Gelişen ve değişen kentlerle birlikte, insan yaşamı da çok değişti. Yaşam kültüründen, beslenme ve kültürel yaşama kadar birçok alışkanlığımız biçim değiştirdi. Geçen zaman içinde modern yaşamın, hayatımızın en derinine nüfus ettiğini söylemek sanırım abartı olmaz. Havalar soğuyunca Caterpillar ve Harley Davidson marka botlar ya da çizmeleri ayaklarımızı ısıtıyor. Eskiden insanlar sırtında bir hırka, ayaklarında tek çarık ya da defalarca, pençe yaptırılmış tek ayakkabıyla kışı geçirirdi; yokluk içinde.

Şimdilerde evlerimiz daha akıllı, sıcak suyumuz eksik olmuyor, her birimizin altında araba, toplu ulaşım araçlarımız bile daha konforlu, plazalarda çalışıyor, büyük şehirlerde yaşıyoruz. Kış ayları da çok değişti. Öyle ki, aniden bastıran karla kış kendini gösteriyor. İşte o zaman hemen ayağımıza Caterpillar ve Harley Davidson marka botlar ya da çizmeleri giyiyoruz. Tabi, kışın ayağı ne kadar sıcak tutarsak, sağlığımızın o kadar iyi olacağını çocukluğumuzdan itibaren, büyüklerimizden işitiriz zaten.

Kaldı ki, markası ne olursa olsun; ayağımızın sıcak olması; eminim ki, soğuk kış günlerinde hepimizi iyi hissettiren bir duygu. Aslında iklim koşullarına göre bazen ayakkabı, bot veya çizme giymek gayet normal. Ancak, özellikle bot kullanmak modern kentlerde daha zor. Hem de aylarca ve kadın erkek ayırımı yapmadan. Bot, kış aylarında ayağımızı sıcak tutan ve karda kaymamızı engelleyen önemli unsur olarak hayatımızın vazgeçilmezleri arası da yer alır.

Bot’lar Kışın Özel Bakım İster!

Markası Caterpillar, Harley Davidson veya farklı bir marka olsun kış aylarında ağırlıklı olarak bot kullanıyoruz. Elbette, botu giymek iyi güzel de, ona gerekli bakımı yapmak da çok önemli. Sürekli çoraplı ve doğal olarak terleyen ayakların içinde olduğu botların halini bir düşünün. Tabi, o botların içler acısı durumu bununla bitmiyor ki. Dış çevre koşullarına baktığımızda durum daha vahim. Şöyle ki; yağmur, çamur, kar ve karların kayganlığını gidermek için yollara atılan kar tuzu, kışın ayağımızdan çıkarmadığımız ve epeyi parayla sahip olduğumuz botlara çokça zarar veriyor.

Bütün gün ayaklarımızı her türlü dış etkenden ve olumsuz hava koşullarından bir kahraman gibi koruyan botlarımıza gereken önem ve bakımı yapıyor muyuz peki? Borunda bakımı mı olur demeyin, çünkü olur. Nasıl ki, kışın insan cildi özenli ve nemli bir bakıma ihtiyaç duyarsa, kullandığımız her deri aksesuar ve ayakkabı, çizme ve bot da özel bakıma ihtiyaç duyar.

Bunun için özellikle karlı veya yağmurlu havalar öncesinde kullanılacak cila ve özel spreyler mevcut. Sokağa çıkmadan yarım saat önce bu ürünleri botunuza uygulamanız gerekiyor. Böylece, hem botun derisini nemlendirmiş hem de dış etkenlere karşı koruyuculuğunu arttırmış olursunuz. Aslında bir sürü para vererek aldığınız ve çok beğendiğiniz botu kış aylarında, zaman zaman cila, sprey ve boya ile destekleyerek, hem kullanım süresini uzatmış hem de ödediğiniz onca parayı korumuş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here