Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çanak Sistemleriyle Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi

4 408

Çanak / stirling sistemleri nispeten daha düşün kapasiteli ve şebeke elektriğinin ulaştırılamadığı veya ulaştırma gnmaliyetlerinin yüksek olduğu segmentler için önerilebilir.

Bu sistemlerde güneş ışını iki eksende takip sistemi üzerine kurulu yansıtıcı çanak tarafından odakta bulunan özel bir motor olan stirling motorlarına yönlendirilir. Bu motorlar, kapalı devre gazların sıcaklık ve basınç değişimlerine göre faz değiştirme prensibiyle çalışan, ısının mekanik enerjiye dönüştürülebildiği motorlardır. Bu motor tarafından üretilen kinetik enerji doğrudan elektrik üretebilen kinetik bir jeneratöre aktarılır. Sistem atık su üretebilen başka enerji kaynaklarıyla da beraber çalıştırılabilir.

Çanak Sistemleriyle Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi

Parabolik çanak kollektörler ile elde edilen elektrik, diğer yöntemlerle elektrik üreten santrallere destek amacıyla ve maden ocakları, radar istasyonları ya da uzak köylerin elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanılır. Ayrıca, endüstride buhar üretimi, yer altı enjeksiyonu, petrol çıkartılması gibi işlemler içinde kullanılır.

Diğer termal güneş enerjisi ile elektrik üretebilen teknolojilere nazaran birim maliyetleri hala oldukça yüksek olan bu sistemler ile Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.