Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İbiza Nasıl Bir Yerdir?

0 513

Ibiza, Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın en gözde turistik mekanlarından birisidir. İspanya’nın Akdeniz’de bulunan en önemli adalarından biri olan Ibiza, ülke ekonomisinin en değerli yerleşim yerleri arasında kabul edilir. Akdeniz’de bir ada olan Ibiza, İspanya’nın önde gelen şehirlerinden Valencia’nın yaklaşık olarak 150km uzaklıkta yer almaktadır. Balearic Adaları arasında üçüncü en büyük ada olan Ibiza, gerek ulusal gerekse de uluslar arası birçok turiste özellikle de Haziran ile Eylül ayları arasında ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak deniz seviyesinde bulunan adanın en yüksek noktası, deniz seviyesinden 475m yüksekliğe sahip Sa Talaiassa kayalığıdır. İspanya’nın doğusunda yer alan bu ada, yaklaşık olarak 133,000 kişiye yaz kış ev sahipliği yapmaktadır. Bu rakam adada resmi şekilde ikamet eden kişi sayısıdır. Ancak bölge sahip olduğu eşsiz kumsalları ve otelleriyle birçok ülkeden turist çekmektedir. İbiza adasının başkenti de yine İbiza Kasabası olarak adlandırılır ve burada ise toplam 49,000 kişi resmi olarak yerleşik durumdadır.

İbiza Nasıl Bir Yerdir?Ibıza’da iki resmi dil konuşulmaktadır. Bunlar İspanyolca ve Katalancadır. Güney Avrupa hattında yer alan bu güzel ada, 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Başta Avrupalı turistlerin yaz aylarında uğrak mekanı olan İbiza, özellikle gece hayatıyla da oldukça büyük bir şöhrete sahip olmuştur. Bünyesinde birçok gece kulübünü barındıran Ibiza, dünyaca ünlü yıldızların turnelerinde uğradığı önemli noktalardan birisi konumundadır. Bunun yanı sıra dünyada hippi nüfusunun büyük bir çoğunluğu da içinde barındıran İbiza, adeta hippilerin kendi evi konumundadır. 1970’li yıllardaki hippi akımını burada halen görmek mümkündür. Dünyaca ünlü bu tatil merkezine çeşitli araçlarla ulaşmak mümkündür. Bunlar arasında havayolu, denizyolu taşımacılığı doğal olarak başı çekmektedir. Ancak dilerseniz de kendi ulaşım aracınız ki bu uçak ya da tekne de olabilir. Bu bölgeye gelebilirsiniz. Ancak bu durumda çok yüksek oranda park ücreti ödemeniz gerektiğini de göz önünde bulundurunuz.

Bölgeyi ziyaret eden turistler genel olarak hava taşımacılığını daha sık tercih etmektedirler. Bölgeye hemen hemen Avrupa’nın birçok şehrinden tarifeli uçak seferleri düzenlenmektedir. Bu seferler ağırlıklı olarak yaz ayları için konulmaktadır. Havayolu ulaşımının yanı sıra bölgeye İspanya’nın Barcelona, Mallorca, Denia ve Valencia şehirlerinden kalkan feribotlar da bulunmaktadır. Bu seferler belirli zaman aralıklarında düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Yaz aylarında oldukça işlek bir havalimanına sahip olan İbiza, yıllık olarak yaklaşık 3 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu turistler arasında çoğunluğu İspanyol turistler oluşturmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku