Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

USB Bellek Yazma Koruma Hatasını Aşmanın Yolu

6 2.602

İnternet kafelere gidip usb bellediğimize, indirdiğimiz dosyaları ya da önümüzdeki bilgisayarda bulunan kimi dosyaları yüklemek istediğimizde (eğer usb girişleri kapatılmamış ve çalışır durumdaysa tabiki) “usb belleğiniz yazmaya karşı korumalı” şeklinde bir hata verebiliyor (olur ya kafe sahibi bilerek engellemiş olabilir) ve siz de iç geçirerek hayal kırıklığı içinde kalıyorsunuz.

Malumunuz olacağı üzere birkaç gün evvel benim de başıma geldi ve inadım inat deyip bir çözüm aramaya koyuldum.

Ufak bir ekleme ile bu sorun kolayca aşılabiliyor. İşte cevabı:

Başlat ve sonra çalıştıra basarak gelen pencereye “regedit” yazıp sistem kayıt defterine giriyoruz. Daha sonra şimdi sıralayacağım dosyaların yanlarındaki + işaretlerine tıklayıp bu dosyaları genişleterek HYKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control dosyasını bulup “Control” dosyası üzerine sağ tıklayarak gelen menüden “Yeni” seçeneğinin üzerine gelip açılan menüden “Anahtar” oluşturuyoruz ve bu yeni oluşturduğumuz dosyanın ismini de “StorageDevicePolicies” olarak değiştiriyoruz. Tırnak içindeki gibi baş harfler büyük ve kelimelerin bitişik olmasına dikkat ediniz.

Daha sonra bu yeni oluşturduğumuz dosyaya sol tıklayıp sağ tarafta yani dosyanın içindeki bölüme sağ tıklayarak “Yeni” seçeneğinden bir “DWORD Değeri” yaratıyoruz. Bu değerin ismini “WriteProtection” olarak değiştirip üzerine çift tıklayarak değer verisini de “0” yaptıktan sonra tamam deyip kaydediyoruz. İşte bekledğimiz sonuç; bilgisayar tamamen size hizmet ediyor.

Not: Belirtilen tırnak içindeki ifadelerde tırnaklar yazılmayacaktır. Ayrıca bu işlemi yaptıktan sonra usb belleğiniz eğer bilgisayara takılı idiyse çıkarıp tekrar takmanız gerekmektedir.

Ek bilgi: Eğer oluşturulan bu “DWORD Değeri” nin değer verisini “1” yaparsanız bilgisayara bağlanan usb belleğe yazma hatası verecektir.

Daha anlaşılabilir olması için aşağıda resimli anlatımını da vermek istiyorum:

217

3-640x480

4-640x480

5-640x480

6-640x480

7-640x480

8-640x480

9-640x480

10-640x480

11-640x480

Baktınız bu şekilde uğraşmak size oldukça uğraştırıcı ve zor geldi. Çok ama çok kısa bir yolu var. Sadece şimdiki bahsedeceğim dosyayı oluşturup çift tıklayarak tüm o resimdeki anlatılanları 1 sanıyede yapmış oluyorsunuz.

Not defterini açın ve şunları aynen kopyalayın içerisine:


Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
"WriteProtect"=dword:00000000

Bunları kopyala-yapıştır yaptıktan sonra farklı kaydet seçeneğini seçerek örneğin usb.reg diye isimlendirin. Uzantısının .reg olması önemli. Usb dediğimiz yere istediğinizi yazabilirsiniz. İşte bu oluşturduğunuz dosya ile yukarıdaki uzun adımları yapmak sadece saniyeler sürüyor.

Kolay gelsin…

6 Yorumlar
 1. Göktürk diyor

  flash belleğim 2 bölüme ayrıldı biri korumalı diğeri açık bu yöntemi denedim olmadı

 2. Atila diyor

  Muhteşemsin teşekkürler

 3. slovaNub diyor

  It is english language possible to write? Sorry for my proor eng

 4. Hasan diyor

  Dediklerinizi hariyen uyguladım . Sonuç Mükemmel. Emeğinize sağlık.

 5. Gökhan diyor

  Başka çözümü yok, çünkü o da bu bilgileri kopyaladı ve yapıştırdı.

 6. Ketenli07 diyor

  Merhaba.
  Dediklerinizin Aynısını Yaptım Ama Yine hata Alıyorum Bu Sorunun Başka Çözüm Yolları Var mı ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku