Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hünnap Nedir?

0 35

4919_hunnap-meyveleri-1Hünnap; baharda sarı renkli çiçekler açan, 4-5 metre boyuna kadar uzayabilen dikenli bir ağaçtır. Meyvesi ilk önce yeşil renkte olup, daha sonraları olgunlaşıp kiremit rengini almaktadır. Hemen hemen zeytin büyüklüğündedir. Dış tarafı iğde kabuğunu andırırken, iç tarafı elmaya benzemektedir. Ortasında küçük zeytin çekirdeği gibi bir çekirdeği vardır. Yazın olgunlaşmış hali kışın ise kuru hali yada çayı içilebilir. Özellikle, Denizli’nin Çivril ilçesinde çok fazla yetiştirilmektedir. Aslında anavatanı Suriye‘dir.

4919_hunnap-930x1024

Çok fazla insanın bilmediği hünnabın faydaları, oldukça fazladır. En önemli özelliği balgam söktürücüdür. Öksürüğe de iyi geldiği bilinmektedir. Kışın nezle, soğuk algınlığı ve gripten korunmaya birebirdir. Aynı zamanda idrar söktürücüdür. Kan şekerini düzenler. Bronşit ve astıma da iyi gelir. Damar hastalıklarına iyi gelir. Kolesterolü düzenler. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz hünnap kabızlığa da iyi gelir.

Yazın olgunlaşmış halini kullanılabildiği gibi, güneşte kurutup yada ağaçta kurumasına izin verip topladıktan sonra, kışın çayı da içilebilir. Aynı zamanda reçeli de yapılabilir. Tadı tatlıdır ve elmayı andırır. Üstelik, yaprakları da çay gibi demlenip içilebilr.

Yazar:Sinan Uza

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku