Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kimlik Kartı İle Seyahat İmkanı

0 319

Dünya çok hızlı bir şekilde küreselleşiyor ve artık mesafeler hiç olmadığı kadar yakın kabul ediliyor. İstanbul’dan Amerika’nın doğu şehirlerine ulaşmak sadece 10 saat aynı şekilde, bize oldukça uzak olduğunu zannettiğimiz Japonya dahi sadece 9 saatlik uçak yolculuğu mesafesinde. Oysa otobüsle İstanbul’dan Antalya’ya gitmek bundan çok daha uzun ve yorucu bir yolculuktur. Görüldüğü üzere hava ulaşımının hayatımıza sunduğu ayrıcalıklar değinilecek kadar çok büyüktür. Uluslar arası seyahatlerde genellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeşitli vize kısıtlamalarına tabidirler. Eğer bir ülke sizden vize istiyorsa ve bu vize elektronik bir vize değilse mutlaka pasaport ile seyahat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmanız ve pasaportunuzda gerçekleştireceğiniz ülkenin hukuki talepleri ile bağlantılı olarak amacı ile örtüşen bir vizeye de sahip olması gerekmektedir. Tüm bu şartlar sağlandığında sizin öncelikle Türk gümrüğünden geçmenize ve böylelikle ülkeyi terk etmenize izin verilir. Sonrasında vardığınız ülkede pasaportunuz ve vizeniz sistemden geçirilir ve girişine izin verilir ya da ülkeye sokulmazsınız.

EKimlik Kartı İle Seyahat İmkanığer seyahat edeceğiniz ülke sizden herhangi bir vize talep etmiyorsa; burada kastedilen husus, turizm amaçlı seyahatlerde vize muafiyeti meselesidir. Bu durumda o ülkeye seyahat ederken herhangi bir vize almaksızın seyahat edebilirsiniz. Bu durumda geçerli bir pasaporta sahip olmak ülkeden çıkışınız ve seyahat edeceğiniz ülkeye kabul edilmenizde yeterli olabilecektir. Ancak sizin ülkeye kabulünüz ilgili ülkenin salahiyetinde olan bir durumdur ve vizeden muaf olmak ülkeye giriş için size mutlaklık sağlamaz. Görüldüğü üzere vizeli de olsa vizesiz de olsa pasaport seyahat etmenizde çok kilit bir rol oynamaktadır. Ancak özellikle de 2000’li yıllarla beraber insanların hiç olmadığı kadar çok seyahat etmeye başlaması ve bu anlamda dünyanın küreselleşmesi, beraberinde yeni uygulamaları da getirmiştir. Örneğin bazı ülke vatandaşlarının ulusal kimlik kartları ile uluslar arası seyahatlere çıkabilmesi hadisesi. Örneğin bir Alman vatandaşı, ulusal kimlik kartı ile yaklaşık 60 ülkeye seyahat edebilmektedir. Bunun haricinde pasaportu ile ise 180’den fazla ülkeye vize almaksızın seyahat etmesi mümkündür.

Kimlik kartları ile birçok Avrupa ülkesi vatandaşı herhangi bir pasaporta gerek duymaksızın Türkiye’ye de seyahat etme imkanına sahiptir. Bu durumda ilgili kişi ülkesinin resmi makamlarınca düzenlenmiş resmi bir vatandaşlık belgesi olan kimliğe sahip olması koşuluyla Türkiye’ye vizesiz ve pasaportsuz giriş yapabilmektedir. Bu çok sıra dışı bir uygulamadır ve çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti de son yıllarda uluslar arası anlamda birçok hukuki ilişki kursa da yine de Avrupa ile olan vize muafiyetini hayata geçirilmesi konusunda başarısız olmuştur. Buna rağmen birçok ülke ile karşılıklı vize muafiyetine gidilmiştir. Hatta bazı ülkelerle de vizesiz seyahatin yanı sıra kimlikle seyahati de hayata geçirmeyi başarmıştır. Bu sayı Avrupa ülkelerininkine nazaran çok az olsa da yine de iyi bir başlangıç olarak kabul edilebilir. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı hamilleri, Gürcistan, Kıbrıs ve de son olarak Ukrayna‘ya seyahat edebilmektedirler. İlerleyen yıllarda çipli kimliklere geçilmesinin de bir faydası olarak kimlikle seyahat edilebilecek ülke sayısında artış gözlemleneceği düşünülmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.