Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yoğun Bilgisayar Kullananların Sağlıklı Kalması İçin 8 Faydalı Öneri

1 807

Blogger addictedBildiğimiz gibi insan sağlığı asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.Özellikle bilgisayar başında saatlerini harcayan insanlar için bu konu daha da önem taşımaktadır.Blogları ve diğer parametrelerle ilgilendikleri kadar sağlıkları ile ilgilenmeyerek bilgisayar başında saatlerini geçiren blog sahipleri, çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalan bilgisayar kullanıcılarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.Unutmamalıyız ki eğer sağlımıza gereken önemi göstermezsek çalışma performansımız düşecek ve bu da işimizdeki başarıyı olumsuz yönde etkileyecektir.

Arkadaşlarım arasında bu problemi yaşayan çok arkadaşım var ve doğrusunu söylemek gerekirse bir internet kullanıcısı olarak sanırım ben de onlardan biriyim.Bu yüzden başta kendime olmak üzere sağlığımızın daha iyi olmasını sağlayacak bazı bilgiler sunmak istiyorum.

Blog Sahipleri için En Yaygın Sağlık Problemleri

İnternet bağımlılarının yaşadığı bazı problemler:

 • boyun ağrısı
 • sırt ağrısı
 • göz problemleri
 • baş ağrısı yada migren
 • ellerdeki ağrı
 • aşırı kilo
 • stress ve depresyon
 • alkol ve sigara problemleri

Şimdi bu problemler için neler yapabiliriz ona bakalım:

1.Boyun Ağrısı

 1. Bilgisayar başında saatler boyunca oturmaktan kaçının.Küçük molalar vererek kısa yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır.
 2. Konuşurken boynunuzu bir yana yaslamak ağrıya sebep olur.Bunun yerine kulaklık veya telefonunuzun “hands free” özelliğini kullanmaya çalışın.
 3. Kısa aralarla boynunuzu gevşetici egzersizler yapın.

rhu8ol.jpg

2.Sırt Ağrısı

 1. Bilgisayar başından otururken sürekli yapılan aynı düzendeki işler sırtınızda ağrı oluşturacaktır.Bu yüzden otururken dizlerinizi hafiften yukarıya, bel hizasının üzerine doğru hareket ettirin ve tüm vücüdunuzun hareket etmesini sağlayın.
 2. Fazla eğilemeden, bükülmeden oturmaya çalışın ve masa-sandalye duruşunu iyi ayarlayın.

3.Göz Problemleri

 1. Bazı göz egzersizleri yapın.Bunun için size basit ve kolay bir yöntem önereceğim.İlk olarak gözlerinizi birkaç kere kırpın.Gözlerinizi saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirin.Bu egzersiz boyunca derin derin nefes alıp verin ve yavaşça gözleriniz açın.Bu egzerisi molalarınız arasında yaklaşık 2 dakika boyunca yapın.
 2. Lütfen gözlerinizi ovmayın.Ayrıca bazı doktorların önereceği gözlükler faydalı olabilir.
  Ayrıca göz egzersizi hakkındaki bu videoyu izleyebilirsiniz.

4.Baş Ağrısı veya Migren

 1. Baş ağrısına, bilgisayarın başına ekrana saatlerce bakma sebebiyle ağrıyan gözleriniz sebep olabilir.Bu yüzden gözleriniz doktor kontrolünden geçirmeniz faydanıza olacaktır.
 2. Eğer baş ağrınız dayanılmaz hale gelmiş ve sık sık tekrarlıyorsa büyük ihtimalle bir migren hastalığınız olabilir.Bunun için bir doktora görünmeniz iyi olacaktır.Ayrıca kendinizi stresden uzak tutmanız faydanıza olacaktır.

el5.Ellerdeki Ağrı

 1. Sürekli yazı yazmanız haliyle ellerde ağrıya sebep olacaktır ve işine başlamadan önce ve aralarda bazı parmak egzersizleri yapın.
 2. Kollarınızı uzatın ve parmaklarınızın gevşemesin sağlayın.

6.Aşırı Kilo Alma

 1. Bu en sık karşılaşılan ve bilgisayar başında saatlerce oturarak vakit geçirmenin getirdiği sağlık problemidir.
 2. Bunun için güne başlamadan önce kendinize bir program yapın.Bu basit şeyi yapmayan insanlar obezite problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.Kendinize basit egzersizler bulun. Bunun için bulunduğunuz ortamda eğilip kalkıp çeşitli gevşeme hareketleri yapabilirsiniz.

egzersiz

7.Stres ve Depresyon

 1. Stres ve depresyon, blog trafiği ve para kazanma konusunda endişelenen insanların sık sık yaşadığı bir problemdir.Olumlu düşünceler sizi stresten uzak kalmanızı sağlayabilir.
 2. Bilgisayardan biraz uzak kalarak kendinizi rahat hissettirecek davranışlarda bulunun.Kitap okumak gibi,bir dostla muhabbet etmek gibi…
 3. Uykunuzu ihmal etmeyin.Vucudunuzun dinlemesi için uyku önemlidir.Zamanınızı etkili bir şekilde kullanın ve emin olun ki strese bağlı problemlerin en başında zamanı etkili bir şekilde kullanamamak geliyor.

8.Alkol ve Sigara Problemleri

 1. Bütün gün boyunca internette kalan sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olan insanlar bu alışkanlıklarını kontrol etmeliler.
 2. Çalışma ortmınızda partilerden uzak durun ve asla sigara içmeyin.Sigara alışkanlığınızı kontrol altında tutacak hatta bu alışkanığınıza son verecek yararlı bilgileri öğrenmeye çalışın.

Umarım bu yazı sağlığınıza önem göstermeniz konusunda faydalı olmuştur.Unutmayın para kazanmak küçük bir hedefiniz olabilir ama hayatınızı süredürebilmeniz ve işinizde başarılı olabilmeniz için sağlığınızın yerinde olması gerekir.

Sağlıcakla kalın…

Kaynak: http://www.techieblogger.com/2009/10/8-useful-tips-for-bloggers-to-stay-healthy.html

1 yorum
 1. techtoreview diyor

  thanks for providing such information.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku