Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Emile Zola Kimdir?

0 457

3296_270920121205158059482_3

Emile Zola ünlü bir yazar ve roman konusunda belki de bir virtüöz. Natüralizm ile bütünleşmiş olan Fransız yazar Emile Zola, 1840 senesinde Paris’te doğmuştur. Babası İtalyan asıllı ve iyi bir mühendistir. Babasını küçük yaşta kaybetmesi Zola’yı etkilemiştir.

Çocuk yaşta yetim kaldı; düzenli bir öğrenim görme şansını hayatı boyunca yakalayamadı. Lise’yi bile yarım bırakarak çalışmak zorunda kaldı. 22 yaşına kadar Paris’te yaşadığı sefaleti sindirmeye çalıştı. 1862 yılında Haşet kitapevinde işe başladı ve hayatı bir nebze olsun değişti. 1864 tarihinde ilk hikayeleri basıldı.

Figaro gazetesine makale göndermeye başladı ve “Les Mysteres de Marseille” isimli romanı Marsilya’da tefrika edildi. Edebiyat ve sanat eleştirileri konusunda iyi olduğu söylenebilirdi fakat kendini daha da geliştirdi. Yazarlığına duyduğu güven ile birlikte hareket etti, kendisini tam anlamıyla edebiyata vermek amacıyla Zola, 1866’da Haşet’e veda etti, oradan ayrıldı ve 1867’de kısa sürede ünlü olmasını sağlayan “Therese Raquin”i bitirdi. Emile zola her zaman bilimin artık sanatın içine girmesi gerektiğini söylemiştir. Ayrıca kendisi her zaman insan iradesinin zayıflığını, insanı şekillendirenin içinde bulunduğu çevre olduğunu iddia etmiş; kitaplarında da bunu anlatmaya çalışmıştır.

zola

Claude Bernard’ın ” İntroduetion al’etude de la medecine axperimentale ” da ortaya attığı kaideleri edebiyata uygulamak adına Roungon-Macquart’lar: İkinci İmpartorluk Döneminde Bir Âlemin Tabiî ve Sosyal Hayatı adlı 20 ciltlik büyük eser yazdı. 1877’de piyasaya sürülen” meyhane” adlı eseriyle daha büyük bir ün’e kavuşmuştur. Zola naturalist romancıların öncüsü olarak bilinmektedir.

1897 senesinde Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden Yüzbaşı Dreyfus’u o dönem başta bulunan hükümet’in tüm baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına yazdığı “İtham Ediyorum” makalesini piyasaya süren Zola, bir yıl hapse mahkum edilmişti. İngiltere’ye sığındıysa da af sayesinde ülkesine geri dönüş yapmıştır. Emile Zola, 1902 yılında yatak odasında duman zehirlenmesinden olduğu bilinen facia sonucu hayata gözlerini yummuştur.

Türkçeye çevrilen başlıca eserleri
Bir Aşk Hikayesi, Emek, Gerçek, Meyhane, Nana, Dara, Toprak, Rreu, Hayvanlaşan İnsan, Suçluyorum, Gerçek, Germinal, Paris Yıldızı, Din Laiklik Çatışması, Marsilya’nın Gizemleri, Oyun Bitti, Therese Raquin ve Yaşama Sevinci Doktor Pascal, Jerminal, Rahibin Günahı

Yazar:Ali Ersoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.