Kantaron Otu Mucizesi

Kantaron Otunu Tanıyalım!

Kantaron otu diye bilinen bitki, çeşitli renk ve türleri ile şifa deposudur. Sıklıkla sarı olmak üzere pembe, mavi, yeşil ve kırmızı çiçekler açar. Üzerinde siyah noktalar şeklinde şeffaf yağ guddeleri bulunan, ilkbahar ve yaz mevsiminde her bölgede yetişebilen, özellikle yeşilin bol olduğu tepe ve yaylalarda bitiveren çok yıllık bir bitkidir. Halk dilinde renklerine ve çeşidine göre adları farklılık göstermektedir. Kanotu, yaraotu, kılışotu, mayasılotu ve binbirdelik otu bu isimlerden bazılarıdır.

Bileşiminde birçok madde geçmektedir. Bu şifalı bitkinin içinde vitamin olarak suda eriyen, insan vücudu tarafından üretilemeyip dışarıdan besin yoluyla alınması gereken, depolanamayan ve fazlasının ter ya da idrar olarak vücuttan atıldığı C vitaminine rastlıyoruz.

Işığın yoğun olduğu zamanlarda renkli çiçeklerin üzerindeki yağ guddeleri nokta nokta dışarıya çıkar. Çiçeklerinin açılış şekli bir şemsiyeye benzetilen bu bitki, kenarlarındaki siyah kadifemsi tüyleriyle bakmaya doyum olamayacak bir güzellik takınır. Çiçek çayının vücut sağlığı için, yağının ise güzel bir cilt için faydası olduğu tespit edilmiştir.

Faydaları Nelerdir?

Mide dostudur. Mide ağrı ve yaralarını (gastrit, ülser vb.) tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Enerji ve direnç açısından bedene zindelik verir. Bayanlarda, adet dönemlerinin korkulu rüyası olan kasık ağrısını yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Kas gevşetici ve sakinleştirici etkisi yüksek düzeydedir. Sadece mide ve sinirlerle kalmayıp, akciğer üzerinde de etkilidir. Solunum enfeksiyonlarında öksürüğü dindirerek, göğsün yumuşamasında rol oynar.

Sigara ve alkolü bırakmak isteyen kişilerin vücutlarındaki bağımlılık etkisi gösteren maddelerin ihtiyaç hissiyatını azaltarak, bu zorlu sürece yardımda bulunur. Kanser hücresinin iyileşmesinde faydalıdır. İyileştirme sürecini hızlandırdığı açıklanmıştır.

Zona hastalığı için birçok deney yapılmış ve faydası kanıtlanmıştır. Bağırsak solucanlarını dökmede etkilidir. Böbrek ağrısında, taş ve kum dökmede faydalıdır. Bebeklerdeki gaz ve karın ağrısını giderir. Bebeğinizi rahatlatır. Kısılmış ses tellerini tedavi ederek sesinize kavuşmanıza yardımcı olur. Yüksek ateşin düşürülme sürecinde oldukça etkilidir. Çocuklarda, endişe ve korkuyla doğru orantılı olan ‘uykuda işeme’ durumlarını kesmede önemli bir role sahiptir. İshal durumunda etkilidir, bağırsak düzenleyicidir.

Grip hastalığında, içerisindeki C vitamini ile beraber tedavi edici ve iyileştirici etki sağlar. İdrar söktürücüdür. Kekemeliğin giderilmesi çalışmaları sırasında yardımcıdır. Menopoz dönemi sıkıntılarını hafifleticidir. Uyku düzenleyicidir. Romatizma ağrılarının giderilmesinde öncüdür. Ağız yaralarında, gargarası keskin bir iyileştirici etkiye sahiptir.

Başlangıç seviyesindeki sarılık rahatsızlığında, bitkinin çayı fayda sağlamaktadır. Hastalığın ilerleyen seviyeleri için hapı önerilir. Banyo durulama suyuna eklediğinizde, rahatlama ve zindelik meydana gelecektir. Tohumunun kullanımı özellikle iştahı kapalı olan çocuklarda tavsiye edilir. Kan temizleyicidir. Kanser hücresini iyileştirmesi dışında, kanseri önleyici etkisinden de sık sık söz edilmektedir.

Kantaron Yağı ve Faydaları

Hem haricen hem de ağız yoluyla kullanmak mümkündür.

Çiçeğin yağı, ağrıyan ve rahatlaması arzu edilen bölgeye masaj şeklinde uygulanabilir. Antiseptiktir, yara iyileştiricidir. Yara üzerindeki mikrobu kırarak, enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırır. İltihabı önler. Yanık iyileştirir. Damar büzücü özelliğiyle kanamayı durdurma etkisi vardır. Ezilme ve burkulmalarda ağrıyan ya da moraran bölgedeki iyileşme sürecinde etkilidir. Hücre yenileme etkisi sebebiyle yaranın iyileşme hızını artırır.

Bel, sırt ve romatizma ağrılarında, ağrı kesici etkidedir.

Bebek pişiklerinde tedavi edicidir. Şişliklerin inmesine yardımcıdır. Yara ve çevresinde de ağrı kesici etkiye sahiptir. Güneş lekesi ve kızarıklıklarına iyi gelir. Yağlı cilde sahip olanlar için yağ dengeleyicidir. Pürüzsüz cilt görünümü sağlar. Mikrop kırıcı etkisi, sivilce ve siyah noktalar üzerinde de olumlu etkiler görülmesine sebebiyet verir.

Saça uygulandığında, saç derisi üzerinde yenileme etkisiyle kepek giderici ve dökülme karşıtı etkiye sahiptir.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Doğum kusurlarına sebep olabileceği ve bebekte halsizlik yaratabileceği gerekçesiyle gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması önerilir. Yanı sıra, hamile kalmak isteyen kişilerin de gebelik öncesi dönemde kullanmaması önem arz eder. Çiçeğin yağını ağız yolu ile alacaksanız, bir tatlı kaşığı ölçüsünün üzerine çıkmamanız gerekmektedir. Tavsiye edilen, pamuk yardımıyla az miktarda yağın istenilen bölgeye sürülmesidir.

Dikkat eksikliği ya da hiperaktivite bozukluğu olanların kullanması durumunda, rahatsızlık belirtilerinin ilerlediği tespit edilmiştir. İleri seviye depresyon ve bipolar bozukluk yaşayan hastaların kullanması kesinlikle sakıncalıdır. Bu bitki, rahatsızlığı tetikleyecek ve hızla ilerleme süreci yaşatarak zor durumda kalmanıza sebep olacaktır. Aynı şekilde şizofreni rahatsızlıklarında da psikoza sebebiyet verme ihtimali nedeni ile kullanımı tavsiye edilmemektedir. Alzheimer rahatsızlığında da olumsuz etkileri olacağı için önerilmemektedir.

Cerrahi operasyon yaşayacak kişilerin, operasyondan en az 15 gün öncesinden bitki kullanımını bırakması gerekmektedir. Çok küçük ihtimaller doğrultusunda, deri döküntüsü, baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide ağrısı, baş dönmesi, sindirim bozukluğu ya da akılda bulanma olarak yan etki gösterebilir. Özellikle hassas bünyeler için hatalı kullanımlarda baş dönmesi ya da mide ağrısı sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Ağlama krizi vs. gibi sonuçlara da sebep olduğu görülmüştür.

Işığa karşı hassasiyeti olan özellikle beyaz tenli kişilerin kullanım sürecinde güneşe sık çıkmaları ya da solaryum ışınlarına maruz kalmaları olumsuz etkiye neden olabilir. Bunun sebebi, yüksek ışığın bitkideki faydayı zehre dönüştürmesi şeklinde açıklanır. Kemoterapi ve radyo terapi tedavisi ile beraber kullanımı sakıncalıdır. En az tedavi bitiminden 30 ile 40 gün sonrasında kullanıma başlanması uygundur. Siroz hastaları kullanmamalıdır.

En ufak bir belirtide kullanımı derhal bırakmanız önerilir. Kronik rahatsızlığınız, sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa, ek olarak bu bitkinin kullanımı sakıncalı olabilir. (Kan inceltici, oral kontraseptif, tansiyon ilaçları, astım ilaçları vb.) Faydaları kadar, kullanım hatalarında ortaya çıkan yan etkileri de yoğun tesir bırakabileceği için kullanım öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır. Hatta başlangıcında da doktor kontrolünde başlamanız önem arz etmektedir.

Bu makalede sadece fayda ve yan etki tanımı yapılmıştır. Kullanım yöntemi, doz, tarif ve uygulamalar için lütfen doktorunuzdan bilgi alınız. Mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.
Kaynakça:
kantaron.gen.tr

Yazar: Filiz Dilek YAVUZER