Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Güneş Enerjili Kara-Tay

0 402

4210_imagesKto Karatay üniversritesi “Kara-Tay” adlı güneş enerjisi ile çalışan araç ürettiler. Güneş enerjisini kullandığı için dışarıdan herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan yol alabiliyor. Bu üretilen araç yapılan şehir turu ile tanıtılmış oldu.

TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu Formula G yarışlarında yer aldı ve finallere katılma başarısını gösterdi. Bu yarışlarda 40 üniversite, 48 tane araç yarışmaya soktu. Yarışma sırasında Kara-Tay Mevlana Müzesi ve Alaaddin Tepesi çevrelerinden geçerlerken halk tarafından büyük bir ilgi gördü. KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne giden 6 öğrenci ve proje başkanı Hakan Özücan, bu projeye imza attılar. Yapılan röportajda, bu çalışmanın 6 aylarına mal olduğunu söylediler.

4210_kara-tay-tubitak-formula-g-yarislarinda-16-oldu-iha-20130902aw000320-2-tProje başkanı Hakan Özücan, röpotaj sırasında şunları söyledi: Aracın bu özellikleri arabayı daha hafif kıldığı için yarış sırasında hız ve avantaj sağlıyor. Aracı uçak yapımında kullanılan atık kompozit malzemelerle yaptık. Böylece sosyal sorumluluk görevi, gereği çevreye duyarlı temiz enerjili bir proje hayata geçirdik. Tek kişilik olarak dizayn edilen ‘Kara-Tay üzerinde toplam 213 adet güneş hücresi bulunmakta ve 110 volt elektrik üretmekte. Ayrıca araç üzerinde bulunan sıcaklık sensörleri gibi güvenlik tedbirleri sağlayan özel elektronik devreleri de kendimiz yaptık” dedi.”

Üretilen bu araç; 80 km hızına ulaşmaktadır; ancak durum şartları iyi seviyede olursa maximum 110 km hızına kadar çıkabilmektedir. Araç hiç durmadan 3 saate kadar yol almaktadır. Güneşten karşıladığı enerjiyi depolayıp daha sonra kullanabiliyor. Bu aracı üüretirken harcanan masraf tam olarak 80 bin lira olarak belirlenmiştir.

Kaynakça:
DHA

Yazar:Arzu Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku