Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Akçaağaç Nedir? Nasıl Bir Ağaçtır?

0 2.815

6557_akcaagac_nasil_bir_agactirFamilyası: Sapindaceae

Her mevsim yapraklarının renk değişikliğiyle yeryüzünün göz alan bitkilerinden Akağaç… Ilıman iklim seven ve genellikle Kuzey Yarım Küre’de yetişen bu bitki, bol ışıkta yaşamaya bayılır. Ara sıra yarı gölgeyi de tercih edenlerden… Bir piknik alanında karşılaştığınız bu bitkiyi ziyarete gittiğinizde sonbaharda yapraklarının sarı-kırmızı; yazın ise yeşil olduğunu görürsünüz. Çiçekleri ise sarı-yeşil beyaz ya da mor giyinmeye bayılırlar.

Tohumlarını genellikle sonbaharda yaparlar ve her sene tohum yapmama keyfine de sahiptirler. Gevşek yapılı topraklar onlar için vazgeçilmezdir. Hemen hemen hepsi kışın yaşanan don olaylarından pek hoşlanmazlar ve boyunları hemen bükülü verir. Ancak tam aksine rüzgâra ve kirli havalara 6557_akcaagac_mor_yapraklikarşı oldukça dirençlidirler. Ülkemizde genelde Kuzey’de yetişir bu güzel bitki. Boyu 10 metreyi bulabilir. Gençken gövdesi ne kadar pürüzsüzse, olgunlaşmaya başladıkça gövdesinde büyük çatlaklar meydana gelmeye başlar. En güzel görünümü de meyvelerine aittir. Bazı yörelerde meyvelerinin kelebeğe benzemesinden dolayı, bu bitkiye “Kelebek Ağacı” da dendiğini duyabiliriz. Sonbaharda yedek madde olarak nişasta depolarlar ve sürgün uçları kopardığınızda süt çıkan türlerini görebilirisiniz. Yaprak yapısı olabildiğince kibar olan bu bitki, az parçalı ya da çok parçalı yapraklarıyla türlerine göre değişkenlik gösterir. Akçaağaçlar tohumla, çelik, kalem ve göz aşılarıyla çoğaltılabilirler.

Ülkemiz ormanlarında Akağaç’ın; Tatar Akçaağacı, Çınar Yapraklı Akçaağaç, Fransız Akçaağacı, Ova Akçaağaç ve Dağ Akçaağacı gibi çeşitleri mevcuttur. Aynı zamanda mobilya yapımı gibi pek çok sektörde de kullanılmaya uygundur.

Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Akçaağaç

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku