Dünyanın bağımsız lider bellek üreticisi olan Kingston şirketi DataTraveler 200 serisi ürünlerini piyasaya sürdü. Dünyanın ilk 128GB’lık flaş belleğini de ürün gamında bulunduran DataTraveler 200 serisi; 128, 64 ve 32GB’lık seçeneklere sahip. Gelişmiş şifreleme sistemini donanımsal olarak içerisinde barındıran cihaz, bu sayede yanında korkmadan dilediği kadar veri taşımak isteyenlere güzel bir alternatif oluşturuyor.

kingston-datatravelerDataTraveler 200 serisi ürünlerin teknik özellikleri:

  • Kapasiteler: 32GB, 64GB, 128GB
  • Boyutlar: 2.77″ x 0.49″ x 0.89″ (70.39mm x 12.52mm x 22.78mm)
  • Çalışma Sıcaklığı: 0 C ile 60 C
  • Depolama Sıcaklığı: -20 C ile 85 C
  • Kolay Kullanım: USB girişine bağlamak yeterli (tak-çalıştır)
  • Pratik: sağlam ve sürgülü(kapaksız) tasarım
  • Garanti: 5 yıl garanti
  • Güvenlik: Windows altında çalışan Password Traveler güvenlik yazılımı
  • Ekstra: Windows ReadyBoost™ desteği

Şık ve sade bir görünüme sahip olan cihaz, sürgülü kapak sistemi sayesinde çok kullanışlı gözüküyor. Ürün Windows Vista ve Windows 7 üzerindeki ReadyBoost™ fonksiyonuna da tam destek veriyor. Bu demektir ki, belleği eboostr tarzı programlarla efektif biçimde kullanabilmek mümkün. Buna ilave olarak üzerine başlı başına bir işletim sistemi kurarak boot işlemiyle usb girişi olan herhangi bir bilgisayarda çalıştırabilecek bir hard disk gibi de kullanılabilmekte. Bu sayede bütün ayarları hazır şekilde kendi bilgisayarınızmış gibi heryerde rahat ve esnek bir kullanıma sahip olabiliyorsunuz.

Geniş bir resim, müzik ve video arşivine sahip olup bunları her zaman yanında taşımak isteyenler veya büyük boyutlu veritabanları ve dosyaları yanında taşımak isteyen iş adamları için 128GB’lık bir alan oldukça cazip bir kapasite olsa gerek. Şahsen yazlığa veya bir arkadaşıma kalmaya gittiğimde, HD Film arşivimin, website yedeklerimin, resimlerimin veya dinlediğim müziklerin yanımda olmasını isterim. Bunu genellikle DVD’lerim, laptop’um ve 8GB’lık flaş belleğimle hallediyordum. Ama bu üç parçayı teke indirerek ufacık bir bellekle seyahat etmek çok daha güzel olacaktır. Nasıl olsa gittiğim yerlerde mutlaka arkadaşımın da bilgisayarı olacağından onunla işlerimi halledebilirim.

Flaş bellekler performans anlamında SSD’lerden çok geride olsalar da, onlardan pahalıya satılması ilginç olmuş. Öyle ki açıklanan fiyatlara göre 32GB olan model; 120$, 64GB olan model 213$ ve serinin amiral gemisi olan 128GB’lık model ise 546$’dan satılıyor. 128GB’lık SSD’lerin şu an 400$ seviyesinde satılıyor olması bu ürüne olan cazibeyi ortadan kaldırabilir. Çünkü SSD’leri taşımak hiç de zor değil, bunun yanında PC’lerde çok yüksek performaslı SATA2 bir disk olarak kullanılabilmekte. Sonuç olarak bu fiyata asla bu cihazı satın almayı kimseye tavsiye etmem. Ancak 128GB’lık bu model, 64GB’lık modelin fiyatında olsaydı makul bir seçenek olarak düşünülebilirdi.

Kaynak: TestFreaks

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here