Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neden Gözlerimiz Açık İken Hapşıramayız?

0 457

Gözlerimiz açık iken hapşıramadığımız doğrudur, çünkü gözlerin kapanması ve hapşırma olayları otomatik olarak gerçekleşir. Peki, bazı insanların kendilerini gözleri açık şekilde hapşırabilmek için eğittiklerini biliyor muydunuz?

Hapşırmak, bizim için iyidir. Mikroplar ve diğer yabancı partiküllerin vücudun dışına atılmasına yardımcı olur. Burnunuzu bir şey gıdıkladığında, soğuk algınlığı geçirdiğinizde ya da burnunuza bir toz partikülü sıkıştığında vücudun bu duruma doğal tepkisi hapşırmaktır. Ancak hapşırma sırasında imkansız görünen bir şey var; gözleri açık tutmak! Daha fazlası için okumaya devam edin.

Hapşırma Bilimi:

D8039_300-sneezeaha önce de belirttiğimiz gibi, hapşırma otomatik bir eylemdir. Bu bir reflekstir. Hapşırma, bilimsel olarak burundan istemsiz olarak hava çıkarmak olarak tanımlanabilir.

Hapşırmaya refleks, doğal tepki, istemsiz ya da otomatik eylem, ne dersek diyelim gerçek şu ki, hapşırma sırasında gözleri açık tutmak imkansızdır! Hapşırma sırasında burnunuzdan çıkan havayı kontrol edemediğiniz gibi göz hareketlerinizi de kontrol edemezsiniz. Hapşırma eylemi meydana geldiğinde göz kasları da otomatik hareket eder. Hapşırma eylemi oldukça karmaşık bir süreçtir; burnunuzun iç duvarı gıdıkladığı zaman vücuttan bir sinyal beyninizin içindeki hapşırık merkezine gönderilir. Hapşırma merkezi de göğüs, diyafram, mide, boğazın arka kısımları ve göz kapakları kaslarına bir sinyal gönderir. Tüm bu kaslar rahatsız edici maddeyi dışarı atabilmek için birlikte ve düzenli çalışır.

Hapşırma sırasında sadece göz kasları değil, mide ve göğüs kasları da sizin kontrolünüz dışında çalışır. Öte yandan, gözleri açık iken hapşırmayı başarmış bazı insanlar da var. Garip değil mi? Bazı insanları gözleri açık iken hapşırmayı başarabilmektedir. Ancak bu doğal değildir. Bu insanlar hapşırma sırasında gözlerini parmakları ile açık tutabilmek için kendilerini eğitmektedirler. Kulağa acı verici geliyor… Hapşırma ile ilgili yanlış bilinen iki şehir efsanesinin de yanlış olduğunu burada açıklayalım. Bu efsaneler;

8039_sneeze1) Hapşırma sırasında gözlerinizi kapatmazsanız, gözleriniz dışarı çıkacaktır.

2) Hapşırma sırasında dışarı attığınız mikroplar ve tahriş edici partiküller gözlerinizi kapatmazsanız, gözlerinize geri girecektir.

Hapşırma Hakkında İlginç Gerçekler:

-Kaydedilen en hızlı hapşırık 103.6 mph (167 km / h) ‘dir!

-Güneş ışığına maruz kaldıklarında hapşıran insanlar olduğunu biliyor muydunuz? Buna fotik hapşırma refleksi denilmektedir ve bu refleks ailede nesilden nesile geçen bir durum gibi görünüyor.

-Kaşlarınızdan tüy hapşırmanıza sebep olabilir.

-İguanalar diğer hayvanlara göre daha sık hapşırmaktadır. Bu hayvanlar sindirim sırasında oluşan tuzlardan kurtulmak için hapşırmaktadır.

-İngiltere’de yaşayan Donna Griffiths’ in 978 gün süren en uzun hapşırma atağına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Bilim insanları halen neden hapşırırken gözlerimizi açık tutamadığımızı izah edemiyor. Bu nedenle hapşırma sırasında gözleri kapatmanın vücudun doğal yanıtı olduğu kabul ediliyor. Bir sonraki hapşırmanız için şimdiden, Çok yaşayın!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/why-cant-we-sneeze-with-our-eyes-open.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.