Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Japonya’nın Felsefi Sembolü; Sakura

0 539

4628_8899051_2136c57d86Sakura; Japonca kökenli bir kelimedir. Türkçede kiraz çiçeği anlamına gelmektedir. Sakuralar, süs amacı ile yetiştirilen, yenilmeyen Japon kiraz ağaçlarının çiçeklerine verilen isimdir. Ömrü sadece 1 hafta ve 10 gün kadar olan sakuralar; Japonlara genç, güzel ve hayat dolu iken ölümün bir anda gelebileceğini ve bütün güzelliklerine rağmen bir anda kaybedebileceklerimizi hatırlatır.

Bitkilere, peyzaja ve doğaya önem veren Japonlar için sakura, büyük önem taşır. Çünkü bu çiçekler ağaçta yetişmekte, en güzel göründükleri dönemde ise solmadan ve kurumadan yere düşmektedirler. Kısa hayatları ve ani ölümleri ile sakuralar, samuray yaşam tarzını benimseyen Japonlar için bir çiçekten çok daha fazlasıdır. Japon savaşçıları olan samuraylar, aynı sakuralar gibi yaşamın içinde parlar ve savaşırken, her an ölebileceklerini düşünmektedirler. Yani sakura, Japon toplumu özellikle de samuraylar için felsefi bir özellik taşır. Bu şirin kiraz çiçekleri, hem hayatın güzelliklerini ve yaşama sevincini hem de hiç umulmadık bir anda ölümün gelebileceğini hatırlatırlar.

4628_o-cherry-blossom-tree-japan-facebook

İzlemeye doyum olmayan, adeta doğanın tüm güzelliğini üzerinde toplayan bu çiçekler, Japonlar tarafından yüz yılı aşkın bir süredir farklı ülkelere götürülüp tanıtılıyor. Hatta sakuraların, evrensel bir barış sembolü sayılarak, her ülkede sakura parkları kurulması için uğraş veriliyor. Amerika, Almanya, Kanada ve Filipinler gibi bazı ülkelerde, her yıl belli dönemlerde festivaller düzenleniyor. Binlerce sakura ağacı arasında düzenlenen festivallerde Japon kültürü ve doğa güzelliğinin evrenselliği yaşatılıyor. Japonya ile adeta özdeşleşen bu özel kiraz ağacı çiçekleri, muhteşem görünümleri, renkli dokuları ve rüzgardaki dansları ile bir cennet manzarası sunarlar. İlkbaharda, sakuraların açtığı dönemde pek çok festival ve etkinlikle şenlenen Japonya, görünümünün dışında, felsefi açıdan da sakuralara özel bir anlam yüklemiştir.

En güzel ve en olgun oldukları dönemde, bir anda bulundukları dallardan dökülen kiraz çiçekleri, Japonlara ölümün aniliğini hatırlatır. Yaşamın en keyifli ve doyumlu anında bile, bir anda hayatlarının sona ereceğini ve aniden bu çiçekler gibi dallarından kopacaklarını düşünürler. Hem yaşamın güzelliğini hem de ölümün aniliğini yansıtan sakuralar, Japonlar aracılığı ile tanınmış ve tüm dünya tarafından çok beğenilmiş ve sevilmiştir. Sakuraların açtığı dönemde Japonyada düzenlenen festivallere, tüm dünyadan pek çok sayıda turist akın etmekte ve bu muhteşem manzarayı görebilmek için binlerce ağaçlık sakura ormanlarına gitmektedir.

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.