Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bu Etkenler Uyku Kalitemizi Düşürüyor

0 418

Çoğu zaman uyku kalitemizin düştüğünden habersiz günlük faliyetlerimizi yapmaya devam ederiz. Ancak uyku kalitemizin düşmesiyle birlikte genel sağlığımızı da ciddi anlamda riske attığımızın farkında olmadan günlük yaşantımızı sürdürürüz. Oysa ki sağlık uzmanları bu konu hakkında bizleri uyarmakta ve genel sağlığımızı ve uyku kalitemizi olumsuz yönde etkileyen etkenleri bir an önce yaşantımızdan çıkarmamız gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki bu etkenler uyku kalitemizi düşürüyor demiştik bu etkenler nelerdir, hayatımızdaki rolleri nelerdir dilerseniz bu sorumuza hemen cevaplar sunalım.

İşte Uyku Kalitemizin Düşmesine Yol Açan Başlıca Etkenler Şunlardır;

8695_uyku1Stres: Günümüzde artık birçok bireylerin günlük yaşantısında yer tutan stres etkeni malesef ki etkisini devam ettirdiği günlerde uyku kalitesinin düşmesine de neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar daha kaliteli bir uyku için stresten uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Sadece kaliteli uyku için değil hayatın tümünde daha kaliteli bir yaşam için stresten uzak durulması gerekmektedir.

Sigara ve alkol: Yine hemen hemen her hastalığın ana nedenleri arasında yer alan sigara ve alkol maddeleri ayrıca uyku kalitesinin düşmesini değil hatta tamamen yok olmasına dahi yol açabilmektedir. Bu iki ölümcül maddenin zararları hakkında yapılan bir araştırmaya göre günümüzde hemen hemen tüm sorunların oluşumunda yer tutan en önemli etkenler olarak tespit edilmiştir. Dolaysıyla sigara ve alkol insan yaşamının cehenneme dönüşmesi için yeterli etkenlerdendir.

Dengesiz beslenme: Uzmanlar her zaman günlük olarak üç öğün beslenmemiz gerektiğini belirtmektedirler. Bu dengenin bozulması durumunda uyku kalitemizde de bozulmaların meydana gelebildiği bilinmektedir. Dolaysıyla gece boyunca kaliteli bir uyku alabilmemiz için dengeli beslenmemiz gerekmektedir.

Takıntılar: Takıntılar denince sadece psikolojik takıntılar aklınıza gelmesin takıntılar kavramı asıl itibariyle oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Örneğin iş ve sosyal yaşamda karşılaşılan bazı sorunlar beraberinde takıntı durumuna yol açabilmektedir. Bu olumsuz durum ise yine beraberinde uyku kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir.

Kafeinli içecekler: Kahve ve çay gibi kafein bakımından zengin olan içeceklerin özellikle gereğinden fazlaca tüketilmesinin uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Dolaysıyla uzmanlar özellikle akşam üstü yatmadan önce çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin gereğinden fazlaca tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedirler.

Görüldüğü üzere bu etkenler uyku kalitemizi düşürüyor dolaysıyla günlük yaşantımızda daha verimli işler yapabilmek adına ve daha da önemlisi sağlığımızı korumak adına uyku kalitemizin düşmesine neden olan tüm bu etkenlerden uzak durmalı ve hatta bulundukları ortamlardan bile uzak durmalıyız. Zira günümüzde birçok bireylerin gerek sosyal yaşamda ve gerekse de iş yaşantısında başarısız olmasının ve bazı hastalıklara yakalanmasının temelinde uyku kalitesinin düşüklüğü ve bu soruna yol açan yukarıdaki etkenler bulunmaktadır. Makalemizde bu etkenler uyku kalitemizi düşürüyor konusunda bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalar sunabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir
Kaynakça:
akicihaber.com

sağlikhabercisi.net

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku