Hava durumunu tahmin etmeyi öğrenmek, yaklaşan yüksek basınçlı bölge ile ilişkili havanın türünü anlamak anlamına gelir. Bir yüksek basınçlı bölge aynı zamanda bir antisiklon olarak bilinir. Bir hava haritasındaki mavi harf H, çevreleyen alanlardan nispeten daha yüksek bir basınç bölgesini sembolize etmek için kullanılır. Hava basıncı tipik olarak milibar veya cıva cinsinden birimler olarak rapor edilir.
Yüksek basınçlı bölgenin kaynağı, gelecek hava türünü belirleyecektir. Yüksek basınçlı bir bölge güneyden içeri girerse, hava genellikle yazın ılık ve temizdir. Bununla birlikte, kuzeyden gelen yüksek basınçlı bir bölge genellikle kış aylarında soğuk hava getirir. Yaygın bir hata, tüm yüksek basınçlı bölgelerin sıcak ve güzel hava getirdiğini düşünmektir. Soğutucu havanın yoğun olması ve hacim birimi başına daha fazla hava molekülüne sahip olması, Dünya yüzeyinde daha fazla baskı oluşturmasını sağlar. Bu nedenle, yüksek basınçlı bir bölgedeki hava genellikle adil ve soğuktur. Yaklaşan yüksek basınçlı bölge, düşük basınçlı bölgelerle ilişkili fırtınalı havaya neden olmaz.
Rüzgârlar, yüksek basınçlı bir bölgeden uzaklaşır. Rüzgârı sıkılmış bir balon gibi düşünürseniz, balonun üzerine koyduğunuz basıncın arttığını, daha fazla havanın basıncın kaynağından uzaklaştırılacağını hayal edebilirsiniz. Aslında rüzgâr hızları, bir hava haritasına izobar denen hava basıncı hatları çizildiğinde üretilen basınç gradyanına dayanarak hesaplanır. İzobar hatları ne kadar yakınsa, rüzgâr hızı o kadar yüksek olur. Yüksek basınçlı bir bölgenin üzerindeki hava sütunu aşağı doğru hareket ediyor. Yüksek basınçlı bölge üzerindeki hava atmosferde daha yüksek olduğu için, hava aşağıya doğru hareket ettiğinden, havadaki bulutların çoğu dağılacaktır.
Coriolis etkisinden dolayı, yüksek basınçlı bir bölgedeki rüzgarlar Kuzey Yarımküre’de saat yönünde ve Güney Yarımküre’de saat yönünün tersine doğru üfler. Amerika Birleşik Devletleri’nde hakim rüzgarlar Batı’dan Doğu’ya doğru hareket ediyor. Hava haritasına baktığınızda, genellikle batıya doğru bakarak yolunuza giden havanın türünü tahmin edebilirsiniz.
Yüksek basınçlı bir sistemde hava genellikle kuru. Batan hava, basınç ve sıcaklık arttıkça, gökteki bulutların sayısı ve yağış azalır.
Hava basıncının arttığı hız, bir alanın bekleyeceği hava türünü belirleyecektir. Hava basıncı çok çabuk yükselirse, sakin hava ve berrak gökyüzü genellikle geldikleri kadar çabuk giderler. Basınçtaki ani artış, arkasındaki fırtınalı bir alçak basınç bölgesi ile kısa ömürlü bir yüksek basınçlı bölgeyi gösterebilir. Bu, bir fırtınadan sonra net gökyüzü bekleyebilirsiniz anlamına gelir. Eğer basınçtaki artış daha kademeli ise, birkaç gün boyunca kalıcı bir sakinleşme dönemi görülebilir. Basıncın zaman içinde değiştiği hıza basınç eğilimi denir.
Düşük basınçlı havalarda düşük hava kalitesi yaygındır. Yüksek basınçlı bir bölgede rüzgar hızı düşme eğilimindedir, çünkü yukarıda açıklandığı gibi rüzgarlar yüksek basınçlı bir bölgeden uzaklaşır. Bu, kirletici maddelerin yüksek basınçlı bölge alanının yakınında birikmesine neden olabilir. Sıcaklıklar genellikle kimyasal reaksiyonların meydana gelmesi için elverişli koşulların ardında bırakılarak artacaktır. Daha az sayıda bulut ve daha çok sıcaklıkların varlığı, sis veya yer seviyesinde ozonun oluşumu için mükemmel bileşenleri oluşturur. Parçacık kirliliğinin artması nedeniyle bir alandaki görüş genellikle azalır.
Yüksek basınçlı sistemler genellikle Fair Weather Systems olarak adlandırılır, çünkü yüksek basınçlı bir bölgedeki 7 tip hava genellikle rahat ve açıktır. Yüksek ve düşük basınçların, havanın çevreleyen havaya göre daha yüksek veya daha düşük basınç altında olduğu anlamına geldiğini unutmayın. Yüksek basınçlı bir bölge, 960 milibar (mb) değerine sahip olabilir. Ve düşük basınçlı bir bölge, örneğin 980 milibarlık bir okumaya sahip olabilir. 980 mb, 960 mb’den daha büyük bir basınçtır, ancak yine de çevreleyen havaya kıyasla daha düşük bir değerde etiketlenmiştir. Yani, barometre yükselirken, hava koşullarının kötü olması, bulutlulukların azalması, görünürlüğün azalması, hava kalitesinin düşmesi, sakin rüzgarlar ve berrak gökyüzü oluşturur.

Kaynakça:
https://www.thoughtco.com/weather-in-high-pressure-systems-3444142

Yazar: Meltem Yıldırım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here