Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gezegenler ve Özellikleri

4 45.764

gunes_sistemiGezegenlerin özellikleri aşağıda güneşe olan yakınlıklarına göre sıralanmıştır. Güneşe en yakın gezegen Merkür iken, en uzak gezegen Plüton’dur.

Merkür
Sıcaklığı çok fazladır(gündüzleri 500 C, geceleri -175 C). Atmosferi yoktur ve yüzeyi kayalıktır. Kendi çevresindeki dönüşünü 58 günde, güneş çevresindeki dönüşünü 88 günde tamamlar.

Venüs
Sıcaklık çok yüksetir(400 C). Kalın ve yoğun bir atmosferi vardır. Kendi çevresinde 243 günde, güneş çevresinde 224 günde döner. Yani 1 venüs günü, 1 venüs yılından daha uzundur. Diğer gezegenlerin aksine kendi çevresinde ters yönde döner.

Mars
Sıcaklık düşüktür(-80 C ile -160 C). Atmosferin büyük çoğunluğu karbondioksitten oluşur. Yüzeyi kızıl renkli ve kayalıktır. Kendi çevresindeki dönüşünü 24 saat 37 dakikada, güneş çevresindeki dönüşünü 687 günde tamamlar.

Jüpiter
Güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Kütlesi dünyadan 1300 kat daha büyüktür. Tam olarak katı olmayıp gaz ve buz bulutlarından oluşmuştur. Kendi çevresindeki dönüşünü 10 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 12 yılda tamamlar.

Satürn
Sıcaklığı düşüktür(-145). En belirgin özelliği halkalarının olmasıdır. Yoğunluğu sudan az olan tek gezegendir. Yani uygun bir okyanus bulunup satürn gezegeni içine bırakılacak olsaydı, yüzerdi. Kendi çevresinde 10 saatte, güneş çevresinde 29,5 yılda döner.

Uranüs
Metan gazı içeren atmosferi nedeniyle mavi-yeşil renkli, çok soğuk bir gezegendir(-190 C). Kendi çevresindeki dönüşünü 17 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 84 yılda tamamlar.

Neptün
Güneşten uzak olduğu için sıcaklığı çok düşüktür(-200 C). Kendi çevresindeki dönüşünü 16 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 165 yılda tamamlar.

Plüton
Dünya’dan çok uzakta olduğu için ölçülerini saptamak zordur. Yüzeyinde sıcaklığın -200 C’nin altında olduğu sanılmaktadır. Kendi çevresindeki dönüşünü 248 yılda tamamlar. Son dönemlerde plütonun gezegen olmadığı söylenmektedir.

Gezegenlerin Boyutlarının Karşılaştırılması:gezegenler1

gezegenler2

gezegenler3

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Emel diyor

  belki de en güzel merkür videosu
  https://www.youtube.com/watch?v=-OJwtXZSF08

 2. ÖGRENCI diyor

  Birsey diyeceğim de bizim öğretmenimiz Plüton gezegen olmak için yeterli yapıya sahip olmadığı için Plütonu gezegen
  Saymıyoruz diyor

 3. gizemlimerak diyor

  var hz. mevlana nın dünya nın içinde dünya vardı cümlesi kanıtlandı mı ne olduğunu açıkla ve fota paylaş

 4. Gezegenler ve Özellikleri diyor

  Uzay konusunu seviyorum. Elimden geldiğinde gezegenler, gizemli gezegenler ve evren hakkında yazılar yazıyorum. Eğer senin de merakın varsa beklerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.