Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ellora Mağaralarının Tarihçesi – Hindistan

0 4

Hindistan’da Maharashtra Eyaletinin kuzeyinde Aurangabad şehrine 30-40 km uzaklığında bulunantarihi bir miras Ellora Mağaraları. Kayalara oyulmuş eski tapınaklardan oluşan bu mağaralar Unesco tarafındanDünya mirası olarak tescillenmiştir. Ajanta mağaralarına çok yakındır fakat aralarındaki farktan dolayı iki mağara kıyaslanamaz bile.Ellora’da yalnızca resimler değil buna benzer heykelve heykelcikler de bulunmaktadır ek olarak tek bir tapınak değil birçok dine aittapınakları bünyesinde barındırmaktadır.

Kuzey-Güney doğrultusunda oyulmuşlardır ve en baştaki mağara ile en sondaki arasında yaklaşık 2 kilometre mesafe bulunmaktadır. Bu alanda toplam 34 mağarabulunmaktadır bu 34 mağaranın tümü aynı dine ait değildir. 17 Hindu,12 Budist ve 5 tane deJain tapınağı mevcuttur bu da tarihte farklı dinlere hizmet ettiğini ortaya koymaktadır.

Mağaralarda bulunan resimler ve heykeller gerçekten işçilik harikasıdır bu heykeller özellikleyapılan ibadetleri ve törenleri anlatmaktadır. Birçok dine hizmet eden bu mağaralarda ilk tapınaklar Budistler adına inşaa edilmiştir. Kayaların içine oyulan tapınakların işçilikleri fazlasıyla kaliteli ve günümüzde de özelliğinive orijinal yapısını kaybetmemiştir. Mağaraların en ortasında, ana tapınak Kaisala bulunmaktadır. Tarihçilerin yaptığı araştırmaya göreyapım 150 yıl sürmüş ve yaklaşık 7.000-10.000 işçi bu tapınakların yapımındagörev almıştır.

Hindu mitolojisinde Tanrı Şiva’nın evi olarak bilinenKaisala… Himalayalardabir dağın ismi ve onun kutsal olduğu inancı hakim.

Kaisala’nın farklı olmasına neden olan şey ise;yine kayaların etrafında oyularak oluşturulan bir avluya sahip olmasıdır. Araştırmalar 200.000 ton kayanın çekiç ve benzeri malzemelerle oyulmasıve kazınması ile bu tapınakların meydana geldiğini ortaya koymaktadır.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.