Küresel Borsalarda Rekor Yükselişler Yaşandı

borsaArtan petrol fiyatları ve ekonomi alanında gelen olumlu açıklamalardan sonra, borsa da endeksler, 1999 yılından bu yana rekor bir artışla işlem gördü. Yükselişin ardından diğer günlerde de yüksek oranlardan açılışını sürdüren dünya borsaları bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. ABD’de şirket karlarının iyi olarak açıklanması ve petrol fiyatlarında artış, piyasalara olumlu olarak yansıdı.

Endekslerin yükselmesinde dünya genelinde yaşanan olumlu gelişmelerin büyük bir etkisi var. Dow Jones Sanayi Endeksi %0,64 puan artışla 18.613,52 puana kadar yükseldi. Diğer endekslerde de gözle görülür bir artış gözlemleniyor. Dünya genelinde üç defa üst üste rekor kıran dünya borsaları, piyasadaki olumlu gelişmelerin devam etmesini bekliyor. Dünya borsalarının yükselmesi dolarda düşüşün yaşanmasına neden oldu.

Asya Borsalarında Durum
Petrol fiyatlarındaki artış, Wall Street borsalarındaki olumlu etkisini, Asya borsalarında da göstermesini sağladı. Çin ekonomik göstergelerine göre, borsada gözle görünür bir artış yaşandı. Japonya Nikkei endeksi %1,1 değer kazanarak yükselişten payına düşeni aldı.

Avrupa Borsalarında Durum
Amerika ve Asya borsaları yükselişe geçerken, Avrupa borsaları yatay bir değerle kapanışını gerçekleştirdi. Kısa bir zaman önce İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılmak istemesi ve yapılan referandum ile bu durumun kesinleşmesi, Avrupa borsalarında durgunluk etkisi yarattı. Stoxx Europe 600 346,62 puan ile sabit endeks değerini korumaya devam etti. Frankfurt’ta ise DAX endeksi %0,2 seviyelerinde kaldı.

Borsa Nasıl Oynanır?
Forex oyunlarında olduğu gibi, önceden bir takım hazırlıklar yapmak, borsa oyunlarında da hayati bir önem taşıyor. Borsa nasıl oynanır sorusuna yine cevabı oynayanlar verecektir. Kişilerin bilgi birikimi ve analiz yetenekleri farklı olduğundan, nasıl oynayacaklarını tamamen kendileri belirlerler.

Ekonomide Bugün ekonomi portalının, adresini inceleyerek, borsa nedir hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Borsa oynarken birinci kural sabırlı olmaktır. Amaç hep kazanmak değil, kayıptan çok kazanç sağlamak olacaktır. çünkü hiç kimse sürekli olarak borsa oyunlarında kazanamaz. Sürekli okumanız, bilgi edinmeniz ve piyasaları aktif olarak takip etmeniz gerekir.

Öncelikle sanal ve demo oyunlar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Ekonomide bugün sitesinde, ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.