Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?

0 519

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?Dulavrat otu, sindirime yardımcı olmak, karaciğerin detoksifikasyonunu yapmak, hormonları dengelemek, cildin kalitesini artırmak, iltihaplanmayı azaltmak ve kan basıncını düşürmek gibi sayısız sağlık faydaları ile bilinen bir bitkidir.

Dulavrat Otu Nedir?
Dulavrat otu, bilimsel adı Arctium olan çiçekli ve çok yıllık bir cinsin adıdır.Bir ormanda yürürken pantolon veya çoraplarınıza sıkışan küçük çapakları hatırlıyor musunuz?Bu küçük çengel çapaklar; bitkileri, yaprakları ve kökleri bitkisel veya alternatif ilaçlar olarak önemli bir değere sahip olan dulavrat otu bitkisinden gelir.Dulavrat otunun kökü bitkisinin en değerli kısmıdır.Çünkü kök sebze olarak büyük miktarlarda yenilebilir ve önemli lifler açısından çok zengindir.Kurutulmuş yaprakları ve tohumları aynı zamanda çok çeşitli tıbbi kullanım alanına sahip olan yağını çıkarmak için de kullanılabilir.

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?Dulavrat Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

-Kan Basıncını Düzenler
Dulavrat otunun yeterince bilinmeyen yönlerinden biri, kan basıncını düşürmek için etkileyici yeteneğidir.Bitkinin vazodilatör olan yüksek potasyum konsantrasyonu, kan damarlarını ve arterleri rahatlatarak kardiyovasküler sistemdeki gerginliği gidermeye yardımcı olur.Böylece ateroskleroz, kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olur.

Sindirime Yardımcıdır
Dulavrat otunun en bilinen kullanım sebebi, birçok nedenden dolayı sindirime yardımcı olmasıdır.İlk olarak yüksek konsantrasyonda bulunan lif, sindirim sisteminin uyarılmasına yardımcı olur ve gıdaları bağırsaklardan düzgün bir şekilde hareket ettirerek kabızlığı hafifletir ve şişkinlik, kramp ve ülseri önler. Dulavrat otu, bölgesinde bulunan belirli bir fiber türü olan Inulin, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltabilir ve diyare ve gastrointestinal problemlere neden olabilecek birçok zararlı bakteri türünü ortadan kaldırabilir .

-Diyabeti Kontrol Altında Tutar
Her tür lif, vücuttaki insülin ve glikoz dengesini düzenlerken, inulin özellikle etkilidir; diyabetin ve diyabetle ilgili semptomların gelişimini ve ciddiyetini azaltmak için direkt olarak etkilidir.

-Karaciğere Detoks Sağlar
Dulavrat otuna acı tadını veren kimyasallar, karaciğerin toksinleri hızla işleyip sistemden atmasına yardımcı olan bağırsaktaki safra üretimini ve sindirim sularını da uyarmaktadır.Toksinleri kandan temizlemek, karaciğerin ana amaçlarından biridir.Dulavrat otunun organik bileşikleri ve bileşenleri doğrudan bu işlevin geliştirilmesiyle bağlantılıdır.

-Cilt Bakımı
Kabızlıkların en yaygın yan etkilerinden biri, kandaki yüksek toksisite veya zayıf beslenme alışkanlıklarının neden olduğu lekeler, sivilce, döküntü, renk değişikliği gibi cilt inflamasyonudur.Birçok bitki uzmanı, dulavrat otu kök ve otlarının cilt problemlerinin tedavisinde kullanımını önerir.Bu güçlü bitki toksisite veya kabızlık sorunlarını hızlı ve etkili bir biçimde çözebilir, daha canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayabilir.

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?-Hormon Dengesini Düzenler
Bir hormon bozukluğu rahatsızlığı zor ve yıkıcı olabilir.Bunu önlemek için, beslenme alışkanlıklarınıza vücuttaki hormonal faaliyetleri düzenleyen gıdalar ve şifalı otlar eklemeniz gerekir.Dulavrat otu karaciğerin vücudun hormon seviyelerini dengeleyebilen belirli hormonları (örneğin östrojen gibi) metabolize etmesine yardımcı olabilir.Aşırı östrojen, çeşitli tehlikeli hormonal bozuklukların sebebidir.

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?-Bağışıklığı Artırır
Dulavrat otunda C vitamini ve E vitamini önemli oranlarda bulunur; Bunların her ikisi de serbest radikalleri yok etmek için vücutta antioksidanlar gibi davranır.Bu antioksidanlar, enfeksiyonları önleme, doğru büyümeyi destekleme, vücudun hücrelerini ve dokularını onarmayı sağlar bu da dulavrat otunun bağışıklık sisteminin önemli bir güçlendiricisi olduğu anlamına gelir.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/burdock.html

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.