Büyük kitlelere hitap eden bu sektör ilgi çekici olmaklar beraber yalnızcabelli bir yaş ortalamasına değil büyük, küçük herkesi etrafında toplamayı başarmıştır. Birkaç resmin(bu sayı çok fazla) ard arda hızlı bir şekilde oynatılması sonucu oluşturulur.Günümüzde çizgi film sektörü daha rahat nefes almakta ve işler daha kolay gerçekleşmektedir. Bilgisayar ortamında yapılan çizimler ve animasyonlar bu sektörün işini daha da kolaylaştırmaktadır.

İlginçtir Çin ve Türk ulusunun gölge oyunları ile start verildi bu sektöre,19. yy’da Fransız bir çizerinçalışmalarıyla ise hız kazanmaya başladı. 1830 yılında resimler hareket ettiriliyormuş gibigösteren ve bu işin ana maddesi bir oyuncak hazırlandı. Tam olarak 1930 yılında kaliteli çalışmalarve renklerle birlikte bu sektör gelişim göstermeye başladı.

Emile Cohl… Bu isim ilk çizgi filmçalışmalarını gerçekleştirmiştir. Beyaz bir kağıt üzerinde çalışılmış küçük siyah beyaz çöp adamlarçizgifilminde yer almıştır. İlk denemeye göre başarılı bir sonuç alınmıştır.

Sesli sinema sektörünün ortaya çıkması ile çizgifilm sektöründe de yeni bir dönem başlamış oldu. 1923 senesinde hepimizin çok iyi bildiği Walt Disney stüdyoları kuruldu,ilk çalışmalar ise Miki Fare,DonaldDuck,Prenses ve Yedi Cüceler oldu. Çizgi filmin ardından animasyon filmler günümüzde elbette teknolojinin seviye atlamasıyla yerini aldı. Animasyonlar küçük,büyük herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Eğlence ve eğiticibir amaç taşıyan bu tür çizgifilmlerin devamı niteliğinde oldu.

Ülkemizde Çizgi Film Sektörü:
Çizgifilm,çok zahmetli ve sabır gerektiren bir iş arkadaşlar dışarıdan kısa gibi görünenfilmlerin yapım aşaması aylar yıllar bile sürebilmekte. Tek tek özenle çizilip aynı çizgilerdefalarca sayfalarda yer almaktadır. Ülkemizde çok fazla gelişim gösterdiğini söyleyemem sizlere ancakbirçok çalışma yapıldı.

Oğuz Aral, Ferruh Doğan gibi ünlü isimler Canlı Karikatür isimli bir stüdyo kurarakülkemizdeki bazı çizerleri bu çatı altında topladı,Kocayusuf ve Direklerarası gibi filmler çizildi ortaya konuldu. Daha birçok stüdyo bulunan ülkemizdebunların bazıları hayatına devam ederken bazıları ise tamamen dağılmıştır. Bizim ilk amacımız çizgilerimizin milliyetçi bir amaçla çizilmesi vedestansı ve tarihsel karakterlerimizi bu perdeye yansıtmak. TRT’nin güzel bir çalışması tamamen çocuklara hitap eden Peppe karakteribirçok yetişkinin de dikkatini çekmiş ve ilgiyle izlenmektedir.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here