Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

3 9.915

Replika ürünler, özellikle son 1 yıldır neredeyse tüm internet sitelerinde, sıkça rastlar olduğumuz ürünler haline gelmiştir. Bir çok bilinen mağazada satış fiyatlarının belli olduğu bu ürünleri, bu tür sitelerde çok çok daha düşük fiyatlarda satın alabileceğiniz söylenmiş, ve ardından da eklenmiştir; “Ürünümüz 1. sınıf replikadır” diye. Peki nedir bu çok düşük fiyatlarla orjinal ürünün aynısıymış gibi gösterilen replika ürünler?

Replika, sözlük anlamında bir şeyin birebir kopyası anlamına gelmektedir. 4311_imagesBuradan da anlaşılacağı üzere replika ürün de orjinal bir ürünün özellikle görsellik olarak aynısının yapılmasıdır. Burada görsellik sözü çok önemlidir çünkü replika ürünlerin en önemli özelliği orjinallerine çok fazla benzemesidir. Bazen de orjinalinden ayırt edilemeyecek şekilde yapılırlar. Basit bir örnekle açıklayacak olursak, orjinal bir telefon ile replika bir telefonu dışarıdan bakıldığında ayırt edebilmek neredeyse imkansızdır. Orjinal telefonda kullanılan malzemeler daha kaliteli olmakla beraber, replika ürünlerde bu kalite oldukça düşmektedir. Replika ürünler için daha anlaşılır olması amacıyla sahte veya imitasyon sözlerini de kullanabiliriz. Bazı ülkeler replika ürünler de o kadar ilerlemişlerdir ki internetten orjinal zannederek sipariş ettiğiniz bir ürünün replika olduğu anlayamıyorsunuz. Peki replika ürünleri ayırt etmenin yolları nelerdir bunları inceleyelim.

4311_3İlk olarak; ağırlık faktörünü söyleyebiliriz. Orjinal ürün ile replika ürün arasında mutlaka ağırlık farkı vardır. Bu fark elinize aldığınızda hissedebileceğiniz kadar ya da sadece hassas terazilerde ortaya çıkacak bir fark da olabilir. Replika bir ürünü orjinalini satan bir mağazaya götürüp ağırlıklarını kıyaslarsanız; aralarında ki farkı göreceksiniz. Bunun sebebi replikasyon ürünün yapımıyla orjinal ürünün yapımında kullanılan malzemelerin birbirinden farklı olmasıdır.

İkinci olarak; renk faktörünü sayabiliriz. Örneğin orjinal bir levis pantolon ile bunun sahtesi olan bir levis pantolon arasında gözle görebileceğiniz bir renk farklı olmaktadır. Bunun yanında bir çok orjinal tekstil ürününde, ürünün bir tarafında hologram kullanılırken replika ürünlerde bu hologramlar kullanılmaz ya da hologram çok basit ve kalitesiz bir şekilde yapılır.

4311_ulysse-nardin-maxi-marine-chronometer-black-gold-1Üçüncü olarak; fiyat, ürünlerde ilk gözümüze çarpan olaydır. Örneğin orjinal mağazasında 1000 liraya satılan bir ürünü internette araştırdığınızda bu fiyatın bazı sitelerde 150 – 200 liraya kadar düştüğünü görebilirsiniz. Resimlerine baktığınızda orjinal gibi duran bu ürünlerin fiyatı sizi yanıltmasın. Hiç bir orjinal ürünün fiyatı bu denli düşmez. Tabi outlet mağazalarını ve yurtdışından orjinal ürünü düşük bir fiyatta getirip Türkiye’ de satan insanları gözardı edersek.

Dördüncü olarak; online mağazaların etkisini sayabiliriz. Eğer bir ürünü online mağazadan alacaksanız mutlaka güvenilir bir mağazadan almaya özen gösterin. Çünkü büyük online mağazalar müşteri hakları ve memnuniyeti konusunda çalışmalar yapmaktadır. Beğenmediğiniz veya sorun çıkan bir ürünü bilininen online mağazalarda değiştirme ve para iadesi gibi haklarınız var iken bazı online mağazalarında hiç bir hakkınız bulunmamaktadır.Son olarak da ürünün garanti belgesi ve faturasına değinebiliriz. Replika ürünlerin genelinde garanti belgesi ve kullanım kılavuzu fotokopi şeklinde gelmektedir. Tabi bazı firmalar bu olayı da çözmüş durumdadır. Bunların haricinde fatura, bir ürünün olmazsa olmazıdır. Eğer bilerek replika olarak aldığınız bir ürün dahi olsa elinizde fatura olması sizin ileride yaşayabileceğiniz bir sıkıntı olasılığına karşı hakkınızı aramanızda yardımcı olacaktır.

Yazar:Birkan Güngördü

3 Yorumlar
  1. Suat ÇİFTCİ diyor

    Tanıtım güzel ve anlaşılır ama bence “eğer telefon elimizin altındaysa ve yinede emin olamıyorsak” diyerek bence kesin yöntem olan işlemci çakmalığı ayırt olmasına bakmalısınız. Yani eğer telefon elinizde ise GPU-Z denen bir programı indirip işlemci adı nodeline bakıp sonra internetten telefonun modelini yazarak özelliklerinden sahip olması gereken işlemciye sahip mi diye bakabilirsiniz. Sonuçta bence telefona gerçek değerini işlemci veriyor ve bunun çakması olmaz. Not:Biraz karışık bir anlatım olmuştur ve devrik cümleler olabilir. Kusura kalmayın.

  2. Suat diyor

    Ustam işlemciyide kopyalayamazlar sanırsam çünkü bir telefonu değerli klan bence içinde ki teknik donanımdır. Sdm845 kullansa mesela bir replika telefon ben onu bunu dinlemem yinede alırım o telefonu… Bence ayırt etme unsurlarına gpu z ile işlemcinize bakın internetten olması gereken işlemciye bakın çakma işlemci kullanıldığı zaten belli olur

  3. leylak diyor

    Saat hastası olarak güzel bir tanıtım olmuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku