Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Büyük Britanya ile Birleşik Krallık Arasındaki Fark Nedir?

0 179

Büyük Britanya ve Birleşik Krallık isimleri genellikle birbirinin aynı olarak kullanılsa da aslında eş anlamlı değiller. İki ismin de kullanılmasının nedeni ve iki isim arasındaki fark, Britanya Adaları’nın geniş tarihinde saklı.

İBüyük Britanya ile Birleşik Krallık Arasındaki Fark Nedir?ngiliz Adaları, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında yer alan grup adalarıdır. Bu adaların en büyükleri Britanya ve İrlanda’dır (Daha küçükleri Wight Adası’nı da içerir.). Orta çağlarda, Britanya ismi ayrıca, Fransa‘nın bir bölümü için kullanılan Bretonya ismi yerine de kullanılırdı.
Sonuç olarak, Büyük Britanya, ada için kullanılan bir isimdi. Bununla birlikte 1707 yılında adanın rakip krallığı olan İngiltere ve İskoçya’nın, Büyük Britanya Krallığı adıyla birleşmesine kadar Büyük Britanya isminin resmi bir önemi yoktu.

İrlanda, Büyük Britanya ortaya çıktıktan sonra; 12.yüzyıldan beri İngiliz kolonisi olmasının da etkisiyle, İngiliz tacının etkisi altında kaldı. Tek bir devlet tüzel kişiliğine sahip olan İrlanda; 1801’de Büyük Britanya’ya resmi olarak katıldı ve Büyük Britanya Krallığı, “Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı” ya da kısa adıyla “Birleşik Krallık” oldu.

İrlanda’nın 1922’ye kadar devam eden birlikten ayrılmasıyla beraber(kuzeyde 6 bölge dışında), birliğin yeni resmi adı, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı oldu ve İrlanda kısa sürede bağımsız bir cumhuriyet haline geldi. Bu nedenle Büyük Britanya, aynı zamanda sadece Britanya olarak bilinen adanın coğrafi ve ayrıca; İngiltere, İskoçya ve Galler’in birleşerek oluştuğu Birleşik Krallık’ın ise siyasi bir terimi olarak kullanıldı (Wight Adası gibi, yönettikleri diğer adalar da dahil). Diğer yandan Birleşik Krallık, tüm Büyük Britanya’yı ve Kuzey İrlanda’yı kapsayan tamamen siyasi bir terimdir.

Kaynakça:
britannica.com/demystified/whats-the-difference-between-great-britain-and-the-united-kingdom

Yazar:Mehtap Özdemir

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku