Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

6 1.107

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?‘Nano’ kelimesi kök olarak Yunancadan gelmekte ve cüce anlamında kullanılmaktadır. Bir Nanometre (nm) metrenin milyarda biri kadar bir uzunluğa sahiptir ve teorik olarak milimetrenin de milyonda biri kadar bir uzunluktur. İnsan saç teli ile bir kıyaslama yaptığımızda yaklaşık olarak saç telinin onbinde biri kadar bir kalınlığa sahiptir.Ayrıca saç kılının seksen binde biri büyüklüğüne sahip parçacıkları ifade etmektedir. Bir futbol topu ile dünyayı karşılaştırmamız nano boyutu ifade etmede yanlış bir karşılaştırma olmayacaktır.

Nanoteknoloji Nedir?
Nanoteknoloji; atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade etmek ve maddeyi atomik boyutu ile kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır. Atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir. Eğer doğadaki atomik dizilim taklit edilebilir ya da kopyalanabilirse atomlar hareket ettirilebilir ve böylece birçok farklı madde oluşumu sağlanabilir… Bu düşünce günümüzde nanoteknolojiye olan ilgiyi artırmakla beraber bu alandaki çalışmaları da hızlandırmıştır. Birçok dalda mevcut sınırlar kaldırılabilir ve kömür gibi bir maddenin molekülleri değiştirilerek elmas elde edilebilir.

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?
Nanoteknolojinin alanı oldukça geniştir ve genişlemektedir. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,malzeme bilimi,elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaya başlamıştır.Gelişmekte olan bir teknolojidir,kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecek adına çok daha geniş yelpazelere yayılacağı ortadadır .

Bu teknolojiyle üretilebilecek birçok mikroskobik aygıtlar belki de damarlarımızda dolaşacak ve birer uzman gibi tedavi sağlayacaklardır. Nano boyuta sahip yapıların fiziksel özelliklerini anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü kurulabilir.
Nanomateryallerin üretimi ile birlikte çok daha dayanıklı ulaşım araçları ve kirlenmeyen, paslanmayan eşyalar;hatta kendi kendini temizleyen giysiler üretilebilecektir.

Gelecekte en büyük sorunlardan biri olacak olan kullanılabilir su kaynakları da, bu teknoloji ile kendisini yenileyebilecektir. Belki de yakın bir tarihte insan vücudunda çalışabilecek biyolojik ve farmokolojik bilgisayarlar bu şekilde üretilebilir. Nanoteknoloji için, çağımızın anahtar teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz.

Nanoteknolojinin Hayatımıza Etkileri Nelerdir?
Şu bir gerçek ki nanteknoloji gelecekte insanlığın kökten değişimlere hazırlıklı olması gerektiğini şimdiden birçok uygulaması ile göstermektedir. Herkesin kendi bilgisayarını ürettiği ve emirler verdiği sistemler düşleyelim. Atomların sonsuz kere tekrar tekrar dönüştürülebilir olması ile birlikte sermayeler, para birimleri, ticaret hayatı ne şekilde şekillenir;bunlar da merak konusudur.Bilim adamlarının hayal ve bilgi dünyasına açık birçok yenilikle, belki de doğada taklit edilemeyen hiçbir şey kalmayacak.Maddelerin nano dünyalarının makro dünyalarından farklı olduğunu düşündüğümüzde kimyasal birçok reaksiyonun da açığa çıkma olasılığı doğmuş olacaktır.

Nanoteknolojinin Yararları Nelerdir?
Daha az maliyet ve daha fazla üretim sağlanılabilir. Yaşam kalitesinin artmasında önemli bir etkendir. Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunar. Zaman ve maliyet kaybı en az seviyelere düşebilir.

Türkiye’de Nanoteknoloji Çalışmaları

Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Bilim Merkezi’nin bir nanoteknoloji atölyesi bulunmaktadır. Ülkemizde şuanda bu alandaki önemli adımlar artırılmakta ve çalışmalar sürdürülmektedir.
TÜBİTAK’ın 2023 Vizyon Programı’nda da nanoteknoloji çalışmaları için bir yol haritası oluşturulmuştur. Bilkent Üniverisitesi’nin Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) bu alanda büyük bir gelişim sağlamaktadır. Türkiye’nin her yerinden araştırmacılar bu kurumdan yararlanabilmektedir. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü,TÜBİTAK,MAM gibi merkezler de bu araştırmalar için yeterli donanıma sahiptir. Türkiye’de şuan nanoteknoloji alanında 13 yeni nanoteknoloji şirketi vardır.

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Dünya’nın en küçük Türk bayrağı (100 nm eninde – 2 nm boyunda) Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi

Nanoteknolojinin Kullanım Alanlarına Örnekler

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Nanoteknoloji ile lens kamera üretimi

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Nanoteknolojik pil

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Geçirmeli Elektron Mikroskobu (GEM)
(transmission electron microscope(TEM).

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

500,000 GB’lik MP3 Player

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Binlerce film tek bir DVD ‘de

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Nanoteknoloji ile varis çorabı

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Termoelektrik üreten kaplamalar

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Arabalar için sileceksiz cam

Nanoteknoloji Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Küçültülmüş yazılar

Yazar: Meltem Türk

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  Gerçekten mükemmel

 2. Ezgi diyor

  Harika! Birkaç noktalama işaretlerinde hatalar yapılmış onları görmezden geliyorum gerçekten çok yararı dokundu teşekkürler.

 3. Emirhan Buruş diyor

  kardeş allah razı olsun senden çok güzel hazırlamişssin

 4. Merts diyor

  Galiba biraz gec olcak ama siz olmasaniz bile sizden sonra gelenlere bi daydamiz dokunsun.

  Eger nanoteknolojiye ilgiliyseniz ve merakliysaniz kendinizi o alanda yetistirmek istiyosaniz “Nanoteknoloji devrimini anlamak” isimli beyza sarikavak tarafindan turkceye cevrilmis kitabi okuyabilirsiniz.

 5. Mahmut Kaffa diyor

  Aynen elinize sağlık…

 6. fatih diyor

  nano teknolojiyi çok gaüzel açıklamışsınız benim daha detaylı birbilgi almam gerekiyor nereden öğrenebilirim kitap isimleri felan gibi bildiğiniz şeyler varsa
  yardımcı olursanız çok sevinirim bu bilime çok fazla bir ilgim var ve her şeyi
  öğrenmek istiyorum lütfen yardımcı olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.