Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ekosistem Nedir ?

0 1.704

5091_ekosistem-nedirBir bölge içerisinde bulunan canlı ve cansız varlıkların karşılıklı oluşturdukları sisteme “ekosistem” denir. Ekosistem bir besin zincirini de temsil etme şekillerinden biridir. Ekosistem bir düzeni ifade ederken diğer bir anlamda ise, bir sistemin varlığını ve bu sistem çerçevesinde oluşan bir olguyu ifade eder.

Belirli bir ekosistem içinde bulunuyorsanız, o ekosistemin bir parçası olduğunuz anlamına gelir. Eğer o ekosistemden çıkar veya ayrılmanızdan sonra bir eksiklik ve ekosistem de bozukluklar meydana gelirse, ekosistem de zararlı dahi olsa bir yararınız var demektir. Karşılıklı olarak alışverişte bulunan canlılar (biyotik), bitki ve hayvanların üzerlerinde bulunan veya çevre durumuna göre kaya parçasının üstünde, hayvanın vücudunda oluşan birbirine katkı da bulunan faktörlere (abiyotik) bir ekosistem parçası oluşabilir.

Ekosisteme bir örnek vermek gerekirse ise insanların yaşayış biçiminden bir fabrikayı ele alabiliriz, bir fabrika işlemesi için bir çok sebep gerekir, elektrik, su, hammadde, iş gücü bunların yanında üretilen malların tüketilmesi ve talep oluşması gerekir, bu bir ekosistemi tam manası ile detaylı düşünüldüğü zaman açıklar.

Ekosistem bilimi ise, bireysel veya toplumsal olmasından ziyade tüm alanın işlevinin nasıl olduğu ile ilgilenmektedir. Bu alanda bulunan canlı ve cansız varlıkların birbiri ile olan ilişkilerini inceler ve bu ilişki sonucunda oluşan yarar zarar ilişkisi veya fayda ilişkisi üzerinde durur. Açık bir ekosistem de, enerji ve besin giriş çıkışı sürekli olmak zorundadır. Sistem ekolojik bakışın yanında sosyolojik boyutu da ele almakta ve canlıların, boyut, iletişim şekline göre ise ekosistem de bulunmaktadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ekosistem

Yazar:Muhammet İkbal Yildiz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku