Para Piyasaları Takibi Nasıl Yapılır?

Para piyasaları takibini sağlıklı şekilde yapabilmek için;

Ekonomik Takvim ve veri akışı takip edilmelidir.
• Finans ve ekonomi haberleri takip edilmelidir.
• Ekonomiyi ilgilendirecek siyasi haberler takip edilmelidir.

Yukarıda ki haber ve veri akışı takip edildiğinde para piyasalarının takibi sağlanmış olur. Ancak ekonomik takvim özellikle de forex piyasasını takip eden yatırımcılar için büyük önem arz etmektedir.

Ekonomik Takvim Nedir? Neden Önemlidir?
Ekonomik takvim içeriğinde bütün ülkelerin periyodik şekilde açıklanan verilerinin tarihleri, verilerin beklenen değeri ve bir önce ki değeri bulunmaktadır. Para piyasalarında özel takip edilen emtia ya da parite ile ilgili bütün periyodik şekilde açıklanan ekonomik veriler ve periyodik şekilde yapılan konuşmalarda bu takvim içerisinde bulunmaktadır.

Örneğin USD/TRY para birimi için önemli ekonomik takvim verileri ve konuşmaları; ABD tarım dışı istihdam, işsizlik, FED faiz kararı, FOMC tutanakları, FED başkanı konuşmaları, TCMB faiz kararı, işsizlik verileri, enflasyon gibi veriler USD/TRY paritesini etkileyen yerel verilerdir. Ayrıca pariteler uluslararası diğer verilerden ve haberlerden de etkilenmektedir. Örneğin Brexit bütün paritelerde kayda değer etki yapmıştır. Periyodik verilerden örneklendirmek gerekirse, AB’nin yerel para birimi olan Euro ile ilgili açıklanacak kritik ve beklenenden çok farklı gelen ekonomik veriler Türk Lirasını doğrudan etkileyeceği için USD/TRY pariteside doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle en az yen, dolar ve Euro gibi majör para birimleriyle ilgili bütün ekonomik veri akışları dikkatle takip edilmelidir.