Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kullanıcı Gözünden “İpad 4 Retina”

0 268

4355_1

Tablet dünyasının en popüler aletlerinden birisini üreten apple firması, ipad ile bu sektörde ciddi pazar yakaladı. Cep telefonu tercihi olarak her ne kadar apple tercih edilmiyor olsa da, söz konusu tablet olunca ipad bu konuda en iyi ürün olma özelliği taşıyor. Bundan dolayı tablet alırken fiyat sorun değilse genellikle ipad tercih ediliyor.

Peki bu ürünü bu kadar popüler yapan neidr? İpad 4 retina ile en güncel tablet modelini üreten apple neden tercih ediliyor? İpad 4 retina kullanıcısı olarak teknik özellikler ile boğmadan sizlere bu ürün hakkında deneyimlerimi ve yorumlarımı aktarmak istiyorum. İpad 4 retina, bir önceki nesil ipad modellerine göre daha yüksek işlemci hızına, daha yüksek çözünürlükte kamerası ve göze daha hoş gelen ekranı ile ilgimi çekti. İhtiyaçlarım doğrultusunda tercih ettiğim bu tabletin artılarını şu şekilde sıralayabilirim: Akıllı dokunmatik ekranı ile dokunmak istemediğiniz yeri ekarte edip kullanım rahatlığını çok iyi yaşayabiliyorsunuz. Hangi program olursa olsun sizi hiç bekletmeden anında açabiliyor.

4355_3

Cihazı gün içerisinde aktif olarak kullanıyorum, wifi’ye sürekli bağlı, buna rağmen şarj süresi kendisine hayran bırakıyor. Cihazı ortalama 3 günde bir şarj ediyorum. Fakat elinizden hiç bırakmadığınız taktirde teknik özelliklerde belirtilen 10 saate akdar pi ömrünü kesinlikle görebilirsiniz. Oyun performansına bakacak olursak “real racing 3” gibi görüntü kalitesi yüksek ve ağır olan bir oyunu donmadan süper hızda oynayabiliyorsunuz. Bu konuda da şüpheniz olmasın. Isınma olayını diğer kullanıcılar çok abartıyor. Eğer daha önce laptop kullandıysanız, bu cihazın laptop ısınması ile kıyaslayanların söylediklerine kesinlikle aldırmayın. Yüksek performansta çok hafif ısınma oluyor. Bu da akıllı telefonlar kadar oluyor. Kamera performansı da çok başarılı. Arka kameranın 5 mp kalitesine güvenebilirsiniz. İnternette gezinmek oldukça zevkli ve tuşları kesinlikle karıştırma durumu olmuyor. HD video görüntü kalitesi retina ekranla birlikte çok daha zevkli hale geliyor. Kısacası ipad 4 retina da donma, takılma ve benzeri can sıkıcı durumları kesinlikle yaşamadım.

4355_2

Olumsuz yönlerine geçecek olursak apple politikasının bir kurbanı mı desem yoksa sıkı güvenlik mi desem bilemiyorum. Fakat bu cihazın sadece apple ürünleri ile bluetooth alış verisi pek sevimli durmuyor. Bunun yanı sıra artırabilir hafıza olmayışı da ikinci eleştiri noktası oluyor. Evet bu da apple ürünlerinin güvenliği için olabilir. Fakat sd kart girişinin olması ne kadar da iyi olurdu. Bunun dışında ipad 4 retina için olumsuz eleştiri yapacağım ayrıntı yer almıyor. Sonuç olarak ipad 4 parasının hakkını fazlasıyla veren ve dokunmatik performansı ile sizleri memnun edebilecek bir ürün. Tablet almayı düşünüyorsanız apple’dan şaşmayın derim.

Kaynakça:
http://www.apple.com/tr/ipad/features/

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.