Kargo İşlem Süreci Nasıl İşler?

kargoKargo, tek parçada en fazla yüz kilogramı geçmeye, genellikle ambalaj ve kap içerisinde olan küçük boyutlu koli, sandık, paket gibi eşyalar olarak tanımlanır. Kargo sözlük anlamı ile yük anlamına gelmektedir. Kargo taşımacılığı ise herhangi bir yükün bir yerden başka bir yere ulaştırılması ile ilgili faaliyetler olarak tanımlanabilir.

Kargo şirketlerine kargo teslim edilirken “TC kimlik no” ya da ticari gönderiler için “Vergi numarası” girilmelidir. Kargoya verilecek olan paketin ne olduğu bildirilmelidir. Ayrıca kargoyu gönderen kişinin adı soyadı, açık adresi, iletişim numarası yine alıcının adı soyadı, açık adresi ve iletişim numarası yazılmalıdır. Kargo ücret miktarı gönderilecek kargonun ağırlığına göre belirlenir. Her kargo firmasının kendine göre belirlediği farklı bir ücret tablosu vardır. Bu ücreti gönderen kişinin mi ya da alıcının mı ödeyeceği seçilir. Kargonun verilmesinin ardından (kargoyu takip edebilmek için) kargo takip kağıdı gönderen kişiye verilir. Kargo takip numarası ile internet üzerinden takip edilebilir. Böylece alıcı ürünün kargoya verilip verilmediğini, eğer verildi ise o anda nerede olduğunu, tahmini olarak teslim zamanını on-line olarak takip edebilir. Kargo yola çıkmış ise içeriğinde değişiklik yapmak mümkün değildir. Kargoya verilen ürünü teslim alacak kişinin adres bilgilerinde değişiklik yapılmaz. Kargoyu teslim etmek amacı ile gidilen adreste alıcı bulunamaz ise yani kargonun teslimatının sağlanamaması durumunda, alıcının adresine bilgilendirme amaçlı ihbar notu bırakılır. Alıcı bu ihbar notu ile evinde bulunamadığı takdirde ürününü bulunduğu yerdeki kargo şirketinden teslim alabilir.

kargo1

Kargoyu veren kişi kendi bililerini ve alıcının bililerini doğru olarak girmelidir.

12:00’ye kadar verilen ürünler aynı gün içerisinde kargoya verilir. Bu saatten sonra bir sonraki güne kalır. Genellikle ürün teslimatları 1-3 işgünü içerisinde gerçekleşmektir. Eğer ki kargo ücreti alıcıdan talep edilecek ise, ürün teslimatı sırasında kargo ücreti alınır.

Kargo tesliminde, kargoların doğru kişiye güvenli bir şekilde teslim edilmesi için, daha sonra herhangi bir anlaşmazlık durumunda kargonun kime teslim edildiğini resmi olarak belgeleyebilmek için, kargo alıcılara kimlik tespiti yapılarak ve imza alınarak teslim edilir. Zaten kimlik tespitinin yapılması yasal bir zorunluluktur.

Şartlı taşınacak kargolar listesinde yer almayan kargolar alındığı andan itibaren, alıcısına teslim edildiği ana kadar şirket güvencesi altında olup, sigortalı olarak taşınmaktadır. Taşınması, kargo şirketi tarafından belirli şartlara bağlanmış türden kargo göndermek isteyen müşteriler, kendi isteği ile gönderdiğine dair taahhütname doldururlar. Gönderilen kargonun herhangi bir şekilde zarar ve ziyan görmesi durumunda herhangi bir hak talebinde bulunamazlar. Fakat kargonun kaybolması ya da hasar görmesi durumunda müşteri dilekçe yazabilir.

Son yıllarda gelişen e-ticaret sektörünün gelişmesi ile kargo firmalarına oldukça fazla görev düşmektedir. İnternet üzerinden ürün alındığında kargo firmaları aracılığı ile ürün teslimi yapılmaktadır. Kargo geldiğinde kargoyu açıp kontrol etmeden kargo görevlisinin uzattığı, ürünü teslim alındığına dair kağıdı imzalamak yapılan en büyük yanlışlık olmaktadır. Kağıdı imzaladıktan sonra ürünü resmi olarak kabul etmiş olmaktasınız. Oysa satın alınan ürün öncelikle kontrol edilmeli, eksiksiz ve hasarsız ise kargo görevlisinin uzattığı kağıt imzalanmalıdır. Eğer ki üründe hasar ya da eksik var ise, görevliden hasar tespit tutanağı istenebilir ve ürün teslim alınmayabilir. On-line olarak yapılan siparişlerde ürünün faturası teslimat adresine istenmişse, mutlaka kargo geldiğinde ürünün faturasını kontrol edin. Ürünün faturası yok ise bunu gönderici firmaya ve kargo şirketine bildirmek gerekmektedir. Hatta bu durumda ürünü teslim almama hakkınız bulunmaktadır. Faturasız olarak ürünü teslim aldığınızda, ürün ile ilgili bir sorun yaşandığınız zaman, ürünü  satın aldığınız firmadan herhangi bir destek almanız mümkün olmayacaktır.

kargo3

Kargo şirketleri, tüm gönderilerinizi şehiriçinde, yurtiçinde ya da yurtdışında teslim etmenizi sağlayacak olan en güvenilir seçenekler olarak gösterilebilir.

Ürün teslimatı sırasında alıcı adreste bulunamaz ise kargo en yakın kargo şubesine teslim edilir. Alıcıya kargonun geldiğine ve adreste bulunamadığına dair not bırakılır. Şubeye giderek kargo teslim alınabilir. Fakat böyle bir sorunla karşılaşmamak için, sipariş verilen ürünün kargoya verilmesinden sonra kargo takip özelliğini kullanabilir, ürünün nerede olduğunu ve tahmini teslim zamanını takip edebilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan satışlarda, ürünler kargoya verildikten sonra alıcıya kargo takip numarası gönderilir. Alıcı teslimat geciktiğinde ya da bir sorun ile karşılaştığında kargo şirketi ile irtibata geçebilir ve ürünlerini sorgulayabilir. Her ne kadar ürünü teslim etmek hem gönderici hem de kargo şirketinin yükümlülüğü olsa da, alıcılar da verdikleri siparişleri takip ederek, bir sorun oluştuğunda bu durum ile ilgili her iki şirketle de irtibata geçebilir. Alıcılar bazen kargo şirketinin kendilerine telefon etmelerini bekliyorlar. Eğer kargo şirketi alıcıya telefon ile bildirim yapılacağını belirtmiş ise, teslimattan önce alıcı aranarak haber verilir. Bunun dışında kargo şirketi doğrudan adrese gelir ve adrese teslimatı gerçekleştirir. Kargo şirketi telefon ile alıcıya bildirim yapmak zorunda değildir.

kargo2

Kargo teslimi normalde adrese, kimlik tespitinden sonra imza alınması yoluyla yapılır.

Sonuç olarak; kargo işlemlerinde ürün gönderen kişinin TC numarasının, adresinin ve telefon numarasının açık olarak girilmesi, yine aynı şekilde alıcının adres ve telefon numaralarının bildirilmesi gerekir. Hem gönderen hem de alıcı takip numarası ile ürünün kontrolünü gerçekleştirmelidir.

Kargo hizmetlerinin ödeme yollarını da detaylı öğrenmek istiyorsanız kapıda ödeme kargo sistemini kargo türk web sitesinden araştırabilirsiniz.