Kum Kedisi Nasıl Bir Hayvandır?

  Kum Kedisi Nedir?

Kum kedisi Afrika, Arabistan ve Asya’nın sıcak çöllerinde yaşama adapte olmuş küçük ve güzel bir vahşi kedidir. Yerli bir kediden farklı olarak, kum kedisi, birbirinden uzak konumlanmış büyük üçgen kulaklara sahip geniş bir başlığa sahiptir. Kumul kedisi olarak da bilinir ve Felis margarita’nın bilimsel ismine sahiptir.
Kum kedileri genellikle gündüzleri görünse de gece olduğunda gizli hayvanlardır. Genellikle günlerini yuvalarda veya bodur bitki örtüsü altında geçirirler. Akşam karanlığında, avın üzerinde ya da altında hareket edebilecekleri av için avlanmak üzere ortaya çıkarlar. Avlarından ihtiyaç duydukları suyu elde ederler.
2016 itibariyle, küresel kum kedileri IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) tarafından “En Az Endişe” olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak bu durum tam olarak belli değildir. Araştırmacıların, kendine özgü alışkanlıklarından dolayı, bir bölgedeki kum kedilerini doğru saymasını sağlamak zordur. Çünkü dağılımları düzensiz görünmektedir.

Fiziksel Görünüş

Bir kum kedisi, açık sarı-kahverengi veya gri renkli yumuşak, kalın kürklüdür. Hayvanın vücudundaki koyu çizgilerin farklılığı değişir. Her gözün dış köşesinden yanaktan aşağı uzanan kırmızı-kahverengi bir şerit vardır. Ön ayaklarda iki koyu çubuk ve arka ayaklarda koyu çizgiler vardır. Kedinin alt yüzü beyaz veya soluk sarıdır.
Güncel bilgilere dayanarak, kum kedileri en fazla yedi buçuk kilo ağırlığındadır. Onlar Felis cinsinin ikinci en küçük üyesidir. Sadece siyah ayaklı kedi (felis nigripes) daha küçüktür. Kum kedisi, soğuk gecelerdeki bölgelerde gelişmekte olan kalın kürk nedeniyle bazen normalden daha büyük görünmektedir.

Çöl Yaşamı İçin Uyarlamalar

Kum kedileri aşırı sıcaklıktaki bir çevrede yaşarlar. Kumlu veya kayalık çöllerde yaşamakta olup, bitki örtüsü çok azdır. Çöller yaz gününde çok sıcaktır, ancak diğer zamanlarda donma noktasının altında bir sıcaklığa sahip olabilirler. Sıcaklık, yıla göre saatte 126 ° F (52 ° C) yüksekliğe, gece ve mevsime bağlı olarak gece 23 ° F (- 5 ° C) kadar düşebilir. Yabandaki kum kedisi yerlerinin yetersiz bilgisi nedeniyle, bazı habitatlarındaki sıcaklık aralığı bundan daha geniş olabilir.
Kum kedilerin vücutlarının kavurucu gün boyunca soğumalarını sağlamak ve donma soğukluğunda ısı kaybını önlemek için birkaç adaptasyon vardır. Onların açık kürk rengi, çevreleriyle uyum içinde olmalarını sağlar ve vücutlarının gün boyunca çok fazla ısı emmesini önlemeye yardımcı olur. Kalın kat ayrıca soğuk çöl gecelerinde onları sıcak tutar. Buna ek olarak, kum kedilerin ayak parmakları arasında ve ayakları üzerinde siyah saçları vardır. Bu saç, sıcak yerden pençeleri yalıtır.
Kum kedilerinin büyük kulakları onlara hassas bir işitme sağlar ve bunların kumda hareket eden avın seslerini tespit etmelerine yardımcı olduğuna inanılır. Kulaklar çok hareketlidir ve yatay pozisyona getirilebilir veya aşağıya doğru işaretlenebilir. Kulakların giriş kısmı, onları kum fırtınalarından koruyabilen uzun beyaz tüyler içerir.
Çölde su bulunmamasına rağmen kum kedileri hayatta kalabilmektedir. Çok sık su içmezler ve ihtiyaç duydukları suyu yiyeceklerinden alırlar. Su mevcut ise, ancak o zaman içecektir.

Günlük Hayat

Kum kedileri yalnız avcılardır. Kumun yüzeyinde hareket eden hayvanların yanı sıra yeraltı avını da yakalarlar. Ana yiyecekleri, gerbil ve jerboas gibi küçük kemirgenlerdir. Ancak, sürüngenleri ve kuşları da yerler. Kediler, bir oturuşta yiyemedikleri takdirde avlarını ileride kullanmak üzere gömmektedirler.
Açık bir alandan geçerken, kum kedileri genellikle bükülmüş bacaklar ile yere yakın olarak sararlar. Yeraltındaki hareketleri ve sesleri dikkatle dinlerler, daha sonra bir hayvanı yakalamak için kumu hızla kazarlar. Kum kedileri mükemmel kazı makineleridir, ancak tırmanma veya atlamada o kadar da iyi değildir.
Kum kedileri bölgeyi korumaktadırlar. Bir kedi, diğer kedilere varlığını göstermek için bitki örtüsü üzerinde idrarı ve zemini püskürtür ayrıca kokulardaki salgı bezlerini salgılar. Dışkılarını kuma gömerler.
Kum kedileri ya kendi yuvalarını kazarlar, çöl tilkisi gibi bir hayvan tarafından yaratılmış terk edilmiş bir yuva kullanırlar ya da kemirgen gibi daha küçük bir hayvanın yarattığı bir yuvayı büyütürler. Sıcaklığın daha düşük olduğu geceleri en aktif olanıdır, ancak bazen gün ışığında ortaya çıkarlar ve bazen yuvalarının yakınında güneşlenmeleri görülür.

Üreme ve Yavru Kedi

Kum kedilerinin bir araya geldiği tek zaman çiftleşme sırasındadır. Dişi iki ila dört yavru doğurur, üçü tipik sayıdır. Gebelik süresi elli dokuzdan altmış altı güne kadardır. Yılda bir veya iki litre olabilir. İlki Nisan veya Mayıs aylarında doğar; Ekim ayında ikinci doğabilir.
Kediler ilk başta çaresizdirler ama çabuk gelişirler. Yaklaşık beş haftalıkken yuvadan ayrılırlar. Vahşi doğada annelerini dört ila altı aylıkken terk ettikleri düşünülmektedir. Esaret altında, kum kedileri on üç yıla kadar ya da bazı kaynaklara göre biraz daha uzun süre yaşamışlardır.

Kum Kedisi Nüfusuna Tehditler

Kum kedisi bir yırtıcıdır ve avını yakalasa da, kum kedileri üzerinde avlanan yırtıcı hayvanlar da var. Bunlar arasında av kuşları, zehirli yılanlar, tilkiler, çakallar, kurtlar ve evcil veya vahşi köpekler bulunur. Bazı bölgelerde köpekler ve evcil kediler yemek için kum kedileriyle rekabet ederler. Bu hayvanlar ayrıca hastalığa yol açabilir veya kedilere saldırabilir.
Kum kedileri sert bir çevrede yaşamasına rağmen, toprakları bazı insanlar tarafından değerlenir. Bu, bazı alanlarda habitat kaybına ve bozulmasına neden olmaktadır. Yaşam alanlarındaki arazi, evsel deve ve keçiler için bir otlatma alanı olarak ve insan yerleşimleri ve yolları inşa etmek için bir yer olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, rekreasyon amaçlı kullanılan arazi araçları karaya zarar vermektedir. Kum kedileri bazen diğer hayvanlar için ayarlanmış tuzaklara yakalanırlar.
Şimdi kum kedilerini avlamak veya bazı ülkelerde egzotik evcil hayvan ticareti için onları tuzağa düşürmek yasa dışı. Bazı habitatları da korunmaktadır. Ne yazık ki, kediler ve habitatları kendi aralarında her yerde korunmuyor. Bildirildiğine göre saldırgan değiller ve bazen spor için öldürülüyorlar.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar