Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kulak Hangi Bölümlerden Oluşmuştur? Nasıl Duyarız?

1 2.286

Bir önceki makalemizde görme olayını işlemiştik. Şimdi gelin isteseniz kulağa geçelim.

Kulak,işitme organımızdır.Kulak dış , orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.

DIŞ KULAK:Kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşmuştur. Kulak kepçesi, seslerin toplanarak kulak yoluna iletilmesini sağlar. Kulak yolundaki salgı bezlerinin salgısı, kulak yolunu nemli tutmaktadır.Kulak yolundaki kıllar da dışarıdan gelen toz zerreciklerini tutar.

ORTA KULAK:Dış kulak ile orta kulak arasında kulak zarı, orta kulak ile iç kulak arasında oval pencere vardır. Böylece orta kulak iki tarafdan zar ile kapatılmıştır. Orta kulak östaki borusu ile yutağa açılır. Sesin şiddetliği olduğu ortamda ağız açılarak kulak zarına gelen basınç östaki borusundan gelen basınç ile dengelenir, kulak zarının patlaması engellenir. Orta kulakta çekiç, örs ve üzengi kemikleri bulunur. Kulak zarını titreten ses dalgaları sırayla çekiç, örs ve üzengi kemiklerinden geçerek oval pencereye iletilir.

kulak

İÇ KULAK:Orta kulak iç kulağa oval pencere ile bağlanır.Oval pencere ile iç kulağın birleştiği yerde tulumcuk bulunur.Buraya üç yarım daire kanalı bağlanmıştır. Bu kanalların içi endolenf sıvısı ile doludur. İç kulakta işitme ile ilgili kısım salyangoz (kohlea) adını alır. Bu yapıyı incelersek tepe noktada birleşen, birbirinden ince zarlarla ayrılan üç kanal görülür. Bunlardan üstteki kanal oval pencereye bağlı olan vestibular kanaldır. Alttaki kanal ise yuvarlak pencereye bağlı olan timpanik kanaldır.Her ikisinin içinde perilenf sıvısı bulunur. Ortadaki kohlear kanalda ise endolenf sıvısı vardır.

Vestibular ve timpanik kanal taban zarı ile ayrılmıştır. Taban zarı üzerinde ses titreşimlerine duyarlı almaçları içeren Corti organı yerleşmiştir. Alttan taban zarına bağlı olan almaç hücrelerinin üst kısımlarında ince tüyler bulunur. Bu tüyler örtücü zar içine gömülüdür. Corti organı da beyne giden işitme sinirleri ile bağlantılıdır.

İşitmenin olabilmesi için kulak kepçesi tarafından toplanan ses dalgalarının kulak yolunu geçerek, kulak zarını titreştirmesi gerekir. Kulak zarında oluşan titreşimler orta kulakdan sırayla çekiç, örs ve üzengi kemiklerinden yükseltilerek oval pencereye aktarılır. Bu titreşimler vestibular ve timpanik kanaldaki perilenfte bir basınç yaratır. Bu basınç sırayla perilenfi, taban zarını ve almaçları hareketlendirir. Bu hareket ince tüylerin örtücü zara sürtünmesini ve almaçlarda uyartı oluşmasına neden olur. Corti organındaki bu değişiklikler işitme sinirlerinde impuls oluşturur. İmpulslar beyine iletilerek işitme sağlanır.

NOT:İnsan kulağı saniyede 20-20.000 titreşim yapan sesleri algılayabilir.Köpek ve yarasalar daha yüksek frekanslı sesleri ayırt edebilir.Kurbağalar da 50-10.000 frekanslı sesleri duyabilir.

1 yorum
  1. erkan diyor

    benim kulağımın içinde senelerden beri beni huzursuz eden bir tıkanıklık hissi var.Bu tıkanıklık duymama engel olmuyor fakat sürekli sol kulağıma baskı uyguluyor ve rahatsız edici boyutta.Sağ kulağımda hiçbir sorunum yokken sol kulağımda sürekli bu sorunum var.Gece sağ kulağımın üzerine yattığımda ve sol kulağım havada kaldığında sabah kalktığımda sol kulağımda tıkanıklık hissi daha belirgin oluyor.Kulak burun boğaz doktoruna gittiğimde herhangi birşey görememişti kulağımda.Acaba neden kaynaklı olabilir ve bunu nasıl tedavi ettirebilirim lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.