Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fotoğrafçılık Dersleri 2

2 3

DERS 2: Aparture ve Shutter Speed Birlikte Nasıl Çalışır?

En basit fotograf makinasi içinde ışığa hassas bir filim bulunan her tarafı kapalı bir kutuya açacağınız küçük bir delikle (pin hole) elde edilir.

Yukarıdaki şekildeki deligi (pin hole) ne kadar buyuturseniz içeriye o kadar ışık girecektir. Böylece sadece bu deliğin büyüklüğünü değiştirerek içeri girecek ışık miktarını ayarlayabiliriz.

Kameranızın açıklığı iki şey yapar bunlardan birincisi içeri girecek ısık miktarını ayarlar böylece fotografınız ne kadar aydınlık ya da karanlık olacak bunu ayarlayabilirsiniz. İkinci görevi ise fotoğrafınızın ne kadarının net oldugunu belirlemesidir buna “depth of field” (DOF) denir. Bunu lenslerle alakalı dersimizde daha detaylı göreceğiz.

F-stops ve Işık Miktarı

Fotograf makinanızın lensinin asagidaki gibi f-stopları vardır.
F/1.4, f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22, f/32.

Peki, bu numaralar ne anlama geliyor? Bu numaralar size kameranızdakı aperture’in (fotograf makinesi açıklığı) ne kadar açık olduğunu verir. Bu her f-stop size bir sonraki f-stop’a göre iki misli ışık verir. Biraz kafanızı karışabilir ama kücük numara demek daha fazla ışık demek. Tabii ki bunun da arkasinda bir mantık var f-stop bir oran, lensinizin odak uzaklığının aperture’nin capina bölünmesiyle elde edilir. Anlaşılması daha kolay olsun diye bir örnek vermek gerekirse diyelim ki sizin lensinizin odak uzaklığı (focal length) 200 mm ve aperture da 50 mm olsun bu durumda f-stop f/4 olacak. Çünkü 200/50=4.

Şimdi bunun bir fotoğraf uzerindeki etkisini görelim. Asağıdaki fotoğraflar aynı shutter speed altında farklı apertureler kullanılarak çekilmistir.

Bunu kendinizin denemesini öneririm.

Shutter Speed ve Işık Miktarı

fotograf makinanızın shutter speed’i işığın ne kadar süre filmin üstüne düşeceğini kontrol etmenizi sağlar. Başka bir deyisle pozlandırma süresidir.

Aşağıda standart shutter speedleri görebilirsiniz:
1 saniye
1/2 saniye
1/4 saniye
1/8 saniye
1/15 saniye
1/30 saniye
1/60 saniye
1/125 saniye
1/500 saniye
1/1000 saniye

Burada gördüğünüz gibi her aralıkta ışık miktarı iki katına çıkmakta. Yukarda bahsettigimiz aperture ile birlikte kullandığınızda sizin de farkedeceğiniz gibi filmin pozlandırılması üzerinde çok büyük bir kontrolumuz var. Gercekte istedigimiz fotografınızdaki beyazin gerçekten beyaz olması ve hala daha uzerindeki detaylarin gözükebilmesi aynı şekilde koyu renklerinde koyu gozukmesi ve onlarinda üzerlerindeki detayların görülmesidir. Burada baska bir şeyde dikkatinizi çekmistir aynı ışık miktarına farklı ayarlarla ulasmak mümkündür. Eğer f-stop’u bir kademe düşürürseniz shutter speedi onu dengeleyecek sekilde ayarlayıp yine doğru miktarda pozlandırılmış bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Mesela aşağıdaki çiftler aynı miktarda pozlanırma sağlar.
[f/11 , 1/15] – [f/8 , 1/30] – [f/5.6 , 1/60] – [f/4 , 1/125] – [f/2.8 , 1/250] – [f/2 , 1/500]

Shutter Speed’in Diğer Etkileri: Hareket

Hareket eden bir araci fotoğraflamak istediginizde eğer hızlı shutter speed’te çekim yaparsanız aracı sanki duruyormuş gibi çekebilirsiniz.

Bu fotoğraf kamyon 110 km/saat hizla giderken 1/1000 saniye shutter speed ile çekildi. Ama fotoğrafta sanki duruyormuş gibi gözüküyor.

Bu fotoğraf aynı hızda giden bir aracın 1/30 saniye shutter speed ile çekilmiş fotoğrafını gösterir. 1/30 saniyelik süre zarfında araç yol alırken filmin üzerindeki aksi de ilerlediğinden bulanık bir görüntü elde edilmiş.


Bu fotoğraf yine aynı hızdaki bir araç bu sefer 1/8 saniye shutter speed ile çekilmiş.

Bu aynı etkiyi suyla çekim yaptığımızda da görebiliriz.

Yavaş shutter speed kullanığımız için su çok yumusak bir yapıda gözüküyor.

Hızlı shutter speed kullanıldığı için suyu havada asılı olarak görmekteyiz.

Bu yazıy hazırlarken aşağıdaki siteden faydalandım. İngilizce anlayabilenler direkt oradan bakarlarsa daha detaylı bilgi edinebilirler. Ben özet bir çeviri yaptım.
http://www.morguefile.com/archive/classroom.php?lesson=2

ÖDEV

Bu konuda ödev hazırlamak aslında çok kolay ama bir yandan da zor cünkü; bizim grubumuzdaki üyelerimizin büyük bir kısmında yukardaki ayarlar kendilerinin yapabileceği bir kamera yok. Ellerindeki kameralar ortamdan aldıkları verilere göre bu iki değişkeni ayarlıyor.

O zaman bu haftaki ödevimiz kameranız bunu otomatik olarak ayarlasa bile bunun üzerinde nasıl kontrol sağlayabileceğinizi öğrenmek olsun.

Farklı ayarlarda landscape, portrail, macro … bu değişkenleri farklı önceliklerde kullanır. Mesela macroya aldığınızda aperture’yi sonuna kadar açacaktır (yani f-stop u dusurecek), ya da portrail ayarında yine aperture’yi sonuna kadar olmasa da büyütecektir, tam tersi eğer landscape çekiyorsanız aperture’yi küçültecektir. Bunları acaba görebiliyor musunuz? Bunlari test edebilirsiniz, belki hareket edem bir şeyin fotoğrafını çekebilirsiniz su, oyuncak tren, araba ya da donen herhangi bir sey. Ya da çok karanlık ortamda hangi ayarda fotograf cekmelisiniz, ya da cok aydinlik bir ortamda. Bunları test etmek için uygun bir zaman. Eğer SLR kameranız varsa ödeviniz yukarıdaki fotoğraflardan herhangi bir kaçını tekrarlamak olabilir.

İyi fotoğraf ancak fotoğraf makinenizi çok iyi tanıyarak çekilebilir kanısındayım.

Alıntıdır: www.kapkara.com

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.