Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Atkuyruğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

2.264

5152_horseAtkuyruğu, bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan antik bir bitkidir. Bu bitkisel ilacın önerilen dozda kullanıldığında bir çok yararı vardır.

Atkuyruğu bitkisi, “Equisetaceae” ailesinden gelen “Equisetum” cinsine ait çok yıllık otsu bitkilerin ortak adıdır. Bu bitki adını muhtemelen at kuyruğu olan benzerliği sayesinde almıştır. Aslında “Equisetum” adı iki Latince kelimenin birleşimidir. at anlamındaki “equus”kelimesi ve kıl anlamındaki “seta” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Bu bitkiler, eğrelti otlarının akrabalarıdır ve yaklaşık 270 milyon yıl önce yeryüzünde büyüyen büyük bitkilerin torunlarıdır. Geç Paleozoik döneminde tüm “Equisetopsida” sınıfının içinde yeryüzünde bulunan yaşayan tek cins olması nedeniyle “yaşayan fosil” olarak adlandırılır.

“Equisetum arvense” at kuyruğu bitkisinin özütünün yapıldığı türdür. Kökleri vardır; ancak yaprak ve çiçekleri yoktur. Kahverengi, dalsız ve içi boş sapları erken bahar aylarında verimlidir. Bu aşamada daha çok kuşkonmaz gibi görünür. Kökleri yaz başında solar ve ölür, yerini verimsiz yeşil köklere bırakır. İşte bu zamanlar köklerin tıbbi açıdan çok faydalı olan atkuyruğu özütü yapmak için toplandığı zamandır. İçi boş, steril kökler diğer pek çok mineral ve elementin dışında herhangi bir bitkide bulunandan çok daha yüksek miktarlarda silikon içerir. Evde bu özü yapabilir ve bir cam kavanozda saklayabilirsiniz. Özü hazırlamak için, bir kaç kurutulmuş at kuyruğu alın ve orta-yüksek ateşte bir tavaya yerleştirin. Toz haline girene kadar tahta bir kaşıkla sürekli karıştırın.

5152_at

Atkuyruğu ekstresinin iyileştirici güçleri içinde bulunan silika, manganez, alüminyum, potasyum, saponinler, fitosteroller, fenolik asitler, kafeik asitler, alkaloidler, tanenler, ve flavonoidlerden gelmektedir. Atkuyruğu ekstresi toz veya çay şeklinde ağızdan alınabilir, banyolarda kullanılabilir ya da yaraları, deri enfeksiyonlarını iyileştirmek için lapa olarak kullanılabilir. Bir besin takviyesi olarak, kalsiyum ve bir silisin iyi bir kaynağıdır. Aynı zamanda, sabun ve diğer cilt bakım ürünlerinin yapımında kullanılan bir maddedir.

Atkuyruğu Bitkisinin Faydaları:

Atkuyruğu özütünün yararlarından bazıları şunlardır;

-Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan antiseptik, antibakteriyel ve büzücü nitelikleri vardır.

-Diş eti ve ağız enfeksiyonlarının yanı sıra boğaz iltihabını tedavi etmek için gargara olarak kullanılmaktadır.

-Mide ülserlerinin iyileştirilmesine de yardımcı olur.

-Atkuyruğunda bulunan flavonoidlerin varlığı, bu bitkiyi güçlü bir idrar söktürücü yapar.

-Anti-inflamatuar özelliklerinin mesane ve böbrek bozukluklarına rahatlama sağladığı bilinmektedir.

– Çocuklarda yatak ıslatma ve yetişkinlerde inkontinans tedavisinde fayda sağladığı bilinmektedir. Ağır adet görme durumunda da yardımcı olur.

-İshal, grip ve nezle tedavisi için faydalı olduğu söylenir. Ayrıca gut tedavisinde etkilidir.

Kalp damar problemleri olan kişiler için faydalıdır.

-Bu ekstre içinde bulunan silikon içeriği cildin esnekliğini sağlamada son derece yararlı olan kollajen üretimini teşvik etmektedir. Bu sayede sadece erken yaşlanma için etkili bir tedavi değil, aynı zamanda akne ve egzama gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesini de sağlar.

-Romatizma, artrit ve kemik erimesini tedavi etmek için kullanılır.

-Konjonktivit gibi göz iltihapları için iyi bir çözümdür.

-Ödemin ve suyun atılmasında yararlıdır.

-Yaraların iyileşmesinde, burun kanamasının durdurulmasında ve kanamaların önlenmesinde etkilidir.

-Bacaklardaki kronik şişliği azalttığı bilinmektedir.
Saç Uzaması İçin Atkuyruğu Bitkisi Kullanımı:

Atkuyruğunda bulunan silika sadece kadınlarda ve erkeklerdeki saç dökülmesini yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda yeni saç köklerinin büyümesini teşvik eder. Bu kan dolaşımını artırır, saç köklerini besler ve saç uzamasını teşvik eder. Atkuyruğu bitkisinde bulunan amino asitler ve fitosteroller kafa derisi üzerinde yağ birikimini azaltırken aynı zamanda saç köklerinin güçlendirilmesini sağlar.

Saç uzaması için, şampuanınızın içine birkaç damla ekstraktı (atkuyruğu tozu sıcak su ile karıştırılır ) karıştırın, iyice sallayın. Bu karışımı şampuandan sonra 5-10 dakika uygulayın, sonra su ile yıkayın. Atkuyruğunun ayrıca saç düzleştirici özelliği vardır. Bunu hazırlamak için atkuyruğu tozunu kaynar suda 20 dakika boyunca demleyin. İster şampuan ister düzleştirici olarak kullanın ancak kafa derinize masaj yapmayı unutmayın. Bir süre sonra saçlarınız yalnızca parlak ve ipeksi görünüme kavuşmayacak, aynı zamanda saç kalitesinde de düzelme fark edeceksiniz.

Diğer Kullanım Alanları:

Bir çok sağlık yararları ve saç dökülmesi için etkili bir ilaç olarak kullanımı dışında atkuyruğu cildi canlandırır. Kuru ciltler için iyi bir çözümdür. Onun yatıştırıcı etkisi nemlendirici ve diğer otların daha iyi emilmesini sağlar. Bunun dışında diş macunu, boya incelticiler, deterjanlar, temizlik malzemeleri, kozmetikler, gıda katkı maddeleri ve aroma üretiminde kullanılmaktadır.

Atkuyruğu Bitkisinin Yan Etkileri:

Uzun süreli veya büyük miktarlarda kullanım yan etkilere yol açabileceğinden, atkuyruğu özütü kullanmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Diüretik veya laksatifler ile birlikte kullanıldığında düşük potasyum düzeyleri veya hipokalemiye neden olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu bitkinin aşırı alımının ise tiamin eksikliği ve elektrolit dengesizliği yapabileceği gösterilmiştir. Hatta topikal uygulama durumunda dermatit veya diğer cilt tahrişlerine yol açabilir. Hamile, emziren kadınlar ve çocukların bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Bir nikotin kaynağı olduğundan dikkatli bir şekilde alınması gerekmektedir. Anormal nabız hızı, kas güçsüzlüğü, bulantı, kusma, ateş ve soğuk algınlığı benzeri belirtiler gözlenirse, hemen doktorunuzu aramalısınız.

Yazar:�Tülay Arsoy

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku