Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oyun Bilgisayarı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 91

Oyun bilgisayarındaki bileşenlerin başında yüksek nesil ekran kartı ve işlemci yer almaktadır. Daha sonrasında anakart ve ramlerin önceliği gelmektedir. Oyun bilgisayarı sadece içerisinde bulunan iyi bileşenlerden oluşmaz çevre bileşenlerinin de iyi olması lazım. Örneğin; klavye, mouse ve monitör gibi.

Oyun bilgisayarında bulunun ekran kartı minimum video grafik belleği 4gb olmalı. Daha yüksek olarak kabul edilen 8, 12 GB ve daha üstü gibi video kartları gereklidir. İşlemcide daha çok seçenek vardır. Ekran kartınıza göre işlemci seçmek çok önemlidir. Örneğin; RTX 3090Tİ gibi bir ekran kartının i9 12900f gibi bir işlemci ile en uygun hale getirebiliriz. Bilgisayar içerisinde yaptığımız değişiklikler monitörümüz ve çevre birimlerini de etkiliyor.

Örneğin; yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi bir sisteme sahipseniz monitörünüzün iyi özelliklere sahip olması gerekiyor.

Online oyunlarda özellikle 1.şahıs FPS oyunlarında FPS değeri ve Hz değeri çok önemlidir. İyi bir sisteminiz olsa da çevre birimlerini iyi seçmeniz gerekiyor.

Yüksek nesil monitöre örnek olarak; 144Hz yenileme hızına sahip bir monitör ya da daha üstü 165,240 360 Hz yenileme hızına sahip monitörler tercih edilmelidir. Bunların olmasının bir zorunluluğu yoktur. Satın almış olduğunuz sistemi daha iyi kullanabilmek için bu öneriler gereklidir. Örneğin ekran kartı RTX 3090 ti olan bir sistemin oyunlarda alacağı ortalama FPS(saniye başına kare) 300-400 iken, 60 Hz yenileme hızına sahip bir monitörde siz sadece 60 FPS görebileceksiniz ne kadar yüksek Hz yenileme hızı o kadar yüksek FPS kare hızı anlamına gelir.

Fiyat performans oyun bilgisayarları sadece sizin oynamak istediğiniz oyunları oynatabilen oyun bilgisayarlarıdır. Oynamak istediğiniz oyunların sistem gereksinimlerine göre bilgisayar toplayabilirsiniz. Topladığınız sistem farklı bir oyun oynamak istediğiniz de oynamak için aldığınız sistemden daha yüksek performans gerektirebilir. Bu sebepten dolayı ileriyi düşünüp daha yüksek nesil bir oyun bilgisayarı seçmeniz çok önemli. Sürekli artan fiyatları da hesaba katmamız lazım.

Atom Bilişim sizler için dilediğiniz oyunu sorunsuz oynayabileceğiniz uygun fiyatlı oyun bilgisayarlarıını hazırladı. Belirli oyunları yüksek performans da oynaya bileceğiniz fiyat performans oyun bilgisayarları sizleri bekliyor. Şu an oynadığınız oyunların yanında ileride oynamak istediğiniz oyunları göz önünde bulundurup, sistem gereksinimlerini kontrol edip Atom Bilişim resmi web sitesinde senin bilgisayarın hangisi adlı kategoriden size en uygun oyun bilgisayarını seçip cebinizi koruyup yüksek performansla tanışabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.