Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Dökülmelerine Karşı ve Genel Saç Bakımına Dair Doğal Çözümler

1 856

Saç Dökülmelerine Karşı ve Genel Saç Bakımına Dair Doğal ÇözümlerCildimiz, ellerimiz, vücudumuz gibi saçlarımızında bakıma ihtiyacı vardır. Gün içinde hava ve diğer faktörlerden en çabuk etkilenen cildimiz, ellerimiz ve saçlarımızdır. Herkes ayrı bir saç yapısına sahiptir.(İnce telli,kuru,yağlı,çabuk kırılan,dökülen vs..)

Saç yapılarına göre uygulanan bakımlara gelince;
Saç diplerindeki kuruluğu ve kaşıntıyı önlemek için; elma sirkesiyle saçınızı yıkayıp 10-15 dakika bekletin. Kuruluğun ve kaşıntının yok olduğunu göreceksiniz. Güçlü ve parlak saçlar için; zeytinyağını önerebilirim. Benim en çok kullandığım yöntemdir.en az 15 günde bir saç diplerinize ve uçlarına zeytinyağı sürün ve tarayın. 1-2 saat bekletip, uygun şampuanla yıkayın.

Saç Dökülmelerine Karşı ve Genel Saç Bakımına Dair Doğal Çözümler

Kepeksiz saçlar için; 1 kaşık balı yarım çay bardağı suyun içinde eritip saç diplerinize uygulayıp 10 dk bekletip durulayın.
Saçın uzaması için; sabun en etkili yöntemdir.Ayrıca sabun saçın çabuk yağlanmasını engeller. Uzamayan saçlara sahipseniz size doğal sabunlar yada sarımsak şampuanı önerebilirim.
Saçların kolay taranması ve elektriklenmemesi için; spreyli bir şişenin içine az miktarda saç kremini suyla sulandırıp saçınıza sıkın. Artık saçlarınızın elektriklenmediğini göreceksiniz.
Saç dökülmeleri için; kekik yağı,zeytinyağı,hint yağı ve kuru mayayla elde edilen karışımı saçınıza sürüp hava almayacak şekilde saçınızı kapatır 2-3 saat beklerseniz ve bu işlemi düzenli olarak yaparsanız (haftada 1) saçlarınızın daha az döküldüğünü fark edeceksiniz.
Saç gürleştirmek için; jojoba yağını saç diplerinize masaj yaparak uyguladığınızda eskisine oranla saçınızın gürleştiğini ve daha çabuk uzadığını fark edeceksiniz. Jojoba yağının egzama,sedef ve saç biti gibi hastalıklarda da etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Saç Dökülmelerine Karşı ve Genel Saç Bakımına Dair Doğal Çözümler

Ayrıca saçınızı yıkarken şampuanı 1 kere sulandırarak kullanın. Eğer sıcak bir ortamdaysanız fönle saçınızı kurutmayınız. Kendi kendine kurumasını bekleyiniz. Çünkü saç en çok nem ihtiyacını bu sırada alır. Saç kremi kullanmak zorunda değilseniz, krem kullanmak yerine saçınızı yıkadıktan sonra bildiğimiz vücut kremini elinizde dağıtır saç uçlarına sürerseniz, saçınız durulanmadığı için daha çok nem almış olur.Ve bu işlem saçınızın çabuk kırılmasını önler.Saçınızı boyamak yerine papatya yağı kullanıp güneşe çıkarsanız saç renginiz olduğundan 1 ton açılır. Ben koyu renk boyuyorum diyorsanız ayda 1 saç boyatmak yerine bunu 2 ayda bir uygulatmak (yada daha uzun süre) saçınızın daha az yıpranmasını sağlayacaktır.

Yazar: Elf KYGSZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.