Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İkizlerin Parmak İzleri Neden Özdeş Değildir?

22 8.326

İkizlerin Parmak İzleri Neden Özdeş Değildir?Tek bir doğum sırasında ya da bir tek batında dünyana gelmiş olan iki kardeşlere ikiz denir. İkizlerin tıpatıp aynı parmak izlerine sahip olduğu inancı bir yanılgıdır. Tek yumurta ikizleri birçok fiziksel özelliği paylaşırken, her insanın kendine özgü parmak izi vardır.

İkizler iki çeşittir:
*Çift yumurta ikizleri ( kardeş ikizler)
*Tek yumurta ikizleri (özdeş ikizler)
Çift yumurta ikizleri birbirine benzemeyebilir. Bazı ikizler ise dış görünüm itibariyle birbirine ayırt edilemeyecek derecede benzese de genetik yapıları ve DNA dizilimi bakımından farklılıklara sahip olabilir. Tek yumurta ikizlerinin ne kadar benzer olduğunu ve parmak izlerinin neden özdeş olmadığını merak ediyorsanız daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Çift Yumurta İkizleri (Dizigotik İkizler)İkizlerin Parmak İzleri Neden Özdeş Değildir?

Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtadan ve iki farklı spermden yani iki ayrı zigottan gelişir. Gelişmeleri sırasında 2 ayrı plasenta ve 2 ayrı göbek bağı bulunur. Minnesota İkiz ve Aile Araştırma Merkezi’ne göre, çift yumurta ikizlerinin DNA’larının ( genlerinin) yüzde 50’si aynıdır. İkiz olmayan, farklı zamanlarda doğmuş olan kardeşlerden daha fazla DNA paylaşmadıkları için kardeş ikizler ( çift yumurta ikizlerinin) birbirine fazla benzemeyebilir, birinin oğlan diğerinin kız olması mümkündür. Aynı durum tek yumurta ikizlerinde mümkün değildir.

Tek Yumurta İkizleri (Monozigotik İkizler)

Tek yumurta ikizleri tek bir yumurtanın tek bir spermle döllendikten sonra ikiye bölünmesiyle gelişir. Gelişme sırasında tek plasenta oluşur. Ancak göbek bağı 2 tanedir. Tek zigottan oluştukları için özdeş ikizler aynı genetik yapıya sahiptir. Özdeş ikizler saç rengi, göz rengi ve cilt tonu dâhil olmak üzere sahip oldukları DNA’nın bir sonucu olarak birçok fiziksel benzerliği paylaşır. Aslında, özdeş ikizden birinin bir diğerinin aynası olduğu söylenebilir. Çevresel faktörler tek yumurta ikizlerinin fiziksel görünümlerinde küçük farklılıklar yaratabilir yine de diğer insanlar onları birbirinden ayıramayabilir. Temel farklılıklar daha çok ağırlık ve boyda gözlenir. Parmak izleri özdeş ikizlerin genetik benzerliklerine dâhil değildir. Yani özdeş ikizlerin parmak izleri yakındır ama aynı değildir. Bunun nedeni parmak izlerinin oluşumunun hem genetiğe hem de ana rahmindeki çevresel faktörlere bağlı olmasıdır.

İkizlerin Parmak İzleri Aynı Olabilir mi?İkizlerin Parmak İzleri Neden Özdeş Değildir?

Tek yumurta ikizlerinde aynı parmak izine rastlanma olasılığı hiç yok denecek kadar azdır. İnternet üzerinden çevrimiçi olarak paylaşılan makaleler sıklıkla bilimin açıkladığı bazı konuların yanlış olabileceği ihtimalini tartışırken, tek yumurta ikizlerinin aynı parmak izlerine sahip olabileceğine dair hiçbir araştırma bulunamamıştır.

Washington Eyaleti İkiz Kayıtları’na göre, tek yumurta ikizleri ilmekler, düğümler ve kemerler dâhil benzer parmak izi özelliklerini taşır. Ancak çıplak gözle bu tür benzerliklerin gözlenmesi parmak izi kompozisyonunun tamamen aynı olduğu anlamına gelmez.
Aslında Ulusal Adli Bilim Teknoloji Merkezi özdeş ikizler de dahil olmak üzere hiç kimsenin bir başkasıyla aynı parmak izine sahip olduğunun tespit edilemediğini belirtmektedir. Ayrıca herhangi bir kişinin parmaklarının her birinin ucundaki izler benzer kıvrımlara, ilmeklere ve kemerlere sahip olsa da tamamen benzersizdir. Polis olay yerinde bulunan parmak izlerini herhangi bir kişiyle eşleştirmek için 10 parmağın hepsinin izlerini ayrı ayrı alır, tek bir parmağın izini almak işe yaramaz.İkizlerin Parmak İzleri Neden Özdeş Değildir?

Parmak İzleri Nasıl Oluşur?

Bir kişinin parmak izleri genlerin ve çevresel faktörlerin kombinasyonuna dayanarak rahimde oluşur. Washington Eyaleti İkiz Kayıtları’na göre parmak izi desenleri fetal gelişimin 13. ve 19. haftaları arasında belirlenir. Parmak izi diğer fiziksel özelliklerle birlikte bir fenotip örneğidir yani bir kişinin genlerinin ve uterustaki gelişim ortamının etkileşimi ile belirlenir.
Parmak izlerinin kısmen DNA tarafından belirlenmesi özdeş ikizlerin neden ilk başta benzer parmak izlerine sahipmiş gibi göründüğünü açıklar. Rahim içerisindeki çevresel faktörler tek yumurta ikizlerinin parmak izlerinin aynı olmamasını sağlayarak cenin parmak izi gelişimine katkıda bulunur.

Bu faktörler şunları içerebilir:İkizlerin Parmak İzleri Neden Özdeş Değildir?

*Rahim içindeki besine erişim
*Göbek kordonu uzunluğu
*Genel kan akışı
*Kan basıncı
*Rahim içindeki pozisyon
*Genel parmak büyüme oranı

Sonuç olarak, tek yumurta ikizlerinin parmak izleri ilmekler, düğümler ve kementler bakımından benzerliklere sahip olabilir. Ancak daha yakından kontrol edildiğinde parmak izindeki sırtlar ve dallanmalar arasındaki boşluklar dâhil olmak üzere küçük ayrıntılar fark edilir. Görülüyor ki rahim içindeki gelişimi etkileyen çevresel faktörler nedeniyle tek yumurta ikizlerinin aynı parmak izlerine sahip olması imkânsızdır.

Editörün Yorumu: Araştırmalara göre şu ana kadar yaşamış 120 milyar insanın da parmak izlerinin birbirinden farklı olduğu düşünülmektedir ve zaten tek yumurta ikizlerinin bile sadece parmak izleri birbirinden farklı olabiliyorsa, bu kusursuz düzen bir aklı, bir yüce yaratıcının varlığını açıkça göstermektedir. Akl-ı selim bir insan için iman etmek ve Allah’ın varlığına inanmak için sadece bu bilgi bile yeterlidir.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health
https://www.verywellfamily.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
22 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  İmanlı insanların imanını artıran gerek bilimsel gerek soyut verileri diğer insanlarla paylaşırken bu şekilde vurgulayıp atıfta bulunmaları gayet anlaşılır olup iyi niyetli bir şekilde imanları gereğiyledir.

  Ayrıca insanın sosyal bir canlı olması nedeniyle inandığı ve kendisine psikolojik güç verip mutlu eden düşünce ve duyguları diğer insanlarla paylaşması da aynı şekilde tabii ve anlaşılır bir durumdur.

  Özetle bu gibi durumlardan rahatsız olmanıza gerek yok.

 2. Ataşehir Çekici diyor

  Bilgi için teşekkürler. Güvenilir bir kaynak site olduğunuz için başarılar.

 3. Sancaktepe halı yıkama diyor

  Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

 4. Sosyom diyor

  Harika bi makale olmuş, bilgilendirici içeriğiniz için teşekkürler.

 5. at yarışı tahminleri diyor

  çok faydalı olmuş. ellerinize sağlık güzel bir kaynak..

 6. Cenkhan diyor

  Editörün sona eklediği yorum için ayrıca teşekkürler… Bu site hem gönlümü hem hürmetimi kazandı.

 7. emma diyor

  Your article provides such an informative stance on how the fingerprints differ even of twin brothers. It is scientifically proven that the person in the world possesses the same fingerprint. each and every person ever born and ever will be born has unique fingerprints.

  1. Ahmet diyor

   You are right, but you have a small word mistake:

   “Same”

   You mean “Unique” twice :)

 8. Fehmi Asna diyor

  Bence esas sebep doğum anındaki farklılıktır. İkizler en az 10-15 dakika ara ile doğarlar. Bedene verilen ruh , yani can enerjisi doğum esnasında atmosferdeki astrolojik enerji karması ne ise ondan etkilenir, karakter oluşmaya başlar. Bu karakter farklılıkları yer, zaman (1 saniye olsa bile) farklılıkları yüzündendir. Yani, aynı anda doğanlarda da yer farkı yüzünden değişiktir. Karakter, bedenimizdeki bütün organlarımızı etkileyen yapıdadır. Her insanda aynı hormonlar eşit şekilde salgılanmaz. Zira, en basitinden örnek verirsek sinirli yapıdaki bir insanla sakin yapıdaki bir insanın mide salgılamaları farklıdır. Ayrıca, her ilaç her insana aynı etkiyi yapmaz, hatta birilerinde alerjiye bile neden olur. Bu nedenle, hormon salgıları da organların çalışmasını sağladığına göre değişik salgılamalar da vücuttaki oluşumları değiştirir. Hücrelerin değişik oluşumları da farklı parmak izine neden olur kanaatindeyim.

  1. Fehmi Asna diyor

   Yorumumu yayınladığınız için teşekkürler. Ayrıca , yer değişikliği için iki örnek vereceğim kafada soru işaretleri kalmasın. Yakın akrabalarımdan birinin Türkiye’de doğmuş iki kızı vardı, bunlar ailece Almanya’ya göç ettiler. Almanya’da da bir kız çocukları daha olmuş.3-4 sene sonra Türkiye’ye izine geldiklerinde o kız çocuğunu Almanlara benzettim. Daha beyaz tenli ve gözleri farklı idi. 2. Örneğim; İnsanlar doğdukları iklimin kötü şartlarına uygun doğarlar. Zenciler, Güneş’in ışınlarını absorbe etmek için koyu deri renginde doğarlar. Afrika’dakiler bulunduğu iklim şartları gereği genelde çirkin olurlar. Amerika’ya yerleşen melezleşmemiş zencilerin çocukları ise, daha güzel veya yakışıklı oluyorlar. Bunlar gibi çok sayıda örnekler verebilirim ki, yer farklılıkları yüzünden dünyada ırklar oluşmuştur. Sözün kısası; Atmosferik farklar ve yer basınç değişiklikleri, değişik tipte insanlar oluşmasına yer açar.

 9. otobüs diyor

  120 milyar insan demek… vay be

 10. Bilnet Forum diyor

  alan adının hakkını veren bir site, gerçekten çok faydalı bilgiler buluyorum. teşekkürler.

 11. Hukuk Müzesi diyor

  faydalı içerik için teşekkürler. anca bu kadar sade ve anlaşılır yazılabilirdi.

 12. Sağlık Kitabı diyor

  çok faydalı olmuş. ellerinize sağlık güzel bir kaynak..

  1. Müşerref Özdaş diyor

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 13. Müşerref Özdaş diyor

  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Yazarın, editörün sona eklediği notla bir ilgisi yoktur.

 14. ali b diyor

  bir insanın karşılıklı parmak izleri bile aynı değildir

 15. Nadirfikir diyor

  Hakikaten çok muazzam derecede bir nizam var. Düşünün ki aynı yumurtadan çıkan ikiz kardeşlerin bile parmak izleri farklı. Sadece o mu? Düşünceleri, sevdikleri şeyler bile farklı.

 16. Burak diyor

  En sonda editörün konuyu dine bağlanması bence manasız.

  1. Müşerref Özdaş diyor

   Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Editörün sona eklediği notla yazarın bir ilgisi yoktur.

 17. sosyal içerik platformu diyor

  Merak ettiğim bir konudur ve güzel açıklama olmuş. Emeğinize sağlık. Böyle içerikler bekliyoruz.

  1. Müşerref Özdaş diyor

   Teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça güzeldir, bizi izlemeye devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku