IBM, atomların ve moleküllerin tek tek bilgisayar işlevlerini yerine getiren iki buluşunu sergiledi. IBM’in Kaliforniya ve Zürih’teki araştırma laboratuvarlarında elde edilen sonuçlar ticarileştirildiği takdirde, bilgisayar endürstrisindeki silikona olan bağımlılığı azaltması öngörülüyor.

Araştırmacılar, buluşlardan birinin yapıldığı IBM’in Kaliforniya’daki Almaden Araştırma Merkezi’nde, manyetik anizotropiyi ölçebilen bir teknik geliştirdi. Manyetik alana, belirgin bir yön yeteneği sağlayan manyetik anizotropi özelliğini atomik düzeyde ölçebilme, datayı bir ve sıfır olmak üzere, ikilik bilgisayar dilinde sunabilen mıknatısı elde etmeye giden yolda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

IBM’in Zürih’teki laboratuvarında elde edilen ikinci gelişmede ise; iki hidrojen atomundan meydana gelen bir molekül,yongalarda kullanılan transistörlerin yerini alması olası olan, elektrik anahtarı işlevinde kullanıldı.

Buluşlar için, ticari ürünlerde kullanılmasına en azından 10 yıllık bir süre bulunduğu, fakat hayata geçtiği takdirde; endüstride kullanılan silikona olan bağımlılığı ortadan kaldırmaya yönelik büyük gelişmeler olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
Kaynak: Mynet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here