İnsan doğası gereği tüketici bir varlıktır. Bir şeye ihtiyacı olsun ya da olmasın her zaman daha fazlasına sahip olmak ister. Teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde, yerel mağaza olarak faaliyet gösteren işletmeler artık online olarak daha büyük kitlelere ulaşmaya başladılar. Dolayısıyla e-ticaret siteleri arttı ve alışveriş potansiyeli birden artmaya başladı. Diğer bir deyişle eskiden sadece bulunduğu semtte ya da daha büyük ölçekte bakacak olursak bulunduğu lokasyon itibari ile kendi şehrinde ya da çevre şehirlerde satış imkânı olan bir mağaza, birden bire tüm ülke geneline ve hatta hiç abartısız global ölçekte dünyaya hitap etmeye başladı. En güzel örnek ise trendyol, markafoni, morhipo gibi günümüzün en popüler alışveriş sitelerinin bundan birkaç yıl önce küçük ölçekli butik siteleri olup da isimlerinin bile duyulmamasına karşın, şu an mağazaların butik açmak için birbiri ile yarıştıkları bir çoklu satış platformu haline gelmelerini örnek verebiliriz.

Peki nedir internet alışverişlerini bu kadar cazip hale getiren? Tabii ki bu sorunun cevabı “indirim” kelimesinin altında yatıyor. Müşteri çekmek için yapılan küçük bir indirim ya da kargo ücreti avantajı direkt olarak tüketicinin, bu pazarlama aracını en iyi kullanan siteye yönelmesini sağlıyor. Bu noktada da online satış denilince akla basılı kuponlar veya kampanyalar yerine dijital dünyada kullanılan indirim kuponları geliyor.

Kupon Kodu ve Çeşitleri Nelerdir?

Kupon kodu, alışveriş sepeti üzerinde ödeme yaparken belirli bir indirim yüzdesi elde etmek için belirtilen kutucuğa girilen, bilgisayar tarafından üretilen harf ve/veya sayı kodlarıdır. Bir çok kupon kodu ödeme anında sabit bir indirim sağlasa da, ödenecek tutarın bir kısmının düşülmesini içeren veya satıcının belirlediği belirli sayıda ürün alınınca ürünlerden birinin ücretsiz olması gibi kampanyaları da içermektedir. Hatta bazı kupon kodları sayesinde belirli bir miktar kargo ücreti ödemeniz gerekirken, ücretsiz kargo avantajı sağlanan çeşitleri de mevcuttur. Kupon kodlarına çok benzeyen hediye çekleri ise alışveriş yaptıkça elektronik hesabınızda biriken ve dilediğiniz zaman sitenin kuralları doğrultusunda kullanabileceğiniz puanlarınızdır. Öte yandan kupon kodu yerine kullanılan dijital kupon, teklif kodu, indirim kodu ya da promosyon kodu gibi isimler ile de birçok platformda karşılaşmanız muhtemeldir.

Nasıl Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

Türkiye’deki ve Avrupadaki e-ticaret sitelerinin kupon kodlarını Alerabat vb. gibi global ölçekte yayın yapan fırsat siteleri üzerinden edinebilirsiniz. B Rakam veya ile harflerden ya da doğrudan mağaza ve marka adını içeren indirim kodu, online alışverişlerde ödeme anında belirtilen yere girilerek kullanılır. Kodun içeriğine bağlı olarak kazanılan avantaj “anında indirim“sağlanır. Yani biriktirilen puanlara göre daha sonradan para iadesi sunan cash-back modelinin aksine, söz konusu indirim ödemeden önce fiyata yansır. Bu da müşteriler için artı bir değer kazandırır. Öyle ki belirli bir indirim veya ücretsiz kargo avantajı kazanan müşteri, ya alışverişe devam ederek ihtiyaç listesini tamamlamak ister ya da bir sonraki alışverişi için aynı siteyi kullanmak isterler.

Online Mağazalar Neden Kupon Kodu Yayınlar?

Satış hacmini artırmak ve sektördeki pazar payında satış yüzdeleri ile pay sahibi olmak e-ticarette bulunan her mağazanın başlıca hedefidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için ise müşteriyi bir şekilde siteden alışverişe çekmek gereklidir. Bu amaç doğrultusunda teşvik olarak sunulan kupon kodları en güzel örnek olarak gösterilebilir.

Rekabet şartlarının dijital dünyada hızla geliştiği düşünülürse aynı tarzda faaliyet gösteren marka ve mağazaların mutlak suretle indirim fırsatları yayımlamaları müşteri çekmek açısından elzemdir. Şöyle düşünelim; A mağazası ve B mağazası aynı marka ve özellikleri taşıyan bir tencere satıyor. Ancak A mağazası yayınladığı kupon kodu sayesinde ödeme anında 10 TL indirim avantajı sağlıyor. Devamlı B mağazasından alışveriş yapan ve güvenilirliği bilen müşteri direkt olarak küçük bir miktar olsa da tasarruf ettiği 10 TL’yi göz ardı etmeyerek, daha önce hiç alışveriş yapmasa da A mağazasından satın alma işlemini gerçekleştirecektir. Hatta bir çoğu tasarruf ettiği 10 TL’yi kargo ücreti yerine bile sayabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bundan 10-15 yıl önce oldukça mütevazi bütçeler ile isimlerini duyurmaya çalışan trendyol.com, marafoni ya da arkalarındaki büyük şirketlerin ciddi yatırımlarıyla sahneye çıkan gittigidiyor, n11 gibi online mağazalar artık hepimizin aşina olduğu alışveriş sitelerinin başında geliyorlar. Kupon kodları ekseninden bakıldığında bu mağazaların sürdürdükleri pazarlama stratejilerinde de ciddi farklılıklar olduğu gözükmekte. Trendyol.com, belirli markaların yine belirli bir süre ile butik olarak satış yaptığı bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda da Trendyol, indirim kodu gibi ekstra avantaj sağlayan fırsatları genellikle “çocuk giyim ” kategorisi gibi satışlarını artırmak istediği belirli ürünlere göre hedefleyebiliyor:

örn: http://alerabat.com/tr/indirim-kodu/trendyol

Öte yandan n11.com, gittigidiyor ve hepsiburada gibi bir çok satıcının kendi sektörüne ait mallarını satışa sunduğu bir sitede ise alışveriş yaptıkça hesabınıza yüklenen ve belirli bir kod olarak kullanmayı gerektirmeyen kuponlar mevcut. Bu tip kuponlar müşteri sadakatini sağlamaya yönelik olmakla birlikte genellikle mağazada yapıla bütün alışverişlerde kullanılabilmektedir.

örn: http://alerabat.com/tr/indirim-kodu/n11

Öyle ki internet alışverişlerinin rahatlığından ve hızından vazgeçemeyen tüketiciler için belli başlı kriter indirim fırsatları olduğundan, mağazalar için şu anda en büyük pazarlama aracı kupon kodları olacak gibi görünüyor. En iyi avantajları sağlayan web sitelerinin, en fazla satış cirosuna sahip olması da bu tezi destekler nitelikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here