Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

0 226

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrol dışı kalmaya başladığında başlar. Bu hücreler çoğunlukla bir röntgen filminde görülürler veya bir yumru olarak hissedilen bir tümör oluştururlar. Hücreler, çevredeki dokularda büyüyebilir veya vücudun uzak bölgelerine yayılabilir (metastaz yaparsa) tümör hücresidir. Meme kanseri kadınlarda görülme olasılığı oldukça yüksektir. Vücudun neredeyse herhangi bir bölgesindeki hücreler kansere dönüşebilir ve diğer bölgelere yayılabilir. Dünya’da oldukça yaygın görülen bu hastalığın son dönemler tedavileri oldukça artmış durumda.

Türkiye’de ise her 8 kadından 1’in de bu hastalık görülmekte. Bu hastalığın bu kadar yaygın olmasından dolayı, erken teşhisin ne kadar önem taşıdığını gösteriyor. Özellikle yapılan farkındalık etkinlikleri ile tüm kadınlara ulaşmayı başarılmış ve erken teşhis durumlarının arttığı görülmüştür. Sağlıklı beslenmemek dahi meme kanserine yol açabilmektedir. Özellike D Vitamini eksikliği konularına dikkat etmelisiniz https://www.yuksektopuklar.com/kadinlar-icin-en-iyi-vitamin-takviyeleri-44345 buradaki yazıda anlatıldığı üzere, sadece meme kanseri değil bir çok derde deva olan D Vitamini sık sık almanızı öneririz.

Meme Kanseri Belirtileri

Dediğimiz gibi bu kanser tipinde erken teşhis her zaman önemlidir. Bazı meme kanserleri boyutuna ve ilerleyişine göre doktor muayenesi veya radyolojik ortamda görünürken, 1 cm.’den büyük olan bir kitleyi elleriyle kontrol ettiklerinde anlayabilirler. Geç teşhis edilen meme kanseri, vücutta yayılmaya neden olabilir. Bu yayılma genellikle kalça ve omurga kemikleri ile akciğer ve karaciğer olarak tanımlanır. Meme kanseri belirtileri şu şekildedir;

  • Memede büyüme/asimetri, şekil bozukluğu
  • Meme renginde değişme
  • Koltuk altında ele gelen kitle
  • Meme başında içeri doğru çöküntü, çekinti, şekil bozukluğu
  • Meme başında akıntı, kanlı veya şeffaf renkli
  • Meme başı derisinde kabuklanma, soyulma
  • Meme cildinde ödem, portakal kabuğu görüntüsü
  • Meme cildinde kızarıklık veya yara oluşması

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanserinde bir çok tedavi yöntemi vardır. Bunlar; ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, hormon terapisi ve biyolojik terapidir. Bir çok vakada, tedavide en önemli faktör hastalığın evresidir. Bir çok kadın birden fazla tedavi görür. Ek olarak, hastalığın herhangi bir safhasında, kadınlar acıyı ve kanserin diğer belirtilerini kontrol etmek, tedavinin yan etkilerini hafifletmek ve duygusal problemleri kolaylaştırmak için tedavi görebilirler.

Lokal Tedavi: Ameliyat ve radyoterapi lokal tedavilerdir. Memedeki kanseri ortadan kaldırmak ya da yok etmek için yapılır. Meme kanseri, vücudun diğer bölgelerine yayıldığında kullanılır bu yöntem.

Sistemik Tedavi: Kemoterapi, hormon terapisi ve biyolojik terapi sistemik terapidir. Kana girip, tüm vücuttaki kanseri kontrol altına alırlar ya da yok ederler. Meme kanseri olan hastalar, radyoterapi veya ameliyattan önce tümörü küçültmek için sistemik tedavi görürler. Diğerleri ise, ameliyat veya radyoterapiden sonra tekrar oluşmasını önlemek için sistemik tedavi görürler.

Meme kanseri farkındalık günleri; kadınların erken teşhis ile bu hastalığın daha kolay üstünden gelmesini amaçlamışlardır. Her kadının kendisini kontrol ederek, istenmeyen sonuçların doğmasını engelleyebilir.

Kadın sağlığı ve kadına dair diğer her şey için yuksektopuklar.com adresini ziyaret edebilir, sağlık, moda, güzellik, yemek, aktüel gibi konularda güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. 2008 yılından beri tecrübeli ve yetkin kadrosu ile kadınların iç dünyasını yansıtan bu sitede, sizde kendinize göre içerikler bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yuksektopuklar.com

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.