemler için geçerlidir. Uluslararası işlemlerde para birimleri birbirine dönüştürülür. Örnek vermek gerekirse dolar kuru üzerinden işlem yapan bir firmaya ödeme yapacaksanız Türk liranızla dolar almak zorundasınız. Bu sebeple, dış ekonomik ilişkilerde döviz kullanılması gerekir. Dövizi alınıp satılabilen bir mal olarak düşünebilirsiniz. Döviz toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından yabancı ülkelerin parası olarak bilinse de, aslında kastedilen uluslararası ödemelerde kullanılan ödeme araçlarının tamamıdır.

Döviz Bürosu açmak iyi bir yatırım mı?

Döviz büroları, döviz alım satımı yapabileceğiniz yasal kurumlardır. Sermaye sahipleri için avantajlı bir iş olduğu kadar riskleri de bulunmaktadır. Büro açmadan önce detayıyla araştırma yapılmalı, avantajları ve dezavantajları kişinin kendisine göre değerlendirilmelidir.

Döviz bürosu açmak için neler gerekli?

Döviz bürosu nasıl açılırsorusuna gelecek olursak döviz bürosu açmak için ruhsat alınması gereklidir. Bu ruhsatlar gerekli şartları sağlayan kişilereHazine Müsteşarlığıtarafından verilir. Başvuracak kişilerde aranan şartlar şunlardır:

Döviz Bürosu Açma Şartları

  • Kurulacak olan işletmenin ünvanı kesinlikle Anonim Şirket olmalı
  • Kurulacak olan döviz bürosunun Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen konularla ilgili işlem yapmak üzerine kurulacağını belirten bir taahhüt oluşturulması,
  • Şirket kuruluş aşamasında ticaret sicil gazetesinde yer alan sermaye kısmı en az 250 bin lira sermayeye sahip olması,
  • Teminat olarak T. C. Ziraat Bankasına 80 bin Euro yatırılmış olması,
  • Döviz bürosu açacak ortakların kesinlikle yüz kızartıcı suça bulaşmamış olması, benzer suçlardan hüküm giymemiş olması ve ceza almamış olması,
  • hisse senetlerinin yazılı olması ve nakit olarak değer karşılığının olması,
  • Şirket yönetiminde idari olarak görevli gösterilen bireylerden en az birinin 4 yıllık üniversitelerin bir bölümünden mezun olmuş olması ve mali konularda tecrübe ve deneyimin olduğunun belgelenmesi,
  • Şirkete ait ana sözleşmede Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında’ki mevzuatta yer alan bütün yazılı hükümlerin uygulanmış olması ve hükümlere uygunluk taahhüdü verilmesi

Bu şartları sağlayan her Türk vatandaşı döviz bürosu açarak iş kurabilir.

Döviz Bürosu Nereden Paza Kazanıyor ?

Kazancı belirleyen en önemli etkenlerin başında döviz kurları gelir. Bu kurlar sürekli olarak değişkendir. Dolayısıyla bir döviz bürosu için sabit bir gelir modelinden bahsedebilmemiz olanaksızdır. Yerel ve uluslararası piyasa dalgalanmalarına göre sürekli değişkenlik gösteren döviz kurları, elde edilecek kar oranını da doğrudan etkilemektedir. Bu da temel kazanç modeli “komisyon” olan döviz bürosunun gelirlerinde sürekli dalgalanmalar olması anlamına geliyor.

Kimi zamanda piyasalarda gerçekleşen ani ve sert düşüşler; zarar etmeye sebebiyet verse de, sektörde deneyimli döviz büroları bu dalgalanmalardan olabilecek en az düzeyde etkilenerek varlıklarını korumaktadırlar.

Döviz bürolarının gelirlerinin etkilenmelerinde, ülkenin ekonomik durumu en önemli kıstastır. Nitekim ekonomik durumu zayıf olan ülkelerde gerçekleşen ani dalgalanmalar “kırılma” olarak adlandırılır ve bu kırılmalar döviz bürolarının gelirlerine ciddi oranlarda zararlar verebilmektedirler. Döviz büroları nereden para kazanıyor detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak : Forex Piyasam

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here