Modern Zaman Hastalıkları

Son yıllarda hemen hemen hepimizin etrafında kronik rahatsızlığı olan insanların sayısı her geçen gün artmakta. Peki bu hastalıkların sebebi nedir? Günlük hayatın stresleri mi, beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi mi, genlerimizdeki değişiklikler mi? Hemen hemen her gün etrafımızdan biri “Sabahtan beri başım ağrıyor” ya da “Yaşadığım diş ağrısı çekilecek gibi değil” diyerek serzenişte bulunuyor. Peki ne oldu da baş ağrılarımız bu kadar yaygınlaştı? Ne oldu da diş ağrılarımız, diş çürüklerimiz arttı.

Son yıllarda günlük hayatımız, iş hayatımız çok daha stresli, çok daha yoğun geçmeye başladı. İnsanlar arasında iletişim gün geçtikçe zayıfladı. Beslenme alışkanlıklarımız değişti. Eskiden hiç tüketmediğimiz besinleri bolca tüketmeye başladık. Günlük hayatın koşuşturması içinde düzenli yemek yeme alışkanlığımız kalmadı. Ayak üstü bir şeyler atıştırarak geçiyor günlerimiz.

Baş ağrısı neden olur? Baş ağrısı ile migren arasındaki fark nedir? İş hayatımızda ,özel hayatımızda yaşadığımız stresli anlar zaman zaman hepimizin şiddetli baş ağrıları çekmesine neden olmaktadır. Gün içerisinde ve günün sonunda hepimizin aklına hep aynı sorular gelir: “Baş ağrısına ne iyi gelir? baş ağrısı nasıl geçer ?” .Bunun yanında baş ağrılarının çeşit çeşit olduğunu da unutmayalım. Bunlar da ikiye ayrılır: birincil ve ikincil baş ağrıları şeklinde görülür. Birincil tip baş ağrısında en çok karşılaşılan migrendir. İkincil tip baş ağrısının sebebi ise başka bir hastalık olabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Baş ağrınız sürekli oluyorsa hiç tereddüt etmeden bir doktora görünmelisiniz.

Baş ağrılarımız her gün tekrar ettikçe de aklımıza bir başka soru takılır: “Acaba migrenim mi var?”. Bu kadar yoğun baş ağrılarının sürekli devam etmesi migren belirtisi mi? İster istemez hepimizi kaygılandıran sorulardan biri de budur. Öncelikle bilinmesi gereken “ migren belirtileri nelerdir ? Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?”. Her baş ağrısının migren olmadığının bilinmesi sizi rahatlatır. Migrenin ataklar halinde olduğunu, ağrının yanında ışıktan, sesten, kokudan da rahatsızlık duymaya başladığınızı unutmayın.

Günlük hayatımızı çekilmez kılan bir başka ağrı da diş ağrısıdır. Neden günümüzde bu kadar çok yaygınlaştı? Çocuklardan, yetişkinlere kadar neden her geçen gün diş problemlerimiz, diş çürüklerimiz ve haliyle de diş ağrılarımız arttı? Bunun en önemli sebebi öncelikle tabi ki diş temizliğine ayırdığımız zaman. Diş temizliğine gösterdiğimiz özen. Bir başka sebebi de tabi son yüzyılda sanayileşme ile birlikte beslenme düzenimizdeki değişiklikler. Hazır gıdaların daha çok tüketilmesi. Şeker tüketiminin her zamankinden fazla olması. Hepimizin bildiği gibi diş ağrısı baş ağrısını da tetikler. İkisi birlikte olunca da hayat daha bir çekilmez olur. İş hayatımızda, günlük hayatımızda ,okul hayatımızda hiçbir şey yapamayız. Bırakın verimli olmayı basit işleri yapmakta bile güçlük çekeriz. Böyle durumlarda çevremizdeki insanlara, internete en çok sorduğumuz sorulardan biridir “diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına ne iyi gelir ?” sorusu. Amacımız diş doktorumuza gidene kadar ağrımızı dindirecek basit çözüm yolları bulmaktır. Örneğin diş ağrınız gece yatarken başınıza geldiyse ve doktora gidebileceğiniz bir saat diliminde değilse yastığınızı yükseltebilirsiniz. Çünkü yatar pozisyondayken kan basıncımız başımıza daha çok vurur. Bu ve buna benzer çözüm yolları sizleri rahatlatacaktır. Ama unutmayalım ki kesin çözüm diş doktorumuza gittikten sonra olacaktır.

Modern zamanlar insan hayatını kolaylaştırmakla birlikte yeni hastalıkların ortaya çıkmasında, bazı hastalıkların daha sık görülmesinde de etkili olmuştur. Çok yoğun ve stresli geçen günlerimiz bunun en önemli sebeplerindendir. Bazen kişisel bakımımızı yapabileceğimiz zamanları bulmakta bile güçlük çekeriz. Bunun yanında beslenme alışkanlıklarımız da değişti. Fast food ve şekerleme tarzı yiyeceklerle beslenmenin insan sağlığına zararları konusunda yüzlerce makale yazıldı. Modern zamanlar insanlık için hız, kolaylık, rahatlığın yanında ; baş ağrıları, diş ağrıları gibi yan etkileriyle de kendini her geçen gün hissettirmeye devam ediyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :