Khan Academy Türkiye

khan_academyDünyanın en büyük internet eğitim platformu Khan Academy artık Türkçe. 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan Khan Academy, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Amacı, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde düyna standartlarında eğitim almasını sağlamak olan Khan Academy,  STFA firması ile yaptığı işbirliği sayesinde ihtiyacı olan herkes artık Türkçe olarak da ulaşabilecek.

“Yeni nesil öğrenim aracı: Khan Academy”

Khan Academy, herkese istediği an, istediği yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim diyerek yola çıkmış; alışılagelen eğitim sistemini geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Khan Academy tüm bireylere kendi öğrenme hızına uygun ve eşit öğrenim imkanı sağlayan kişiselleştirilmiş bir öğrenim metodu.

Amerika’da yeni eğitim teknolojilerinin sınıflarda kullanımına öncülük ederek eğitimde reform yaratan Khan Academy, aynı zamanda öğretmenlerin ve öğrencilerin birebir geçirdikleri zamanı artıran ve iki tarafın da sınıf içinde çok daha aktif olduğu bir öğrenim sistemi yarattı. Khan Academy, evde (ya da nerede isterse orada) öğrenip, okulda öğretmenlerle eksiklerin giderilmesi için geliştirilmiş alıştırmaların yapıldığı; kişinin kendi bilgi seviyesini ölçüp, kendini geliştirebilmek için yönlendirme alabileceği interaktif araçları kullanabildiği, alışılmış eğitim anlayışından farklı olarak kurduğu eğitim sistemiyle Amerika’da çok kısa sürede hem ev hem de okullarda yaygınlaştı.

Khan Academy

Kurucusu Salman Khan’ın ‘eğitimde reform yaratan adam’ olarak anılmasını sağlayan Khan Academy ile internet olan her yerde, bilgisayar, telefon ya da tablet üzerinden sıkılmadan, eğlenerek ve ücret ödemeden öğrenmek mümkün oluyor.

Khan Academy’de matematikten organik kimyaya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine; ya da okul müfredatından bağımsız olarak finanstan sanat tarihine kadar pek çok farklı konuda 5 bine yakın eğitim videosu yer alıyor. Kullanıcılar Khan Academy’de yer alan testler ile seviyelerini belirleyebiliyor, sistem tarafından kendilerine sunulan tavsiyeler doğrultusunda eğitimlerini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca aileler çocuklarının gelişimini Khan Academy’nin raporlama sistemi üzerinden takip edebiliyor. Khan Academy bu yeni öğrenim metodu ile öğrencileri desteklediği kadar öğretmenleri de güçlendiriyor.

“Khan Academy Türkçe’den şu ana kadar tam 500 bin kişi faydalandı”

STFA bugüne kadar, Khan Academy’de yer alan yaklaşık 1.500 eğitim videosunu Türkçeleştirdi. www.khanacademy.org.tr adresinden ulaşılan ve Khan Academy’in ilk resmi uluslararası iş ortağı olan Khan Academy Türkçe’de bugüne kadar tam yarım milyon kişiye eğitim verildi. Khan Academy Türkçe, Khan Academy’nin uluslararası yayılma sürecinde Güney Amerika ülkeleri için önceliklendirilen İspanyolca ve Portekizce ile birlikte sunulan ilk üç dilden biri olmayı başardı. Khan Academy’de yer alan interaktif alıştırmalar, testler, gösterge panosu ve eğitim materyallerinin Türkçeleştirilmesine ise 2014 yılı başından itibaren başlanacak. Bugün Khan Academy Türkçe’ye tabletler ve akıllı telefonlardan da ulaşmak mümkün ve 2014 yılının başında hazır olacak mobil uygulamalar ile kullanıcılara bu konuda daha fazla kolaylık sağlanacak.

Engelliler için de çözümler sunan Khan Academy Türkçe’de tüm Türkçe videolar işitme engelliler için altyazı seçeneğine sahip. Ayrıca cep telefonu ve mobil uygulamalar üzerinden görme engelliler de Khan Academy Türkçe derslerini sesli olarak takip edebilecek.

Türkçe eğitimde yenilik niteliğindeki bu önemli işbirliği 19 Kasım 2013, Salı günü Salt Galata’da gerçekleşen bir toplantıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantı, STFA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi, Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Yayınları ve İçerik Grup Başkanı Mustafa İLKHAN ve Khan Academy (ABD) yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti.

Khan Academy Toplantı

STFA Grubu’nun kuruluşundan bu yana eğitime verilen katkının çok önemli bir yeri olduğunu belirten Mehmet Ali Neyzi işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Şu anda 21. yüzyılın getirdiği teknolojiler ile dünyada eğitim ve öğrenim alanında büyük bir değişim yaşanıyor. Tüm dünyada bu değişimin öncüsü kabul edilen Khan Academy, geleceğin eğitim sistemi olarak nitelendiriliyor. Türkiye’de de eğitim konusunda yenilikçi adımların atıldığına şahitlik ettiğimiz bir dönemdeyiz. Amacımız, teknolojiyi bir araç olarak kullanarak “istediğin zaman, istediğin yerde ve istediğin hızda”  dünya standartlarında bir öğrenimin ücretsiz olarak elde edilebildiği Khan Academy platformunu, ülkemizdeki milyonlarca öğrencinin, öğretmenin, çocuğuna derslerinde yardım etmek isteyen annenin, dışardan okul bitirmek isteyen herhangi bir bireyin, kısaca öğrenmek ya da öğretmek isteyen herkesin hizmetine Türkçe olarak sunmak. Biz de STFA olarak, kuruluşumuzun 75. yılını kutladığımız bugünlerde, hem dünyada hem de Türkiye’de eğitim alanında yaşanan bu değişimin bir parçası olmanın ve dünyanın en büyük ücretsiz eğitim platformu Khan Academy’i Türkçe’ye kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.”

Khan Academy Khan Academy Khan Academy
 

 

 

 

 

“Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği”

Khan Academy’nin Türkçe içeriği, STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan işbirliği kapsamında Türkiye genelindeki okullara ulaşacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı kapsamında Khan Academy Türkçe derslerinin de yer alması için anlaşma imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile imzalanan anlaşma ile Khan Academy Türkçe’nin Türkiye genelindeki okullara ulaşması hedefleniyor.

Konuyla ilgili toplantıda bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Yayınları ve İçerik Grup Başkanı Mustafa İLKHAN, “Türkiye’de eğitim alanında büyük yenilikler gerçekleşiyor. Eğitimin teknolojiyle buluştuğu bir ülke olma yolunda hızla ilerlerken Khan Academy Türkçe’nin de bu gelişimde önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Khan Academy’yi zaten takip ediyorduk; Türkiye’ye gelmiş olmasını sevinç ile karşılıyoruz. Yaptığımız iş birliği kapsamında Khan Academy Türkçe eğitim içeriklerini Millî Eğitim Bakanlığı’mızın Eğitim Bilişim Ağı’na dahil ettik. Türkiye’de eğitimin geleceği için Khan Academy gibi dünya çapında önemli bir iş birliğimiz ve arkasında Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı güvencesi olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

Khan Academy’nin Sundukları
Khan Academy web sitesi (http://www.khanacademy.org.tr) kullanıcılara geniş bir öğrenim kaynağı sunmaktadır:
1. Eğitim videoları: Matematik, Bilim, Ekonomi, Finans, Tarih, Sanat ve daha birçok konuda 1.500’e yakın video Türkçe’ye çevrilmiştir. Bunlara ilaveten henüz Türkçe seslendirilmemiş 500’den fazla İngilizce video da Türkçe altyazılı olarak sunulmaktadır. Video çevirilerine hızla devam edilmektedir.
2. İnteraktif egzersizler: www.khanacademy.org’da yer alan interaktif alıştırma ve egzersiz yazılımları yakın zamanda Türkçe olarak da kullanılabilecektir. Bu yazılım öğrencilerin bir bilgi haritası üzerinde çalışmasına ve seviyeleri doğrultusunda adım adım ipuçları ve video önerileri ile ilerlemelerine yardımcı olacaktır.
3. Kılavuzlu Öğrenme Deneyimi: Yakın zamanda Türkçe olarak da kullanılmaya başlayacak bu hizmet, kullanıcılara site üzerinde daha önceki aktivitelerini baz alarak kişiselleştirilmiş öneriler sunulmasını sağlayacaktır. Ayrıca öğrencilerin gelişimlerini takip etmeye ve gerçek zamanlı performanslarını izlemeye yarayacak bir gösterge panosu olacaktır.

Khan Academy sitesine ve bu siteyi Türkiye ye gelmesine vesile olan tüm kişi ve kuruluşları Bilgiustam ekibi olarak tebrik ediyoruz. Online eğitim alanında oldukça faydalı olacak bu sistemle öğrenciler ders konularını çok daha verimli şekilde çalışma fırsatı yakalayacaklar. Fatih projesinin tam anlamıyla yaygınlaştığı zaman Khan Academy gibi eğitim üzerine hazırlanan online içeriklerin değeri bir kez daha ortaya çıkmış olacak. Bu sayede dünya genelinde yaygınlaşan bu eğitim sistemini ülkemiz de çok hızlı şekilde benimseyip hızlı şekilde ilerleyecektir. Bilgiustam olarak Khan Academy Türkiye yi ve diğer eğitim alanında faaliyet gösteren platformları yakından takip ediyor olacağız.